• pl
  • en
  • Aktualności
    15 września, godz. 23:59

    Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!

    2 rezydencje na jesieni 2024:
    𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    Deadline zgłoszeń mija 15 września. Wyniki: 22 września

    WIĘCEJ INFORMACJI

    Zwierzęta

    Pierwsza część trylogii Zwierzęta-Ludzie-Bogowie. Spektakl powstał w ramach projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.

    O spektaklu

    Na plaży leży ciało. Niby ludzkie, ale nieludzkie. Niby zwierzęce, ale niezwierzęce. Porusza się, wydaje odgłosy. Próbujemy się z nim porozumieć. Za pomocą języka, gestów, dźwięków, opowieści. Próbujemy je oswoić, uczłowieczyć. Właśnie, ale co to znaczy być człowiekiem? Sięgamy do początków – kiedyś na Ziemi żyło kilka gatunków człowieka. Jak to się stało, że do naszych czasów przetrwał tylko homo sapiens? W jaki sposób i dlaczego unicestwił on siostrzane gatunki i podporządkował sobie świat innych istot żywych?

    Spektakl to pierwsza część teatralnej trylogii Strefy WolnoSłowej Zwierzęta-Ludzie-Bogowie.

    reżyseria – Alicja Borkowska
    tekst – Przemysław Pilkarski
    muzyka – Ray Dickaty
    wizualizacje –
    Maria Porzyc / Adrien Cognac
    produkcja –
    Magdalena Duszyńska-Sasin
    obsada –
    Mamadou Go Ba, Veranica Los, Justyna Laskowska-Otwinowska, Stephane Rutten, Łukasz Wójcicki

    Kalendarium pokazów

    Premiera:
    14 kwietnia 2018 godz. 19.30
    Teatr Powszechny w Warszawie

    Kolejne pokazy:
    15 kwietnia 2018 godz. 19.30
    Teatr Powszechny w Warszawie

    6 września 2019, godz. 18.00
    Dom Kultury Kadr
    ul. Rzymowskiego 32, Warszawa

    15 października 2019
    Skampa International Theatre Festival
    Elbasan, Albania

    Plakat spektaklu

    Atlas of Transitions

    Międzynarodowy projekt Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe  opierał się na długofalowej współpracy europejskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych (2017-2020). Program zakładał produkcję spektakli, organizację warsztatów, działań badawczych i animacyjnych, które rozwijały społeczny potencjał wiedzy i świadomości na temat migracji.

    Fundacja Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny w Warszawie oraz Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego są polskimi partnerami projektu.

    Partnerami zagranicznymi z Włoch, Francji, Grecji, Szwecji, Albanii, Belgii i Egiptu są: ERT – Emilia Romagna Teatro Fondazione, Alma Mater Studiorum – Università di Bologna, Cantieri Meticci, Skampa International Theatre Festival, Backa Teater, Motus Terrae, Tjeter Vizion, Théâtre de Liège, Le Channel scène nationale de Calais i Studio Emad Eddin. Program zakładał produkcję spektakli, organizację warsztatów, działań badawczych i animacyjnych, które będą rozwijały społeczny potencjał wiedzy i świadomości na temat migracji.

    Strefa WolnoSłowa w ramach projektu realizowała trzy działania:

    1. Od jesieni 2017 do lata 2020 regularnie prowadziła warsztaty twórcze w Ośrodku dla Cudzoziemców na Targówku. Zajęcia otwarte były dla wszystkich kobiet mieszkających w Ośrodku i skierowane przede wszystkim do osób dorosłych, ale zdarzało się, że uczestniczyła w nich również młodzież. Warsztaty to przede wszystkim ćwiczenia ruchowe, oparte o podstawowe metody pracy z ciałem, z elementami tańca i improwizacji. Program zajęć dostosowywany był na bieżąco do potrzeb osób w nich uczestniczących – w zależności od grupy warsztaty skoncentrowane były przede wszystkim na ruchu, ćwiczeniach relaksacyjnych, a innym razem na opowiadaniu historii czy wspólnym pisaniu krótkich tekstów i czytaniu poezji.

    2. W 2018 roku przygotowaliśmy premierę spektaklu “Zwierzęta”. Spektakl inspirowany książką “Od zwierząt do bogów” Yuvala Noaha Harariego jest opowieścią o gatunku człowieka. O tym, jak podporządkował on sobie świat innych istot żywych, wymyślił pojęcia, podziały, struktury i modele, w jakich dziś funkcjonujemy. To stworzona wspólnie przez międzynarodową grupę twórców refleksja nad naszym, “ludzkim” podejściem do zwierząt i przyrody, nad tym, co oznacza bycie człowiekiem.

    3.  Na 2019 i 2020 rok przewidziałyśmy działania artystyczno-warsztatowe “Azyl Warszawa”. W 2019 roku odbyło się kilka warsztatów dla grup wielokulturowych oraz działania szkoleniowe dla młodych twórców zainteresowanych pracą ze społecznościami migranckimi. W 2020 roku stworzyłyśmy trzy wielokulturowe grupy warsztatowe – teatralną, muzyczną i wizualną, które wspólnie przygotowały spektakl “Zaczyna się od pszczół”.

    Więcej informacji o projekcie: www.atlasoftransitions.eu

    Spektakl realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe.

    Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

    tak
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    Content | Menu | Access panel