Trzecia odsłona spektaklu – międzykulturowego wydarzenia performatywnego inspirowanego „Narodem roślin” Stefano Mancuso.
Polub i zaobserwuj Strefę WolnoSłową na Facebooku i Instagramie!
CZWARTEK I PIĄTEK, 5 i 6 grudnia o godzinie 19:30
Mała Scena Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie
Adres: ul. Zamoyskiego 20, Warszawa, najbliższy przystanek tramwajowy / autobusowy Aleja Zieleniecka oraz SKM / Metro M2 Stadion Narodowy.
Czas trwania — ok. 55 min
Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego – LINK [CENA: 30 PLN]
Baza artystek i artystów migranckich.
Odezwij się do nas: migrart.waw@gmail.com
Więcej o projekcie na stronie: www.migrart.waw.pl
Migrart.waw.pl – portal prezentujący artystów i artystki migranckie doczekał się nowej ogólnopolskiej odsłony! Razem ze Staromiejskim Domem Kultury i Galerią Promocyjną oraz innymi partnerkami instytucjonalnymi planujemy w najbliższych miesiącach spotkania networkingowe, warsztaty dla artystów i artystek, lekcje języka polskiego dla osób twórczych. Migrart powstał po to, żeby łączyć twórców i twórczynie różnego pochodzenia z przedstawicielami i przedstawicielkami świata kultury i sztuki w Warszawie, ale też innych miastach Polski! Wszystkie osoby migranckie zajmujące się sztuką we wszystkich jej formach i odsłonach zapraszamy do rejestracji na portalu, która pomoże w promocji Waszej twórczości i umożliwi udział w spotkaniach sieciujących czy proponowanych w najbliższym czasie szkoleniach. Zainteresowane instytucje i organizacje zapraszamy do kontaktu i współpracy przy budowaniu bardziej inkluzywnej, wielojęzykowej i różnorodnej kultury!
1) Spotkanie sieciujące w Muzeum Woli, 12 kwietnia
https://www.facebook.com/events/248349744325177/
2) Pitching projektów kulturalnych w ramach Forum Przyszłości Kultury w Teatrze
Powszechnym, 27 maja
https://www.facebook.com/events/167015509657334
3) Warsztaty dla twórców i twórczyń migranckich oraz dla menadżerów i menadżerek
kultury w Rotacyjnym Domu Kultury, 22 czerwca
https://www.facebook.com/events/226892796787249/
4) Warsztaty kulinarne podczas Pikniku Migranckiego z okazji Świtowego Dnia Uchodźcy_zyń 25 czerwca
https://www.facebook.com/events/275221778343155
5) Spotkanie sieciujące oraz warsztaty z prezentacji własnej twórczości w Teatrze
Ochoty, 5 lipca
https://www.facebook.com/events/791648115970970/
Spotkania sieciujące i warsztaty w 2022 roku
♦ Jak być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi w Polsce?
Galeria Promocyjna – Staromiejski Dom Kultury
5 listopada, godz. 12.00
W sobotę 5 listopada zaprosiliśmy artystów-migrantów do udziału w spotkaniu networkingowym w Galerii Promocyjnej w Staromiejskim Domu Kultury.
Trzy prelegentki Katie Zazenski, Agnieszka Dragon i Michalina Sablik miały krótkie wykłady na temat: mediów artystycznych w Polsce, instytucji sztuki i warszawskich ośrodków kultury oraz możliwości współpracy. W drugiej części spotkania artyści i artystki przedstawili swoje portfolia.
Prowadzenie i konsultacje: Katie Zazenski, Agnieszka Dragon, Michalina Sablik
♦ Spotkanie sieciujące w Muzeum Woli
Piątek 18 listopada, godz. 16.00
Kolejne spotkanie networkingowe odbyło się w Muzeum Woli 18 listopada w godz. 16.00-18.00.
W spotkaniu udział wezięli: Konrad Schiller (kierownik Muzeum Woli), Magdalena Staroszczyk ( kuratorka ), Katarzyna Żukowska (dział edukacji), którzy opowiedzieli o funkcjonowaniu muzeum, o zrealizowanych w ostatnich latach wystawach („Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku”, „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”, „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”) i programach dyskursywnych, które im towarzyszyły. Rozmawialiśmy też o angażowaniu artystek i artystów oraz aktywistek i aktywistów do działań muzealnych i myślenia o rozwiązywaniu lokalnych problemów – tych związanych z historią i tych aktualnych. W ramach w wizyty w Muzeum Woli wspólnie obejrzymy wystawę “Białoszewski nieosobny”.
♦ Spotkanie sieciujące w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy”
23 listopada godz. 17.00
Zapraszamy pracowników i pracownice stołecznych domów i centrów kultury oraz artystki i artystów migranckich do wzięcia udziału w spotkaniu sieciującym organizowanego w ramach projektu i platformy internetowej Migrart.waw.pl. Spotkanie odbędzie się w środę 23 listopada w godzinach 17.00-20.00.
Zależy nam, aby spotkanie przybrało formę burzy mózgów, stało się przestrzenią otwartą na dyskusję, wymianę pomysłów, doświadczeń i umiejętności, które mogłoby zaowocować współpracą pomiędzy warszawskimi ośrodkami kultury a artystami i artystkami migranckimi.
Gdzie: Ursynowskie Centrum Kultury “Alternatywy”, ul. Indiry Gandhi 9
♦ Spotkanie sieciujące w Gdyńskim Centrum Filmowym
30 listopada godz. 16.00
Zapraszamy artystki i artystów migranckich na spotkanie networkingowe w Gdyńskim Centrum Filmowym!
Wspólne jesteśmy w stanie działać więcej!
– Spotkanie z dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej – Jerzym Radosemm, który przybliży program warsztatów filmowych oraz opowie o projekcie Film Bridge Ukraine
– spotkanie networkingowe – zależy nam, aby spotkanie przybrało formę burzy mózgów, stało się przestrzenią otwartą na dyskusję, wymianę pomysłów, doświadczeń i umiejętności, które mogłoby zaowocować współpracą pomiędzy trójmiejskimi ośrodkami kultury a artystami i artystkami migranckimi. Wspólnie zmapujemy Trójmiasto pod kątem możliwych zmian i wspólnych przedsięwzięć artystycznych i nie tylko.
– warsztaty „mikro-scenariusze” – prowadzenie Kuba Guszkowski, aktor filmowy i pedagog teatralny i Marta Kowalska, reżyserka, współpracująca z m.in. Fundacją Strefa WolnoSłowa.
Warsztaty są oparte przede wszystkim o improwizacje słowne, poznajmy się lepiej przez wspólne pisanie i działajmy razem! Warsztaty prowadzone są w języku angielskim i polskim.
30 listopada, godzina 16:00 – 20:00
Gdzie: Gdyńskie Centrum Filmowe
ul. Plac Grunwaldzki 2, Gdynia
Wstęp jest bezpłatny
FORUM PRZYSZŁOŚCI KULTURY
15 października 2022
godz. 11.00-13.00
Foyer Teatru Powszechnego
Przegląd portfolio dla migrujących artystów wizualnych poprowadzą kuratorki Michalina Sobczyk i Olga Mzhelskaya oraz kurator Paweł Brylski. Podczas spotkania artyści i artystki otrzymają wskazówki dotyczące tworzenia portfolio, rekomendacje dotyczące planowania dalszych działań w Polsce oraz odpowiedzi na pytania przydatne przy ewentualnych egzaminach.
Portfolio może być w formie oryginałów, jak również plików PDF, możliwe języki konsultacji to polski, angielski, ukraiński, białoruski i rosyjski.
Michalina Sablik – historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, członkini AICA. Pracuje w Galerii Promocyjnej w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, współpracuje z wieloma magazynami i instytucjami. Działa w duecie Dzidy. Weszłym roku razem z Kamilem Pierwszym przygotowała wystawę „W te dni zgiełkliwe, płomienne i oszałamiające, przenoszę się myślą” w Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie. Więcej informacji: https://linktr.ee/michalinasablik
Paweł Brylski – autor tekstów i twórca wystaw. Wywodzi się ze środowiska edukacji artystycznej, wcześniej związany z najważniejszymi instytucjami kultury i sztuki. Jest kuratorem wystaw indywidualnych, zbiorowych i problemowych. Członek ZAiKS.
Olga Mzhelskaya — menedżerka sztuki i kuratorka z Białorusi. Od 2021 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z inicjatywą Blyzkist i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w zakresie opracowywania programów towarzyszących wystawom, a także organizowania oprowadzania dla migrantów po Muzeum Sztuki Nowoczesnej i innych instytucjach kultury. Autorka programu wsparcia białoruskich pracowników kultury.
Warsztaty castingowe / autoprezentacja dla artystów i artystek migrujących
15 października 2022
godz. 15.00-18.00
Sala warsztatowa Teatru Powszechnego
Warsztat z Martą Kowalską skierowany jest głównie do aktorek i aktorów, artystów i artystek perfomatywnych.
Jakie są skuteczne techniki autoprezentacji? Jakie w życiu codziennym, a jakie w branży filmowej? Porozmawiamy m.in. o wizytówkach, demo aktorskim, selftapach, o portalach e-castingowych, mediach społecznościowych, ale i mowie ciała, barwie głosu, trickach i przeszkodach w dobrej autoprezentacji – zarówno na castingu, jak i rozmowie o pracę.
Jak nagrać dobrą wizytówę? Do kogo pisać i czy w ogóle pisać? Jak napisać maila, by nie zginąć w morzu zgłoszeń? Jakie są agencje aktorskie w Polsce, co oferują? Przeprowadzimy wspólnie krótki – hipotetyczny casting, szukając wspólnie sposobów na jego powodzenie dla wszystkich stron. Czyli będzie o zaufaniu, przygotowaniu, nagraniu „selftape”. Na koniec wspólnie zrealizujemy wizytówki lub sceny dialogowe i monologi – w dowolnym języku w oparciu o teksty ze współczesnych produkcji.
Marta Kowalska – reżyserka, dokumentalistka, ciekawa świata i ludzi osoba, która ostatnio większość czasu pracy poświęciła castingom i reżyserii obsady. Promotorka dobrych praktyk pracy na planie filmowym.
DJ set Papa Bo Selektah (Mińsk, Białoruś)
15 października 2022
godz. 22.00
Foyer Teatru Powszechnego
Papa Bo Selektah (Aleksander Bogdanow) znany jest jako organizator największych imprez klubowych i festiwali w Białorusi, producent znanych białoruskich grup muzycznych, twórca i stały szef agencji koncertowej BOpromo, współzałożyciel i dyrektor artystyczny mińskiego centrum kultury Korpus. Po udziale z mobilnym sound-systemem w pokojowych protestach 2020 roku w Białorusi (https://youtu.be/lPA0zKRBlk8) i związanym z tym postępowaniem karnym, zmuszony był przenieść się do Tbilisi i teraz do Polski.
Papa Bo Selektah to modny miński selektor z rozległą geografią GIG-ową (Polska, Litwa, Łotwa, Gruzja, Niemcy, Holandia, Belgia, Ukraina, USA, Indie, Sri Lanka) i bezwarunkowym gustem muzycznym. Papa Bo zawsze przygotowuje bardzo nietypowe selekcje, dużo inteligentnych brzmień i tłustych groove’owych partii. Wszystkie muzyczne urozmaicenia bogato przyprawia motywami etnicznymi .
30 lipca w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie odbyły się warsztaty dla artystów i artystek migranckich.
Część 1.
– warsztaty z autoprezentacji
Część skierowana głównie do aktorek i aktorów.
Warsztaty prowadziła Marta Kowalska, reżyserka castingu, studentka reżyserii.
Wsparcie aktorskie – aktor teatralny i filmowy, pedagog teatralny – Michał Pawlik.
Konsultacje castingowe – Marta Kownacka, reżyserka castingu
Skupiliśmy się na technikach autoprezentacji, m.in. mowie ciała, barwie głosu, opowiemy o “trickach” pracy z kamerą. A co z tym selftapem? Pracowaliśmy wspólnie nad sceną przed kamerą oraz nagraliśmy profesjonalne wizytówki.
2. Część 2.
– warsztaty z psychologiem “ja w świecie sztuki”
Część skierowana do wszystkich artystów.
Warsztat prowadziła Agnieszka Zielonka, psycholożka i artystka (języki: angielski, polski, rosyjski)
O sprawczości, motywacji, technikach redukcji stresu, o przekuwaniu wyzwań w pozytywne działanie…
3. Część 3.
– warsztaty z ekspertem od PRu
Skierowane głównie do artystów wizualnych.
Prowadzenie – Jarek Skotnicki
Jarek Skotnicki przez wiele lat pracował w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pomagał młodym artystom odnaleźć się na rynku pracy. Aktualnie zajmuje się PRem, jest agentem artystycznym i aktorskim.
Portal migrart.waw.pl jest finansowany ze środków m.st. Warszawy