Tworzymy spektakle, wydarzenia artystyczne, festiwale, partycypacyjne procesy społeczne i edukacyjne oraz interwencje artystyczne w Polsce i za granicą. Naszym głównym zainteresowaniem jest badanie różnych aspektów procesów migracyjnych, szukamy narzędzi i nowych perspektyw do pracy nad świadomością społeczną na temat historii i edukacji na temat migracji. Badamy możliwe narracje artystyczne, w których można mówić o zjawisku migracji i bieżących wydarzeniach na świecie, zapraszamy uczestników i uczestniczki do wzajemnej edukacji międzykulturowej poprzez warsztaty i spotkania.
Strefa WolnoSłowa od 2012 roku tworzy spektakle i inne projekty artystyczno-społeczne, których bezpośrednimi twórcami są osoby o różnym pochodzeniu kulturowym, religijnym, z rozmaitych grup społecznych i w różnym wieku. Wydarzenia teatralne Strefy powstają jako rezultaty partycypacyjnej i wielomiesięcznej pracy grup warsztatowych. Wszyscy uczestnicy zaangażowani są w tworzenie wydarzeń pisząc, improwizując, komponując.
Nasze wydarzenia teatralne angażują tym samym każdorazowo około 50-60 twórców i twórczyń z różnych krajów, zarówno osoby pochodzenia polskiego, jak i osoby z grup migranckich i uchodźczych. Nasze prace pokazywane były zarówno w Warszawie, jak i w Poznaniu, Gdańsku, Ostrołęce, Berlinie, Bolonii, Paryżu i innych miastach europejskich. Strefa WolnoSłowa od początku swojego działania współpracuje z licznymi organizacjami i instytucjami polskimi i międzynarodowymi realizując projekty nastawione na włączanie w aktywne działania twórcze osób migranckich i uchodźczych, na edukację wielokulturową, odkrywanie i opowiadanie historii uchodźczych czy pogłębianie, poprzez działania artystyczne, świadomości społecznej dotyczącej fenomenu migracji i uchodźctwa.
Nasze wydarzenia teatralne powstają jako rezultaty partycypacyjnej i wielomiesięcznej pracy grup warsztatowych.
Nasze projekty i współprace
Wspólnie z Fundacją Batorego i Chlebem i Solą stworzyłyśmy portal uchodźcy.info, który stał się podstawowym źródłem wiedzy o uchodźcach i uchodźczyniach w Polsce. Dzięki wsparciu Komisji Europejskiej zrealizowałyśmy międzynarodowe projekty artystyczne "The City Ghettos of Today", "Migrating Theater", "The History Atlas Under Construction" czy "Beyond Theater", w których byłyśmy pomysłodawczyniami i koordynatorkami działań. Prowadziłyśmy warsztaty teatralne z grupami profesjonalistów i amatorów w Iranie, Urugwaju, Palestynie. Nasze projekty międzynarodowe zawsze są silnie osadzone w tym, co lokalne. W 2015, razem z Teatrem Powszechnym, zainicjowałyśmy powstanie Stołu Powszechnego, który dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu “Stół Powszechny - miejscem spotkań twórczych 2016-2018” stał się przestrzenią warsztatów artystycznych, projektów kulturalno-społecznych oraz licznych wydarzeń skierowanych do lokalnej społeczności: debat, spotkań, projekcji filmów, dyskusji, warsztatów. Stół Powszechny działał również jako Miejsce Aktywności Lokalnej, dzięki czemu był otwarty na rozmaite inicjatywy mieszkańców czy na projekty artystyczno-społeczne innych organizacji i grup nieformalnych.
- W latach 2019-2024 nasza współpraca z Teatrem Powszechnym kontynuowana jest w ramach projektu inicjatyw twórczych Dramaturgie Społeczne.
- W latach 2018-2021 prowadziłyśmy program Instytutu Otwartego - przestrzeni dla młodych artystów i artystek z różnych dziedzin i o różnym pochodzeniu kulturowym zainteresowanych pracą twórczą ze społecznościami migranckimi oraz osobami nie związanymi profesjonalnie ze sztuką.
- W 2021 roku stworzyłyśmy migrart.waw.pl - warszawską sieć artystów i artystek migranckich, portal online i cykliczne spotkania networkingowe.
- Od 2021 roku, w ramach Społecznej Instytucji Kultury tworzonej w partnerstwie m.in. z Krytyką Polityczną organizujemy Szkołę o Migracji - program szkoleniowy i mentoringowy skoncentrowany na wspieraniu inicjowania działań skierowanych i realizowanych wspólnie ze społecznościami migranckimi.
- W 2023 roku zainicjowałyśmy projekt „Re-think The Challenge”, w którym wspólnie z włoską grupą teatralną Cantieri Meticci oraz grupą badawczą Reimagining Mobilities (Uniwersytet Boloński) realizujemy działania twórcze i badawcze wokół tematu sprawiedliwej mobilności w obliczu zmian klimatu.
Zespół
Nasz zespół tworzy wielokulturowa i multidyscyplinarna grupa twórczyń, animatorek kultury i aktywistek.
Dokumenty i finansowanie
Poniżej znajdziesz podsumowanie naszych działań z ostatnich kilkunastu lat oraz nasz statut. Dzięki tym dokumentom zapoznasz się szczegółowo z działaniem Fundacji Strefa Wolno-Słowa.
Sesja zdjęciowa zespołu Strefy WolnoSłowej została sfinansowana przez Unię Europejską NextGenerationEU w ramach projektu „Archiwizacja twórczości Strefy WolnoSłowej”.