Opis
Projekt Re-think the challenge jest inspirowany potrzebą międzykulturowej i międzysektorowej refleksji nad sprawiedliwą mobilnością w czasie zmian klimatycznych. Nie tylko bada dzisiejszą wiedzę oraz narracje na temat możliwych scenariuszy i kluczowych wyzwań związanych z migracjami i zmianami klimatu, ale eksploruje również partycypacyjne metody pracy i narzędzia do wykorzystania w społecznie zaangażowanych dyskusjach i działaniach dotyczących tych fenomenów. Nasza praca ma na celu połączenie badań, wymiany wiedzy i edukacji z nowymi formami artystycznymi ekplorującymi kwestie klimatu i migracji.
W projekcie odwołujemy się do współczesnej myśli filozoficznej i historycznej perspektywy zmian środowiskowych. W radykalnie politycznie i ekonomicznie niestabilnym świecie pogłębiona refleksja i chęć poznawania otaczającego świata odpowiadają na potrzebę zrozumienia kryzysu humanitarnego, klimatycznego, migracyjnego czy ubóstwa. Projekt tworzy przestrzeń do refleksji w świecie, który oczekuje szybkich i zdecydowanych działań, zachęca do poszukiwania odcieni szarości w czasach, które zmuszają nas do widzenia tylko czerni i bieli. Popycha do zadawania pytań i szukania wątpliwości, gdy zdawałoby się, że na każde pytanie musimy mieć gotową odpowiedź i w każdej kwestii wyrobione już zdanie. I wreszcie – mobilizuje do dialogu, poszukiwania rozwiązań, porozumienia, zrozumienia dla wszystkiego, co nowe i inne, pomaga oswoić strach.
Partycypacja i badania
Projekt opiera się na dwóch głównych metodologiach, wspólnych dla współpracujących partnerów: społecznościowej, skoncentrowanej na sztuce partycypacyjnej tworzonej przy aktywnym udziale społeczności migranckich (kierowanej przez Strefę WolnoSłową i Cantieri Meticci) oraz badawczej z udziałem naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego, grupy Reimagining Mobilities.
Działania projektu są podzielone na wydarzenia artystyczne i seminaryjne, które odbywają się od września 2023 do sierpnia 2025 oraz na wydarzenia skondensowane w dwóch edycjach Rethink the challenge Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w Bolonii w 2024 roku, a druga odbędzie się w Warszawie w 2025.
Kolofon