• pl
  • en
  • Aktualności
    5 i 6 grudnia, godz. 19:30

    Trzecia odsłona spektaklu – międzykulturowego wydarzenia performatywnego inspirowanego „Narodem roślin” Stefano Mancuso.

    Polub i zaobserwuj Strefę WolnoSłową na Facebooku i Instagramie!

    CZWARTEK I PIĄTEK, 5 i 6 grudnia o godzinie 19:30

    Mała Scena Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie
    Adres: ul. Zamoyskiego 20, Warszawa, najbliższy przystanek tramwajowy / autobusowy Aleja Zieleniecka oraz SKM / Metro M2 Stadion Narodowy.
    Czas trwania — ok. 55 min
    Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego – LINK [CENA: 30 PLN]

    Narysowałam więcej, niż tu widać

    Jeden z najczęściej granych spektakli Strefy WolnoSłowej. Inspiracją do pracy wielopokoleniowej grupy, w której spotkali się uchodźcy, migranci i Polacy była książka Pamiętam, że… Georges’a Pereca. Małe historie przeplatają się z wydarzeniami z wielkiej historii, a widz zostaje zaproszony do ułożenia tej rozsypanej układanki w swój atlas, gdzie sam zdecyduje, które z wydarzeń i obrazów są najistotniejsze w opisie dzisiejszego świata.

    O spektaklu

    Jak działa pamięć, co pamiętamy, o czym zapominamy? Jak ze skrawków pamięci i wspomnień odtworzyć znajome miejsca, ludzi, emocje? Impulsem do stworzenia spektaklu stały się wydarzenia z 2015 roku związane z przybywaniem do Europy uchodźców i z reakcjami naszego społeczeństwa na ten fenomen. Jak to się stało, że zapomnieliśmy, że sami byliśmy uchodźcami, musieliśmy uciekać przed wojną czy prześladowaniami? Inspiracją do pracy wielopokoleniowej grupy Strefy WolnoSłowej, w której spotkali się uchodźcy, migranci i Polacy była książka Pamiętam, że… Georges’a Pereca, fragmentaryczna opowieść o Paryżu, przywołująca wspomnienia, drobne zdarzenia z życia codziennego, miejsca i historie, których nie znajdziemy w podręcznikach historii, ale które w istotny sposób tworzyły tkankę codzienności.

    Z opowieści uczestników warsztatów Strefy Wolnosłowej wyłania się mnogość obrazów opisujących historię lat powojennych z perspektywy osób pochodzenia polskiego oraz tych, które przybyły do Polski w poszukiwaniu lepszego życia, miłości, ucieczki przed prześladowaniami.

    Małe historie przeplatają się z wydarzeniami z wielkiej historii, a widz zostaje zaproszony do ułożenia tej rozsypanej układanki w swój atlas, gdzie sam zdecyduje, które z wydarzeń i obrazów są najistotniejsze w opisie dzisiejszego świata.

    Występują: Teresa Ferraris, Viera Hres, Anton Snotau, Veranika Los, Jolanta Pacewicz, Barbara Bernard, Alejandra Castelblanco, Krystyna Gielecińska, Aliaksandra Shapialevich, Izabella Pietura, Kamilla Tantasheva, Barbara Herman, Alma Sarahi, Tashi Woetsang, Fenglan Xu , Darinka Nedeljkovic, Yona Aloewie, Diah Anggraini Martin, Małgorzata Zagajewska, Elżbieta Mazur, Justyna Laskowska-Otwinowska, Magdalena Andrzejewska, Abdellah Yamani, Yu Koyanagi, Vita Shkaraban, Olivia Klochko, Mamadou Ba, Andrzej Krzymowski, Magdalena Derrien,  Reza Samadzadeh, Marta Szepietowska, Bartłomiej Smoleński, Szymon Barzyc, Thomas Hildenbrand, Magdalena Zawadzka, Karolina Soja, Iryna Kovalchuk, Maria Roguska, Monika Śliwińska, Bogdan Melniczuk, Tatiana Roslyak

    Reżyseria:
     Alicja Borkowska
    Opieka artystyczna: Paweł Łysak
    Teksty: Tomasz Gromadka, Katarzyna Mazur, Artur Pałyga, Przemysław Pilarski
    Muzyka: Ray Dickaty, Piotr Mełech
    Choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Katarzyna Stefan
    Wizualizacje: Maria Porzyc
    Produkcja: Weronika Chinowska, Magdalena Duszyńska-Łysak

    Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa
    Partnerzy: Teatr Powszechny  im. Zygmunta Hübnera, Miasto Szczęśliwe, Stół Powszechny, Cantieri Meticci, CK Points, kunstZ, Instytut Badań Literackich/ Magazyn Widok, Universita di Bologna, ARCI, Muzuem Sztuki Nowoczesnej, Ludoteka Roszada
    Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, TVP 3 Warszawa, Gazeta Wyborcza, Co jest grane 24, Wyborcza.pl, metrocafe.pl, Activist, Kontynent Warszawa

     

    Kalendarium pokazów

    Premiera:
    27 czerwca 2016 roku
    godzina 21.00
    dziedziniec Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera
    spektakl Strefy WolnoSłowej przygotowywany w ramach projektu i festiwalu ATLAS

    Kolejne pokazy:
    25 października 2016r.
    Akademie der Kunste, Berlin

    29, 30 października 2016 r.
    Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera

    4 marca 2017 r.
    Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu

    6 października 2018 r.
    Dom Kultury Kadr w Warszawie

    Trailer

    ATLAS - European History Atlas Under Construction

    Projekt miał na celu międzynarodowe pogłębienie refleksji związanej z pamięcią i dziejami Europy z punktu widzenia Polaków oraz migrantów pierwszego, drugiego i trzeciego pokolenia. Zaangażował do wspólnych działań organizacje artystyczne, kulturalne i akademickie, zajmujące się historią, migracją, sztuką i edukacją. Jego podstawę stanowiła współpraca młodzieży i seniorów pochodzenia europejskiego oraz pozaeuropejskiego. Prace prowadzone z perspektywy grup międzypokoleniowych i wielokulturowych – polegające na gromadzeniu indywidualnych opowieści, które składały się na ogólny obraz powojennej historii  zainicjują poszukiwania na temat budowania pamięci w dzisiejszej Europie.

    Warsztaty w ramach projektu ATLAS odbyły się w czterech miastach: Warszawie, Bolonii, Paryżu i Antwerpii. Równolegle we wszystkich wymienionych miastach, odbywały się warsztaty teatralne, spotkania i debaty z grupami międzypokoleniowymi i wielokulturowymi. W ramach spotkań twórczych powstały spektakle, które zostały zaprezentowane na Festiwalu Atlas w Warszawie w czerwcu 2016 roku.

    ATLAS on-line – wyjątkowy portal z historiami, opowieściami, materiałami filmowymi i dźwiękowymi układającymi się w swoisty “alternatywny podręcznik historii najnowszej”, opowiedzianej przez Europejczyków oraz przez przybyłych do Europy. Materiały tworzące Atlas zbierane zostały podczas warsztatów lokalnych w miastach, jak również podczas kilkudniowych warsztatów międzynarodowych, prowadzonych przez artystów z różnych dziedzin.

    Więcej o projekcie: history-atlas.com

    Projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej – Programu Europa dla Obywateli oraz dzięki wsparciu Evens Foundation

    Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

    tak
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    Content | Menu | Access panel