Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!
2 rezydencje na jesieni 2024:
𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
Deadline zgłoszeń mija 15 września. Wyniki: 22 września
Czy jesteśmy w stanie stworzyć rzeczywistość idealną? Czy każda próba realizacji utopii musi skończyć się porażką? Czy jesteśmy dziś w stanie śnić i wspólnie uzgodnić wizje idealnej przyszłości? Jaki wpływ miejsce naszego urodzenia ma na to, jak wyobrażamy sobie świat za kilkadziesiąt, kilkaset lat?
Spektakl był finałem działań warsztatowych Strefy WolnoSłowej, która przez poprzedzające cztery miesiące poprzez pracę teatralną, muzyczną, pracę z ciałem oraz wideo zastanawiała się nad różnymi wizjami przyszłości, nad różnymi kształtami utopii. Ponad 40 osób – w różnym wieku i o różnym pochodzeniu kulturowym przygotowało wydarzenie teatralne, które rozegrało się w przestrzeni Pragi – na ulicach, podwórkach i skwerach na warszawskim Kamionku.
Mężczyzna idzie. Nazywa się. I ma swoje lata. Ale to nieważne. Tak samo jak nieważna jest epoka, w której żyje. To tylko dekoracje. Dzisiaj zabijali nas ci, jutro zabiją tamci. Dzisiaj zabijają nas ludzie, jutro zabije nas powietrze. To są tylko dekoracje. Mężczyzna idzie, jest noc. W kieszeni ma palec, wskazujący. Nie swój. Wziął go sobie na pamiątkę. Wziął go sobie na pamiątkę ze snu. Mężczyzna idzie, ale Władza zatrzymuje mężczyznę. Władza przeszukuje mu kieszenie i znajduje cudzy palec. Władza pokazuje mu ten palec. Mężczyzna może tylko wzruszyć ramionami. Przecież im nie powie, że ten palec mu się przyśnił. Sam już w to nie wierzy. Od tego są rewizje, żeby zmieniać zdanie. Wsadzają go do celi – w tym momencie musi zmierzyć się ze stratą. Nie ma już palca, nie ma snu. Jest tylko rzeczywistość. Moment przełomowy: mężczyzna podejmuje decyzję. Ma tylko rzeczywistość i nic więcej. To za mało. Znika.
-fragment tekstu spektaklu / Przemysław Pilarski
Występują: Stephane Rutten, Aika Balkhashbayeva, Bartosz Kasperczyk, Viera Hres, Valentina Baudolyno, Bożena Rudzisz, Alex Bradshaw, Victoria Glowatskaya, Magda Janiszewska, Supriya Kadgave, Ania Udowicka, Lisa Mayorowa, Elżbieta Mazur, Yu Koyanagi, Teresa Michael, Monika Płomińska, Monika Trzeciak, Misiek Szy, Basia Herman, Basia Rostek, Agnieszka Kawka, Łukasz Cybiński, Ania Pietrucha, Sasha Schapialevich, Tomek Jakubczyk, Aditya Kumar, Izabella Pietura, Justyna Laskowska-Otwinowska, Bartosz Kasperczyk
Reżyseria: Alicja Borkowska
Teksty: Tomasz Gromadka, Katarzyna Mazur, Artur Pałyga, Przemysław Pilarski
Muzyka: Ray Dickaty i Warsaw Improvisers Orchestra
Choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Katarzyna Stefanowicz
Wizualizacje: Maria Porzyc
Produkcja: Weronika Chinowska, Magdalena Duszyńska-Łysak
Grafika: Karolina Kotowska
Kostiumy: Bożena Zaremba
Premiera spektaklu:
24 czerwca 2017 roku, godz. 17.00
start: Ogród Powszechny przy Teatrze Powszechnym w Warszawie
Beyond Theater to międzynarodowy projekt polegający na realizacji wydarzeń artystycznych oraz szkoleń zawodowych dla wielokulturowych grup migrantów i uchodźców zamieszkujących Warszawę, Bolonię i Antwerpię. Projekt w Warszawie realizowany był przez fundację Strefa WolnoSłowa we współpracy z Teatrem Powszechnym oraz Komisją Klubową. W ramach działań projektu odbyły się dwie edycje warsztatów twórczych oraz zawodowych zakończonych stworzeniem przedstawień teatralnych. Obydwa przedstawienia powstałe jako efekty działań warsztatowych oparte były o improwizacje i biografie samych uczestników. Pierwsza część projektu poświęcona była pracy nad tematem rozmaitych wizji przyszłości – przyszłości Polski, Europy, świata oraz refleksji nad utopiami, nad (nie)możliwością ich zrealizowania oraz uzgodnienia ze wspólnotą, w której się żyje.
Więcej o projekcie, wydarzeniach i działaniach w innych miastach: www.beyondtheater.com
Przedstawienie organizowane w ramach projektu „PRASKA PRACOWNIA TWÓRCZA” współfinansowanego przez Urząd m.st. Warszawy
Projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej – Programu Kreatywna Europa w ramach projektu Beyond Theater.