Trzecia odsłona spektaklu – międzykulturowego wydarzenia performatywnego inspirowanego „Narodem roślin” Stefano Mancuso.
Polub i zaobserwuj Strefę WolnoSłową na Facebooku i Instagramie!
CZWARTEK I PIĄTEK, 5 i 6 grudnia o godzinie 19:30
Mała Scena Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie
Adres: ul. Zamoyskiego 20, Warszawa, najbliższy przystanek tramwajowy / autobusowy Aleja Zieleniecka oraz SKM / Metro M2 Stadion Narodowy.
Czas trwania — ok. 55 min
Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego – LINK [CENA: 30 PLN]
Międzynarodowy projekt badawczo-artystyczny Strefy WolnoSłowej, Cantieri Meticci i Reimagining Mobilities.
Projekt Re-think the challenge jest inspirowany potrzebą międzykulturowej i międzysektorowej refleksji nad sprawiedliwą mobilnością wobec zmian klimatycznych. Nie tylko bada dzisiejszą wiedzę oraz narracje na temat możliwych scenariuszy i kluczowych wyzwań związanych z migracjami i zmianami klimatu, ale eksploruje również partycypacyjne metody pracy i narzędzia do wykorzystania w społecznie zaangażowanych dyskusjach i działaniach dotyczących tych fenomenów. Nasza praca ma na celu połączenie badań, wymiany wiedzy i edukacji z nowymi sposobami dzielenia się wiedzą.
W projekcie odwołujemy się do współczesnej myśli filozoficznej i historycznej perspektywy zmian środowiskowych. W radykalnie politycznie i ekonomicznie niestabilnym świecie pogłębiona refleksja i chęć poznawania otaczającego świata odpowiadają na potrzebę zrozumienia kryzysu humanitarnego, klimatycznego, migracyjnego czy ubóstwa. Projekt tworzy przestrzeń do refleksji w świecie, który oczekuje szybkich i zdecydowanych działań, zachęca do poszukiwania odcieni szarości w czasach, które zmuszają nas do widzenia tylko czerni i bieli. Popycha do zadawania pytań i szukania wątpliwości, gdy zdawałoby się, że na każde pytanie musimy mieć gotową odpowiedź i w każdej kwestii wyrobione już zdanie. I wreszcie – mobilizuje do dialogu, poszukiwania rozwiązań, porozumienia, zrozumienia dla wszystkiego, co nowe i inne, pomaga oswoić strach.
Projekt opiera się na dwóch głównych metodologiach, wspólnych dla współpracujących partnerów: społecznościowej, skoncentrowanej na sztuce partycypacyjnej tworzonej przy aktywnym udziale społeczności migranckich (kierowanej przez Strefę WolnoSłową i Cantieri Meticci) oraz badawczej z udziałem naukowców z Uniwersytetu Bolońskiego.
Działania projektu są podzielone na wydarzenia artystyczne i seminaryjne, które odbywać się przez cały rok oraz na wydarzenia skondensowane w 2 edycjach Rethink the challenge Festival. 1.edycja odbędzie się w Bolonii w 2024 roku, a 2. w 2025 w Warszawie.
W dwóch miastach – Warszawie i Bolonii – w ramach projektu prowadzimy działania twórcze skierowane do: społeczności migranckich, grup międzypokoleniowych, artystów i artystek migranckich.
Program Odwaga, Wolność, Wyobraźnia w Warszawie:
Otwarte zaproszenia dla artystów-migrantów i procesy warsztatów partycypacyjnych
Każdego roku zapraszamy indywidualnych artystów-migrantów, tandemy międzykulturowe i kolektywy do zaproponowania swoich partycypacyjnych działań artystycznych dla społeczności lokalnej. Proponowane działania muszą być powiązane z tematyką projektu i opracowywać różnego rodzaju procesy artystyczne otwarte na partycypacyjną twórczość mieszkańców Warszawy z różnych środowisk kulturowych i w różnym wieku.
Młodzieżowe Laboratorium Praktyk Twórczych to eksperymentalna przestrzeń działań artystycznych, w której o procesie twórczym decydują młodzi ludzie. Wspólnie eksplorujemy obszary sztuk performatywnych i wizualnych. Inspirujemy się i podsycamy naszą wyobraźnię sztuką współczesną i sobą nawzajem. Ważnym elementem naszych spotkań jest sam proces pracy i budowanie tymczasowej społeczności twórczej opartej na wspólnych wartościach, ale być może na różnych sposobach ich osiągania.
Warsztaty metod artystycznych i narzędzi partycypacyjnego tworzenia społeczności
Szkolenia przeznaczone dla międzykulturowych grup artystów i animatorów kultury, których celem jest wymiana wiedzy i umiejętności z zakresu pracy artystycznej w społeczności. Sesje weekendowe przeznaczone dla osób kierujących procesami partycypacyjnymi projektu.
MANIFEST ROŚLIN – PODRÓŻ PERFORMATYWNA
Wydarzenie performatywne inspirowane Narodem roślin Stefano Manusco oraz historiami o zmianach klimatu i mobilności zebranymi podczas działań projektowych. Performance jest formą dźwiękowej podróży pomiędzy obrazami różnych wizji nadchodzącego kształtu naszej planety i społeczeństw. Dekonstruuje binarny podział wykonawców i publiczności, zapraszając wszystkich do udziału w tworzeniu dramaturgii poprzez wspólne opowiadanie historii, ruch, wyobraźnię i dyskusję w celu zbadania scenariuszy możliwej i sprawiedliwej przyszłości.
Seminaria pt. Bez paniki. Nowe spojrzenie na mobilność klimatyczną są organizowane przez kolektyw badaczy i badaczek Reimagining Mobilities z Uniwersytetu Bolońskiego.
Centralnym tematem cyklu są migracje spowodowane zmianami klimatycznymi, który coraz częściej staje narzędziem służącym do wywoływania paniki i zniekształcania prawdziwego obrazu rzeczywistości. W gronie ekspertów i ekspertek, badaczy i badaczek, aktywistów i aktywistek, dziennikarzy i dziennikarek, artystów i artystek z całej Europy chcemy dokonać odwrócenia obecnych narracji i dyskursów i przyjrzeć się temu problemowi opierając się na dowodach, a nie wyobrażeniach.
PROGRAM SPOTKAŃ ONLINE
1. Bez paniki. Sztuka w dobie kryzysu klimatycznego i niesprawiedliwości przemieszczania się
4 Grudnia 2023, godz. 13.00-15.00
Prowadzenie: Pierluigi Musarò, Gioacchino Orsenigo
Wprowadzenie: Stefania Peca, Elena Giacomelli
2. Bez paniki. „Inni” w dobie kryzysu klimatycznego
13 lutego 2024, 15.00-18.00
Prowadzenie: Andrew Baldwin, Mimi Sheller
Warsztaty: Elena Giacomelli e Stefania Peca
3. Bez paniki. Dziennikarstwo i mobilność klimatyczna: Do kogo należy narracja?
6 marca 2024, 15.00-18.00
Prowadzenie: Giovanni Bettini, Sara Manisera, Lillo Montalto Monella
Warsztaty: Elena Giacomelli e Stefania Peca
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/AGc5VbScswXabpUYA
4. Bez paniki. Łączenie aktywizmu na rzecz sprawiedliwej mobilności i sprawiedliwości klimatycznej
24 kwietnia 2024, 15.00-18.00
Prowadzenie: Amali Tower (Climate Refugees), Guerrilla Spam, Andreco
Warsztaty: Elena Giacomelli e Stefania Peca
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/MCNuai41NAwB9FQ19
5. Bez paniki. Akademia, aktywizm, sztuka, media: zmiana wyobrażenia o mobilności klimatycznej.
29 maja 2024, 15.00-18.00Warsztaty: Micol Pizzolati e Davide Caselli
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/2gk66t3yTCxFFjLv7
FILOZOFIA W OGRODZIE
Jesień 2023
Podczas specjalnej edycji Filozofii w ogrodzie w dwudziestoosobowej, zamkniętej grupie, przyjrzeliśmy się kolejno najważniejszym problemom współczesności, zastanawialiśmy się nad ich genezą i naturą, nauczyliśmy się rozróżniać pomiędzy fantazjami a rzeczywistością, a także szukaliśmy sposobów pozwalających osłabić ich szkodliwy wpływ. Zajęcia miały formę seminarium/konwersatorium z elementami warsztatowymi.
TERMINY SPOTKAŃ:
8 i 22 listopada, 13 i 20 grudnia
Spotykania odbywały się w sali warsztatowej Stół Powszechny (poziom -1) w Teatrze Powszechnym.
PROWADZENIE
→ Paweł Boguszewski – doktor biologii, neuronaukowiec, kierownik Pracowni Metod Behawioralych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, od wielu lat zajmuje się także popularyzacją nauki.
→ Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor m.in. bestsellerowych książek „Potyczki z Freudem”, „Co robić przed końcem świata”, „Ucieczka od bezradności” i „Reguły na czas chaosu”; twórca podcastu „Skądinąd”; stały felietonista „Tygodnika Powszechnego”