• pl
  • en
  • Aktualności
    15 września, godz. 23:59

    Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!

    2 rezydencje na jesieni 2024:
    𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    Deadline zgłoszeń mija 15 września. Wyniki: 22 września

    WIĘCEJ INFORMACJI

    WOLNOŚĆ | NABÓR ZAKOŃCZONY

    W najbliższych miesiącach do realizacji projektów zaprosimy dwie artystki / artystów migranckich bądź grupy twórcze, które będą zainteresowane realizacją performatywnych, międzypokoleniowych i międzykulturowych działań inspirowanych pojęciem WOLNOŚCI

    NABÓR ZAKOŃCZONY.

    OPEN CALL

    UWAGA. NABÓR ZAKOŃCZONY.

    W najbliższych miesiącach do realizacji projektów zaprosimy dwie artystki / artystów migranckich bądź grupy twórcze, które będą zainteresowane realizacją performatywnych, międzypokoleniowych i międzykulturowych działań inspirowanych pojęciem WOLNOŚCI

    Szczególnie interesować nas będą projekty poruszające temat wolności przemieszczania się, swobodnej i sprawiedliwej mobilności w obliczu zmian klimatu. 

    Zgłoszone w ramach programu inicjatywy otrzymają:

    • 4 000 PLN brutto na działanie
    • salę warsztatową na pracę / próby / warsztaty
    • wsparcie merytoryczne, promocyjne, produkcyjne

    Szukamy projektów do zrealizowania w okresie czerwiec-lipiec lub wrzesień-październik 2024, które:

    • składają się z minimum 4 spotkań warsztatowych angażujących lokalną międzykulturową społeczność
    • przewidują część otwartą dla szerszej publiczności
    • mają charakter międzykulturowy i międzypokoleniowy
    • realizowane są przez indywidualnych twórców / twórczynie migranckie bądź przez międzypokoleniowe grupy artystyczne

    W razie pytań prosimy o kontakt a.borkowska@strefawolnoslowa.pl

    Zgłoszenia przyjmujemy do 28 kwietnia 2024. Do współpracy zaprosimy dwie wybrane inicjatywy. Wyniki ogłosimy do 10 maja 2024.

     

    Odwaga, wolność, wyobraźnia

    Odwaga, wolność, wyobraźnia to projekt Strefy WolnoSłowej, w ramach którego chcemy poszerzyć grono artystek i artystów migranckich współpracujących z naszą organizacją. Od lat głównym zainteresowaniem działań Strefy jest praca twórcza z międzypokoleniowymi grupami osób o różnym pochodzeniu kulturowym i w rozmaitym stopniu zaangażowanych wcześniej w inicjatywy artystyczne. Inspiruje nas wymiana historii, praca z biografiami, wspólne poszukiwanie form dla opowieści i doświadczeń, inicjowanie procesów partycypacyjnych i przestrzeni spotkania dla różnorodności. 

    Odwaga, wolność, wyobraźnia to program, w którym na warsztat bierzemy tytułowe pojęcia. Chcemy, aby podejmowane projekty rozwijały zarówno w uczestnikach i uczestniczkach, jak i w inicjatorach i inicjatorkach działań wrażliwość, otwartość na wyzwania, wyobraźnię, umiejętność współpracy i odwagę, a dążyły do tego poprzez rozmaite formy twórcze: warsztaty, spacery, wymianę wiedzy, wydarzenia performatywne, wzajemne wsparcie i inspiracje.

    Wybrane inicjatywy

    FREE FORMS / WARSZTATY I PERFORMANCE

    FREE FORMS / SVABODNYJA FORMY

    >>>> WYDARZENIE FB <<<<<

    Wideo podsumowujące działanie autorstwa Kanstanstina Muzhau’a
    Nagranie, produkcja, zdjęcia: MUZHEV, Evgenia Muzheva, Danila Gancharou


    4 spotkania warsztatowe oraz działanie końcowe: performance
    Ilyi Semashkevicha i Kanstantsina Muzhau’a – zwieńczenie interdyscyplinarnej pracy warsztatowej z międzykulturową grupą twór_czyń migranckich i polskich w ramach projektu „Freedom / Wolność”.

    Środa, 3 lipca 2024 roku, godz. 18:00
    Plac Zamkowy w Warszawie, Plac Zamkowy 1, przy Kolumnie Zygmunta.

    Osoby performerskie: Kanstantsin Muzhau, Ilya Semashkevich, Svitlana Sukhorukova, Mariieliena Matsiuk, Olga Klip
    Uczestniczki warsztatów: Daria Brzezińska, Hanna Kulkova, Svitlana Sukhorukova, Alexandra Liubetskaya, Lizaveta Bibikava, Mariieliena Matsiuk, Rimma Tyshkevych, Magdalena Kurek, Adrianna Hanslik, Maryia Hamolka  
    Opieka kuratorska: Olga Klip
    Grafika: Glafira Stseliukova
    Zdjęcia: Yauhen Malashkevich
    Wideo: Wojtek Kaniewski

    O performansie:
    Bariera językowa stanowi znaczącą przeszkodę w komunikacji międzykulturowej, kiedy niemożność prowadzenia dialogu w języku rozmówcy prowadzi do wzajemnego niezrozumienia. Liczni migranci przenoszący się do różnych krajów często nie znają języka kraju, do którego się przenoszą lub planują przeprowadzkę. W wyniku tego napotykają poważne trudności w komunikacji, co ogranicza ich wolność.

    W procesie adaptacji i nauki języka kraju zamieszkania migranci stopniowo pokonują te przeszkody. Z czasem, zdobywając wiedzę i umiejętności językowe, uzyskują dostęp do nowych możliwości: zatrudnienia, edukacji, usług medycznych i innych aspektów życia społecznego. Otwiera to dla nich nowy, bardziej wolny i dostępny świat.

    Jednakże, warto zauważyć, że trudności, z którymi borykają się migranci, wpływają również na rdzenną ludność. Niezrozumienie i izolacja wywołują napięcia społeczne i brak zaufania, tworząc bariery między społecznościami. Niniejszy performanse bada transformację od izolacji do integracji, od ograniczeń do wolności, poprzez pokonywanie bariery językowej.

    nie
    nie
    nie
    tak
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    Content | Menu | Access panel