• pl
  • en
  • Aktualności
    15 września, godz. 23:59

    Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!

    2 rezydencje na jesieni 2024:
    𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    Deadline zgłoszeń mija 15 września. Wyniki: 22 września

    WIĘCEJ INFORMACJI

    Skąd uchodzą? Rozmowy o krajach pochodzenia || Podcasty

    Rozmowy o krajach pochodzenia osób, które trafiają na polsko-białoruskie pogranicze.

    O cyklu

    Rozmowy o migracji często ograniczają się tylko do jej ostatniego etapu, momentu, gdy uchodźcy i uchodźczynie trafiają do państw zachodnich. Prowokują tym samym żywe w przestrzeni publicznej dyskusje oraz polityczne konflikty wokół polityki migracyjnej poszczególnych państw i regionów. A przecież historie osób migrujących obejmują o wiele szerszy plan czasowy i przestrzenny – dotarcie do Europy jest ich drobnym wycinkiem.

    W naszych rozmowach chcieliśmy skupić się na historii i teraźniejszości krajów, z których uchodzący trafiają m.in. na granicę polsko-białoruską.

    Do cyklu spotkań organizowanych przez Strefę WolnoSłową w Teatrze Powszechnym zaprosiliśmy ekspertki, analityków, reportażystki i dziennikarzy, którzy pomogli nam uzupełnić luki w wiedzy na temat Jemenu czy Etiopii, a w związku z tym lepiej zrozumieć powody migracji oraz system ekonomiczno-polityczny, w jakim żyjemy.

    Podcasty można odsłuchać w serwisie Spotify na profilu Strefy WolnoSłowej.

    ⇒ 10.10 – Róg Afryki (Jędrzej Czerep) POSŁUCHAJ
    ⇒ 17.10 – Kongo (Wojciech Jagielski) POSŁUCHAJ
    ⇒ 24.10 – Jemen (Przemysław Wielgosz) POSŁUCHAJ
    ⇒ 31.10 – Kuba (Joanna Szyndler) POSŁUCHAJ 
    ⇒ 07.11 – Syria (Piotr Balcerowicz) POSŁUCHAJ
    ⇒ 14.11 – Afganistan (Jagoda Grondecka) POSŁUCHAJ
    ⇒ 21.11  – Kurdystan (Joanna Bocheńska) POSŁUCHAJ

    Spotkania prowadził Paweł Mościcki.

    ♦ Jędrzej Czerep jest analitykiem ds. Afryki Subsaharyjskiej w programie Bliski Wschód i Afryka. Doktor nauk politycznych (Instytut Nauk Politycznych UKSW). Współpracował m.in. z think-tankami (Fundacja im. K. Pułaskiego, Royal United Services Institute), organizacjami międzynarodowymi (Rada Europy), mediami (Al-Jazeera, The Guardian), administracją (Urząd ds. Cudzoziemców, Straż Graniczna). Wykładowca Collegium Civitas. Prowadził badania m.in. w Sudanie Południowym (2011), Nigerii (2015), Tanzanii (2018), Sudanie (2019). Posługuje się angielskim, francuskim i hiszpańskim.

    ♦ Wojciech Jagielski – dziennikarz, reportażysta i pisarz. W latach 1986-1991 pracował w Polskiej Agencji Prasowej, następnie dołączył do „Gazety Wyborczej”, gdzie pracował do 2012 roku, gdy wrócił do PAP. Od 2017 jest członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”, współpracuje też z BBC i „Le Monde”. Jest autorem wielu książek, m.in. Modlitwa o deszcz (2002), Nocni wędrowcy (2009), Wypalanie traw (2012), Wszystkie wojny Lary (2015) czy Na Wschód od Zachodu (2018). Zajmował się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia. Był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji.

    ♦ Przemysław Wielgosz – dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique” oraz serii książkowych: Biblioteki „Le Monde diplomatique” i Biblioteki alternatyw ekonomicznych. W wydawnictwie RM jest redaktorem merytorycznym serii Ludowa historia Polski. Publikował m.in. w „Wiadomościach Kulturalnych”, „Trybunie”, „Przekroju”, „Piśmie”, „Guardianie”, „Aspen Review” i „Freitagu”. Jest m.in. autorem książek Opium globalizacji (2004), Witajcie w cięższych czasach (2020) i Gra w rasy. Jak kapitalizm dzieli, by rządzić (2021), redaktorem i współautorem książek Koniec Europy jaką znamy (2013), TTIP – pułapka transatlantycka (2015), Dyktatura długu (2016), Realny kapitalizm. Wokół teorii kapitału monopolistycznego (2018), Pandemia kapitalizmu (2021), Ekonomie przyszłości (2021). Kurator cykli „Ekonomie przyszłości” w Biennale Warszawa, „Ludowa Historia Polski” w Strefie WolnoSłowej oraz „Historie ludzi bez historii” W Teatrze Ósmego Dnia.

    ♦ Joanna SzyndlerJoanna Szyndler – w latach 2012-2020 redaktorka naczelna miesięcznika “Podróże”. Turystykę studiowała w Polsce, Finlandii i Wietnamie. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Od lat podróżuje, pisze i opowiada o świecie. Publikowała m.in.w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym” i „Kukbuku”. W 2018 r. ukazała się jej pierwsza reporterska książka “Kuba – Miami. Ucieczki i Powroty”. Na Kubę wraca regularnie od 2010 r. Współpracuje z fundacją Strefa WolnoSłowa. Oprócz dziennikarstwa zajmuje się także komunikacją i marketingiem treści, opracowuje strategie contentowe dla firm, działających przede wszystkim w obszarze technologii blockchain i kryptowalut.

    Piotr Balcerowicz – filozof, orientalista i kulturoznawca, profesor zwyczajny. Obecnie profesor Uniwersytetu Warszawskiego, do niedawna profesor Uniwersytetu Monachijskiego (LMU), profesor wizytujacy Uniwersytetu w Hamburgu, Ashoka University (Indie) i University of the Punjab (Pakistan). Zajmuje się filozofią indyjską i zachodnią, kulturami i religiami Azji, klasycznymi językami Indii, religioznawstwem, kulturą i problemami społeczno-politycznymi Azji Południowej, Afganistanu, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu, a także problematyką wielokulturowości i konfliktów. W podróżach i wyprawach badawczo-naukowych odwiedził ponad 100 krajów, gł. Azji i Afryki i był bezpośrednim obserwatorem kilku wojen. Autor i redaktor 27 monografii (gł. angielskojęzycznych) oraz ponad 100 artykułów. Twórca stowarzyszeń: Edukacja dla Pokoju i Szkoły dla Pokoju. Więcej informacji: http://balcerowicz.eu/

    Jagoda Grondecka – polska iranistka, dziennikarka, publicystka specjalizująca się w kwestiach bliskowschodnich. Obecnie przebywa w Afganistanie.

    ♦ Joanna Bocheńska – w latach 2013-2018 kierowała projektem „Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej”, adiunkt w Zakładzie Iranistyki Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest kierowniczką powstałej w 2008 roku Pracowni Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ. Tłumaczka z języka kurdyjskiego i rosyjskiego, fotografka i publicystka. W swoich badaniach zajmuje się zagadnieniami związanymi z tożsamością i etyką, funkcjonowaniem etyki w przestrzeni literackiej i filmowej, pojęciem tzw. wyobraźni moralnej, honoru i godności, jak również rolą narracji literackich i filmowych w przeciwdziałaniu zjawiskom subtelnej dehumanizacji, procesami ustanawiania ciągłości kultury, zwłaszcza tzw. tworzeniem dziedzictwa kulturowego i narracji traumy.

     

    ♦♦ Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek: Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej (2008), Godard. Pasaże (2010), Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena (2013), My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy (2015), Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego (2016), Migawki z tradycji uciśnionych (2017), Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości (2017), Lekcje futbolu (2019), Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego (2022). Jest autorem wizualnego atlasu poświęconego migracjom (refugeeatlas.com) oraz prowadzi bloga: pawelmoscicki.net. W 2022 rok zadebiutował jako prozaik książką Azyl (Nisza).

     

    ℹ️ Spotkania są realizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach projektu „Dramaturgie społeczne” Teatru Powszechnego i Strefy WolnoSłowej.

    tak
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    Content | Menu | Access panel