Opis
Rośliny nie uznają władzy hierarchicznej. Tworzą wspólnoty oparte na relacjach między tworzącymi je organizmami. Wiedzą, że wszystkie są istotne dla przetrwania roślinno-zwierzęcej społeczności, bo jesteśmy jednością. Rośliny ograniczają swój rozwój, jeśli zaczyna brakować zasobów, dbają o przyszłe pokolenia. A my?
Artykuł 7. Manifestu Roślin brzmi: „Naród Roślin nie uznaje granic. Każda istota żywa ma prawo przemieszczać się, a także wybierać sobie miejsce do życia”. Artykuł 14. Deklaracji Praw Człowieka brzmi: „Każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl i korzystać z niego w innym kraju w razie prześladowania”. To nie wystarczy. Nie wystarczy mieć prawo migrowania podczas ucieczki przed prześladowaniami. Migrowanie to konieczność albo wybór. Powinniśmy móc migrować zawsze. Zwierzęta migrują, rośliny migrują. Migrowanie jest naturalną strategią przetrwania, której blokowanie to ograniczanie godności. Przemieszczanie się to jednocześnie dużo więcej. To istota życia.
Manifest roślin to 6 artykułów, które opracowałyśmy inspirując się tekstem “Naród roślin” Stefano Mancuso. Poszczególne artykuły stają się bazą do procesów warsztatowych dla różnorodnych wiekowo i kulturowo grup uczestników i uczestniczek. Każdorazowo przyglądamy się zasadom, jakimi rządzi się świat roślin i zastanawiamy nad tematami, jakie chcemy poruszyć zestawiając zasady te z naszą dzisiejszą codziennością.
Naród Roślin nie uznaje granic. Każda istota żywa ma prawo przemieszczać się, a także wybierać sobie miejsce do życia
Odsłony
Pracę nad Manifestem roślin rozpoczęliśmy na początku 2024 roku. W ramach naszego programu warsztatowego Azyl Warszawa stworzyliśmy pierwszą wersję Manifestu, która zaprojektowana została jako interaktywne wydarzenie performatywne na Światowy Dzień Uchodźcy. Pierwszy Manifest był doświadczeniem dźwiękowym w formacie silent disco eksplorującym przestrzeń Placu Zabaw nad Wisłą. Druga odsłona Manifestu roślin to również wydarzenie w przestrzeni miejskiej - tym razem w Bolonii w czasie festiwalu Re-think The Challenge współtworzonego przez Cantieri Meticci, Strefę WolnoSłową i Reimagining Mobilities. Ostatnia do tej pory odsłona Manifestu roślin to spektakl na Małej Scenie Teatru Powszechnego.
Zapraszamy do kontaktu
Jeśli jesteście zainteresowani/e stworzeniem kolejnej odsłony Manifestu - zorganizowaniem procesu warsztatowego i wydarzenia perfomatywnego wokół Manifestu roślin w swojej społeczności bądź zaproszeniem gotowego spektaklu - napiszcie do nas!
Kolofon
Manifest roślin został sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU
Spektakl Manifest roślin jest częścią projektu RE-THINK THE CHALLENGE finansowanego przez Allianz Foundation oraz projektu Dramaturgie Społeczne współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy