Trzecia odsłona spektaklu – międzykulturowego wydarzenia performatywnego inspirowanego „Narodem roślin” Stefano Mancuso.
Polub i zaobserwuj Strefę WolnoSłową na Facebooku i Instagramie!
CZWARTEK I PIĄTEK, 5 i 6 grudnia o godzinie 19:30
Mała Scena Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie
Adres: ul. Zamoyskiego 20, Warszawa, najbliższy przystanek tramwajowy / autobusowy Aleja Zieleniecka oraz SKM / Metro M2 Stadion Narodowy.
Czas trwania — ok. 55 min
Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego – LINK [CENA: 30 PLN]
Pierwsza część trylogii Zwierzęta-Ludzie-Bogowie. Spektakl powstał w ramach projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.
Na plaży leży ciało. Niby ludzkie, ale nieludzkie. Niby zwierzęce, ale niezwierzęce. Porusza się, wydaje odgłosy. Próbujemy się z nim porozumieć. Za pomocą języka, gestów, dźwięków, opowieści. Próbujemy je oswoić, uczłowieczyć. Właśnie, ale co to znaczy być człowiekiem? Sięgamy do początków – kiedyś na Ziemi żyło kilka gatunków człowieka. Jak to się stało, że do naszych czasów przetrwał tylko homo sapiens? W jaki sposób i dlaczego unicestwił on siostrzane gatunki i podporządkował sobie świat innych istot żywych?
Spektakl to pierwsza część teatralnej trylogii Strefy WolnoSłowej Zwierzęta-Ludzie-Bogowie.
reżyseria – Alicja Borkowska
tekst – Przemysław Pilkarski
muzyka – Ray Dickaty
wizualizacje – Maria Porzyc / Adrien Cognac
produkcja – Magdalena Duszyńska-Sasin
obsada – Mamadou Go Ba, Veranica Los, Justyna Laskowska-Otwinowska, Stephane Rutten, Łukasz Wójcicki
Premiera:
14 kwietnia 2018 godz. 19.30
Teatr Powszechny w Warszawie
Kolejne pokazy:
15 kwietnia 2018 godz. 19.30
Teatr Powszechny w Warszawie
6 września 2019, godz. 18.00
Dom Kultury Kadr
ul. Rzymowskiego 32, Warszawa
15 października 2019
Skampa International Theatre Festival
Elbasan, Albania
Międzynarodowy projekt Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe opierał się na długofalowej współpracy europejskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych (2017-2020). Program zakładał produkcję spektakli, organizację warsztatów, działań badawczych i animacyjnych, które rozwijały społeczny potencjał wiedzy i świadomości na temat migracji.
Fundacja Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny w Warszawie oraz Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego są polskimi partnerami projektu.
Partnerami zagranicznymi z Włoch, Francji, Grecji, Szwecji, Albanii, Belgii i Egiptu są: ERT – Emilia Romagna Teatro Fondazione, Alma Mater Studiorum – Università di Bologna, Cantieri Meticci, Skampa International Theatre Festival, Backa Teater, Motus Terrae, Tjeter Vizion, Théâtre de Liège, Le Channel scène nationale de Calais i Studio Emad Eddin. Program zakładał produkcję spektakli, organizację warsztatów, działań badawczych i animacyjnych, które będą rozwijały społeczny potencjał wiedzy i świadomości na temat migracji.
Strefa WolnoSłowa w ramach projektu realizowała trzy działania:
1. Od jesieni 2017 do lata 2020 regularnie prowadziła warsztaty twórcze w Ośrodku dla Cudzoziemców na Targówku. Zajęcia otwarte były dla wszystkich kobiet mieszkających w Ośrodku i skierowane przede wszystkim do osób dorosłych, ale zdarzało się, że uczestniczyła w nich również młodzież. Warsztaty to przede wszystkim ćwiczenia ruchowe, oparte o podstawowe metody pracy z ciałem, z elementami tańca i improwizacji. Program zajęć dostosowywany był na bieżąco do potrzeb osób w nich uczestniczących – w zależności od grupy warsztaty skoncentrowane były przede wszystkim na ruchu, ćwiczeniach relaksacyjnych, a innym razem na opowiadaniu historii czy wspólnym pisaniu krótkich tekstów i czytaniu poezji.
2. W 2018 roku przygotowaliśmy premierę spektaklu “Zwierzęta”. Spektakl inspirowany książką “Od zwierząt do bogów” Yuvala Noaha Harariego jest opowieścią o gatunku człowieka. O tym, jak podporządkował on sobie świat innych istot żywych, wymyślił pojęcia, podziały, struktury i modele, w jakich dziś funkcjonujemy. To stworzona wspólnie przez międzynarodową grupę twórców refleksja nad naszym, “ludzkim” podejściem do zwierząt i przyrody, nad tym, co oznacza bycie człowiekiem.
3. Na 2019 i 2020 rok przewidziałyśmy działania artystyczno-warsztatowe “Azyl Warszawa”. W 2019 roku odbyło się kilka warsztatów dla grup wielokulturowych oraz działania szkoleniowe dla młodych twórców zainteresowanych pracą ze społecznościami migranckimi. W 2020 roku stworzyłyśmy trzy wielokulturowe grupy warsztatowe – teatralną, muzyczną i wizualną, które wspólnie przygotowały spektakl “Zaczyna się od pszczół”.
Więcej informacji o projekcie: www.atlasoftransitions.eu
Spektakl realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.
Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.