Trzecia odsłona spektaklu – międzykulturowego wydarzenia performatywnego inspirowanego „Narodem roślin” Stefano Mancuso.
Polub i zaobserwuj Strefę WolnoSłową na Facebooku i Instagramie!
CZWARTEK I PIĄTEK, 5 i 6 grudnia o godzinie 19:30
Mała Scena Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie
Adres: ul. Zamoyskiego 20, Warszawa, najbliższy przystanek tramwajowy / autobusowy Aleja Zieleniecka oraz SKM / Metro M2 Stadion Narodowy.
Czas trwania — ok. 55 min
Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego – LINK [CENA: 30 PLN]
Odwołując się do historii głodówki jako narzędzia protestu oraz do konkretnych historii, wspomnień, przeżyć, chcemy opowiedzieć historię osób z Białorusi biorących udział w strajku głodowym pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie w czerwcu 2021 roku.
Głód jest jak mgła, wybucha w brzuchu, rozsadza go od wewnątrz, rozsadza głowę, zostawiając w niej tylko mdłą pustkę. Głód jest jak świadectwo, manifest tego, że zostaniemy i nie znikniemy. I że w kółko będziemy chodzić po rondzie Wolnej Białorusi. Jeżeli takie kiedykolwiek powstanie.
W interaktywnym wydarzeniu teatralnym zastanawiamy się nad strajkiem głodowym jako formą walki i sprzeciwu, odwołujemy się do doświadczeń strajkujących oraz do historii innych osób protestujących w tym czasie w Białorusi. Dyskutujemy o głodzie – zarówno tym fizycznym, jak i głodzie innych aspektów życia oraz wolności. STRAJK jest swoistą kontynuacją wiosennego protestu, akcją artystyczno-solidarnościową, która przyczynia się do dalszej obecności tematu w przestrzeni publicznej, a jednocześnie tworzy miejsce na szerszą refleksję nad poczuciem sprawczości i bezsilności, nad sensem walki o swoje prawa i solidarności w działaniu.
Czułyście kiedyś głód, zimno, tęsknotę, namacalną granicę między powrotem a nie-powrotem? Czuliście się kiedyś śledzeni? Miałyście okazję głodować w centrum Europy? Śniliście o miejscach, do których nie wrócicie przez 2, 5, 8 najbliższych lat? Widzieliście światełka w oknach blokowisk, które zapalają się i gasną, powoli, ale jednocześnie szybko, niczym umierające świetliki?
****
Pokazy odbędą się w dniach 17-21 listopada o godz. 19.00 na Jasnej 10 w Warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej.
Wstęp jest bezpłatny. Na wydarzenie zapraszamy osoby z paszportami covidowymi. Rezerwacje przyjmujemy mailowo: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl (ilość miejsc jest ograniczona)
Twórcy i twórczynie: Alicja Borkowska, Ray Dickaty, Volha Kasenchuk, Volha Kolakoltsava, Karolina Kotowska, Veranika Los, Anastasia Matskevitch, Joanna Mueller, Bazhena Shamovich, Mikołaj Stońka, Aleksander Unukovich, Altro Volta, Łukasz Wójcicki
Produkcja: Magdalena Duszyńska-Sasin
Promocja: Weronika Chinowska, Pavlo Luhovyi
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Program OFF Polska wspiera twórców teatru niezależnego i offowego poprzez umożliwianie im poszukiwań twórczych i realizację autorskich projektów artystycznych. Celem jest także profesjonalizacja teatrów niezależnych i offowych w obszarze produkcji, dokumentacji i promocji spektakli, co pozwoli im dotrzeć do widzów oraz poszerzyć grono odbiorców.
„Strajk” tworzony jest w ramach programu OFF POLSKA realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.