Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!
2 rezydencje na jesieni 2024:
𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
Deadline zgłoszeń mija 15 września. Wyniki: 22 września
W najbliższych miesiącach do realizacji projektów zaprosimy dwie artystki / artystów migranckich bądź grupy twórcze, które będą zainteresowane realizacją performatywnych, międzypokoleniowych i międzykulturowych działań inspirowanych pojęciem WOLNOŚCI.
NABÓR ZAKOŃCZONY.
UWAGA. NABÓR ZAKOŃCZONY.
W najbliższych miesiącach do realizacji projektów zaprosimy dwie artystki / artystów migranckich bądź grupy twórcze, które będą zainteresowane realizacją performatywnych, międzypokoleniowych i międzykulturowych działań inspirowanych pojęciem WOLNOŚCI.
Szczególnie interesować nas będą projekty poruszające temat wolności przemieszczania się, swobodnej i sprawiedliwej mobilności w obliczu zmian klimatu.
Zgłoszone w ramach programu inicjatywy otrzymają:
Szukamy projektów do zrealizowania w okresie czerwiec-lipiec lub wrzesień-październik 2024, które:
W razie pytań prosimy o kontakt a.borkowska@strefawolnoslowa.pl
Zgłoszenia przyjmujemy do 28 kwietnia 2024. Do współpracy zaprosimy dwie wybrane inicjatywy. Wyniki ogłosimy do 10 maja 2024.
Odwaga, wolność, wyobraźnia to projekt Strefy WolnoSłowej, w ramach którego chcemy poszerzyć grono artystek i artystów migranckich współpracujących z naszą organizacją. Od lat głównym zainteresowaniem działań Strefy jest praca twórcza z międzypokoleniowymi grupami osób o różnym pochodzeniu kulturowym i w rozmaitym stopniu zaangażowanych wcześniej w inicjatywy artystyczne. Inspiruje nas wymiana historii, praca z biografiami, wspólne poszukiwanie form dla opowieści i doświadczeń, inicjowanie procesów partycypacyjnych i przestrzeni spotkania dla różnorodności.
Odwaga, wolność, wyobraźnia to program, w którym na warsztat bierzemy tytułowe pojęcia. Chcemy, aby podejmowane projekty rozwijały zarówno w uczestnikach i uczestniczkach, jak i w inicjatorach i inicjatorkach działań wrażliwość, otwartość na wyzwania, wyobraźnię, umiejętność współpracy i odwagę, a dążyły do tego poprzez rozmaite formy twórcze: warsztaty, spacery, wymianę wiedzy, wydarzenia performatywne, wzajemne wsparcie i inspiracje.
FREE FORMS / SVABODNYJA FORMY
>>>> WYDARZENIE FB <<<<<
Wideo podsumowujące działanie autorstwa Kanstanstina Muzhau’a
Nagranie, produkcja, zdjęcia: MUZHEV, Evgenia Muzheva, Danila Gancharou
4 spotkania warsztatowe oraz działanie końcowe: performance Ilyi Semashkevicha i Kanstantsina Muzhau’a – zwieńczenie interdyscyplinarnej pracy warsztatowej z międzykulturową grupą twór_czyń migranckich i polskich w ramach projektu „Freedom / Wolność”.
Środa, 3 lipca 2024 roku, godz. 18:00
Plac Zamkowy w Warszawie, Plac Zamkowy 1, przy Kolumnie Zygmunta.
Osoby performerskie: Kanstantsin Muzhau, Ilya Semashkevich, Svitlana Sukhorukova, Mariieliena Matsiuk, Olga Klip
Uczestniczki warsztatów: Daria Brzezińska, Hanna Kulkova, Svitlana Sukhorukova, Alexandra Liubetskaya, Lizaveta Bibikava, Mariieliena Matsiuk, Rimma Tyshkevych, Magdalena Kurek, Adrianna Hanslik, Maryia Hamolka
Opieka kuratorska: Olga Klip
Grafika: Glafira Stseliukova
Zdjęcia: Yauhen Malashkevich
Wideo: Wojtek Kaniewski
Bariera językowa stanowi znaczącą przeszkodę w komunikacji międzykulturowej, kiedy niemożność prowadzenia dialogu w języku rozmówcy prowadzi do wzajemnego niezrozumienia. Liczni migranci przenoszący się do różnych krajów często nie znają języka kraju, do którego się przenoszą lub planują przeprowadzkę. W wyniku tego napotykają poważne trudności w komunikacji, co ogranicza ich wolność.
W procesie adaptacji i nauki języka kraju zamieszkania migranci stopniowo pokonują te przeszkody. Z czasem, zdobywając wiedzę i umiejętności językowe, uzyskują dostęp do nowych możliwości: zatrudnienia, edukacji, usług medycznych i innych aspektów życia społecznego. Otwiera to dla nich nowy, bardziej wolny i dostępny świat.
Jednakże, warto zauważyć, że trudności, z którymi borykają się migranci, wpływają również na rdzenną ludność. Niezrozumienie i izolacja wywołują napięcia społeczne i brak zaufania, tworząc bariery między społecznościami. Niniejszy performanse bada transformację od izolacji do integracji, od ograniczeń do wolności, poprzez pokonywanie bariery językowej.