Opis
Azyl Warszawy to kilkumiesięczny cykl warsztatów twórczych realizowany przez Strefę WolnoSłową regularnie od 2012 roku. Prowadzony jest każdorazowo przez zespół artystów i artystek czerpiących z różnych dziedzin sztuki i posiadających bogate doświadczenie pracy z grupami wielokulturowymi i międzypokoleniowymi oraz zakończony jest zawsze wydarzeniem performatywnym w przestrzeni miejskiej bądź spektaklem na scenie.
Zależy nam na budowaniu grup wielopokoleniowych, gdzie młodzi dorośli mogą pracować razem z seniorkami i seniorami, jak również wielokulturowych, gdzie spotkają się różne języki, odmienne perspektywy na świat i poruszane tematy.
Metody i program
Metody naszej pracy warsztatowej są partycypacyjne i demokratyczne, osoby prowadzące warsztaty dzielą się swoją wiedzą i proponują improwizacje, gry i zadania twórcze (ruchowe, teatralne, wizualne, muzyczne czy pisarskie), zajęcia prowadzone są w atmosferze wzajemnej nauki i wymiany. W programie pracujemy z talentami, pomysłami i inspiracjami, które wychodzą od grup. Zależy nam na wzmacnianiu umiejętności uczenia się od siebie nawzajem oraz zauważania i rozwijania talentów i zainteresowań. Zależy nam na budowaniu grup wielopokoleniowych, gdzie młodzi dorośli mogą pracować razem z seniorkami i seniorami, jak również wielokulturowych, gdzie spotkają się różne języki, odmienne perspektywy na świat i poruszane tematy. Warsztaty czerpią z różnych metod pracy artystycznej, która promuje zaangażowanie społeczne, poczucie odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy i za innych ludzi. W ramach warsztatów uczestnicy i uczestniczki uczą się podstaw świadomego bycia na scenie, pracy z przestrzenią, budowania etiud teatralnych oraz tekstów - monologów, dialogów. Osoby uczestniczące stają się bardziej świadome i świadomi swojego ciała i jego możliwości fizycznych oraz możliwości ekspresji. Uczą się jak pracować z ruchem w sposób odpowiedzialny i kreatywny. Otwierają się na improwizację - zarówno ruchową jak i muzyczną czy teatralną, pracują z tekstem, próbują swoich sił w działaniach scenicznych z innymi osobami oraz całą grupą. Uczestnicy i uczestniczki mają okazję do dzielenia się swoimi historiami i doświadczeniami, to one stają się podstawą do budowania dramaturgii wydarzeń performatywnych.
Poprzez otwarcie wielu kilkumiesięcznych międzypokoleniowych i wielokulturowych grup warsztatowych i zaproszenie do partycypacyjnych działań performatywnych rozłożonych w czasie staje się przestrzenią budowania wspólnoty, nowych relacji i rozbrajania samotności. Dużą wagę przywiązujemy do harmonijnej pracy i dobrych relacji w grupie. Program oparty jest o narzędzia i metody pracy bazujące na wymianie doświadczeń, improwizacji, wyobraźni, współpracy i uważności, włącza do wspólnego działania osoby o różnych historiach życiowych, w różnym wieku i mówiące różnymi językami. Program odpowiada na potrzebę aktywnego udziału we wspólnocie, na potrzebę bycia potrzebnym/ą i wspierania innych. Jest jednocześnie okazją do rozwoju talentów i umiejętności, odkrywania dotychczas nieznanych form wyrazu siebie i swoich poglądów na świat.