Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!
2 rezydencje na jesieni 2024:
𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
Deadline zgłoszeń mija 15 września. Wyniki: 22 września
Grupa performerek i performerów o różnym pochodzeniu kulturowym, związanych ze Strefą WolnoSłową oraz wybranych w ramach open-callu, pracowała nad zagadnieniem troski, na jej znaczeniu i możliwościach jej wyrażania oraz doświadczania. Grupa wykorzystywała przedmioty codziennego użytku, opowiadając historie na podstawie własnych doświadczeń, dzieląc się wizjami dotyczącymi tego, kim jesteśmy i co nas porusza.
Uczestnicy przyglądali się własnym doświadczeniom oraz wzorcom, które otrzymujemy w domach, relacjach i kulturze. Zastanawiali się, co oznacza troska o siebie i dbanie o innych. Oprócz pracy nad tematem przewodnim we własnym gronie grupa miała również okazję skorzystać z warsztatów narzędziowych prowadzonych przez twórców / performerów / animatorów współpracujących ze Strefą. Warsztat przygotowawczy miał na celu położyć podstawy pod wspólną pracę przez następne miesiące. W ramach zajęć uczestnicy poznali się, przygotowali podstawy pod research do projektu, opracowali metody dalszej pracy oraz dyskutowali nad ostateczną formą performansu odpowiadającą kompetencjom osób tworzących zespół twórczy.
Warsztaty prowadzone były przez:
Igora Stokfiszewskiego – inspiracje do pracy, omówienie aspektów pracy ze społecznościami, Agnieszkę Różyńską – podejmowanie decyzji w grupie, kolektywny proces twórczy, Raya Dickatyego – improwizacja muzyczna w działaniu twórczym, Alicję Borkowską – praca na prawdziwych historiach i biografiach w działaniu twórczym, Michała Salwińskiego – metody grupowej teatralnej improwizacji w działaniu twórczym, Łukasza Wójcickiego – praca nad choreografią, ruchem.
Efektem pracy kolektywnej uczestników był interaktywny performans pt. „Języki troski”,odbywający się, ze względu sytuację covidową, na platformie zoom.us w dniach 27, 29 i 30 grudnia 2020.
Twórczynie / Twórcy, Performerki / Performerzy: Lizaveta Bibikava, Rachel Merrill Moss, Szymon Misiek, Vera Popova, Michał Salwiński, Patryk Wasilewski.
Reżyseria: Michał Salwiński
Projekt „MY” organizowany przez Strefę WolnoSłową, jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawa.