• pl
  • en
  • Aktualności
    15 września, godz. 23:59

    Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!

    2 rezydencje na jesieni 2024:
    𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    Deadline zgłoszeń mija 15 września. Wyniki: 22 września

    WIĘCEJ INFORMACJI

    OPEN CALL ZAKOŃCZONY | Rezydencje twórcze

    Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!

    2 rezydencje na jesieni 2024:
    𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    Deadline zgłoszeń minął. Wyniki: 23 września

    REZYDENCJE KWIECIEŃ - CZERWIEC 2024

    KWIECIEŃ 2024
    22-28.04

    Pokaz 𝓟𝓵𝓪𝓷𝓮𝓽𝓪 𝓴𝓸𝓫𝓲𝓮𝓽 -pierwsza rezydencja artystyczna w ramach 𝑬𝒌𝒔𝒑𝒆𝒓𝒚𝒎𝒆𝒏𝒕𝒂𝒍𝒏𝒆𝒈𝒐 𝑺𝒕𝒖𝒅𝒊𝒂 𝑺𝒛𝒕𝒖𝒌 𝑷𝒆𝒓𝒇𝒐𝒓𝒎𝒂𝒕𝒚𝒘𝒏𝒚𝒄𝒉 𝕄𝕚𝕘𝕣𝕒𝕣𝕥.𝕨𝕒𝕨.𝕡𝕝

    Czy znasz film hollywoodski „Planeta małp”?
    Mam teraz w życiu film „Planeta Kobiet” .
    Uchodźczyni…
    Dla mnie było to słowo z wiadomości telewizyjnych lub filmów dokumentalnych. Czy to teraz jestem ja?
    Myślałam o tym, kiedy stanęłam w kolejce na granicy ukraińsko-polskiej. Obejrzałam się, mój mąż i wszyscy inni mężowie stali za siatką. Ponieważ mężczyźni nie mogą iść dalej, ponieważ mężczyznom nie wolno iść przez granicę. Mężczyźni sprowadzili na granicę swoje żony i dzieci, aby ocalić je przed wojną.
    Wojna to sprawa mężczyzn. I od tego momentu dla mnie świat mężczyzn został w tyle. A ja szłam do przodu.
    Rozejrzałam się i zobaczyłam, że wokół mnie są same kobiety. Kobiety i dzieci.
    Wylądowałam na Planecie Kobiet. Nigdy nie miałam wokół siebie tylu kobiet. Przyzwyczaiłam się liczyć na męża.
    Kiedyś polegałam na mężu, ojcu, przyjaciołach. Nie wiedziałam, jak dałabym radę sobie i swoim dzieciom sama w obcym kraju, w obcym języku.
    Ale w tym krytycznym momencie poczułam siłę kobiecości.
    W Polsce otaczały mnie same kobiety.
    I w pewnym momencie uświadomiłam sobie, że Planeta Kobiet, w której się znalazłam, zaczęła mnie leczyć i uzdrawiać.
    O tym kobiecym wsparciu będziemy opowiadać w performansie 𝓟𝓵𝓪𝓷𝓮𝓽𝓪 𝓴𝓸𝓫𝓲𝓮𝓽.

    𝐓𝐖Ó𝐑𝐂𝐙𝐘𝐍𝐈𝐄
    Koncepcja i wykonanie: Rimma Tyshkevych i Anastasiia Ivasova
    Choreografia: Alicja Wójtowiec
    W grafice został wykorzystany obraz Margo Pugachenko.


    MAJ 2024
    6-12.05

    𝕋ℝÉ𝕄𝕌𝕃𝔸 to projekt, który bada różne aspekty wulkanów, pierwszych budowniczych i niszczycieli życia na Ziemi. Poprzez występy i instalacje TRÉMULA stara się interpretować cechy wulkaniczne za pomocą ciała, wideo i dźwięku.

    𝕋ℝÉ𝕄𝕌𝕃𝔸 – 𝙶ó𝚛𝚊 𝙶ł𝚘𝚜ó𝚠: społeczność dźwiękowa.
    W 𝙀𝙠𝙨𝙥𝙚𝙧𝙮𝙢𝙚𝙣𝙩𝙖𝙡𝙣𝙮𝙢 𝙎𝙩𝙪𝙙𝙞𝙪 𝙎𝙯𝙩𝙪𝙠 𝙋𝙚𝙧𝙛𝙤𝙧𝙢𝙖𝙩𝙮𝙬𝙣𝙮𝙘𝙝 chcemy stworzyć kilka niepowtarzalnych doświadczeń performatywnych z aktywnym udziałem publiczności, tworząc tymczasową społeczność głosów zanurzonych w wulkanicznej atmosferze. Razem staniemy się 𝙶ó𝚛ą 𝙶ł𝚘𝚜ó𝚠 uczestniczącą w eksperymentalnym rytuale, symbolizującym ryk sił natury i jego transformującą moc.

    𝗦𝗔𝗠𝗔𝗠𝗕𝗔𝗜𝗔
    Pavel Tavares http://www.paveltavares.com
    Natalia Lis https://cargocollective.com/natalialis

    𝚆𝚂𝚃Ę𝙿 𝙹𝙴𝚂𝚃 𝙱𝙴𝚉𝙿Ł𝙰𝚃𝙽𝚈

    Harmonogram pokazów:
    11 maja, 19:00
    12 maja, 18:00


    CZERWIEC 2024
    10-16.06

    Multimedialny performance „na cztery ręce | у чотири руки” w ramach 3. rezydencji 𝑬𝒌𝒔𝒑𝒆𝒓𝒚𝒎𝒆𝒏𝒕𝒂𝒍𝒏𝒆𝒈𝒐 𝑺𝒕𝒖𝒅𝒊𝒂 𝑺𝒛𝒕𝒖𝒌 𝑷𝒆𝒓𝒇𝒐𝒓𝒎𝒂𝒕𝒚𝒘𝒏𝒚𝒄𝒉 𝕄𝕚𝕘𝕣𝕒𝕣𝕥.𝕨𝕒𝕨.𝕡𝕝

    Mariia Lozova – choreografka, performerka i tancerka pochodzenia afgańsko-ukraińskiego oraz Joanna Żaboklicka – polska artystka wizualna opowiadają o wielopoziomowej relacji w ich dwuosobowym mikrospołeczeństwie. Razem pytają: jak układają się relacje między nami, nie tylko symbolicznie, ale także w warstwie życia codziennego?
    Performance jest próbą, refleksją i odczuciem w którym artystki pozwalają rzeczom wydarzyć się. Rzeźba, którą można dowolnie obracać staje się dynamicznym narzędziem do łączenia, modyfikacji i poszukiwań wokół nowych relacji oraz efemerycznego pojęcia wspólnoty.
    Artystki zapraszają wszystkich do otwartego dialogu twórczego w atmosferze otwartości na niewiedzę i niepewność: razem możemy pochylić się nad bliskością i wspólnotą oraz badać jak dwie unikalne tożsamości mogą wybrzmieć wspólnie.

    𝚆𝚂𝚃Ę𝙿 𝙹𝙴𝚂𝚃 𝙱𝙴𝚉𝙿Ł𝙰𝚃𝙽𝚈
    Harmonogram pokazów:
    NIEDZIELA, 16 czerwca, 19:00
    Eksperymentalne Studio Sztuk Performatywnych 

    Eksperymentalne Studio Sztuk Performatywnych w ramach projektu Migrart.waw.pl – pierwszej warszawskiej i ogólnopolskiej bazy twór_czyń migranckich. 

    W tym sezonie odbędą się 3 rezydencje, trwające 1 tydzień każda, do wyboru wg harmonogramu (zgłoszenia przyjmowaliśmy do 11 kwietnia):

    • 22 – 28 kwietnia
    • 06 – 12 maja
    • 10 – 16 czerwca

    Rezydencje odbywać się będą się w Teatrze Powszechnym w przestrzeni “Scena 100” (dawny Klub Mózg / InSzPer). Przestrzeń wraz z oświetleniem i nagłośnieniem oraz zapleczem będzie do waszej dyspozycji przez cały okres trwania rezydencji według zasad współpracy określonych w umowie ze Strefą WolnoSłową.

     

    Dla kogo są rezydencje?
    Aplikować mogą wyłącznie grupy/kolektywy składające się z co najmniej dwóch osób, w których co najmniej połowa składu to osoby pochodzenia migranckiego, mieszkające na stałe lub czasowo w Warszawie. Aplikować mogą wszystkie osoby bez względu na wiek i status pobytowy w Polsce.

     

    Czego (nie) oczekujemy?
    Tematem przewodnim dla wszystkich rezydencji jest “czasowa wspólnota”. Temat  można potraktować bardzo dosłownie, jak i radykalnie symbolicznie. Zależy nam na zaproszeniu do współpracy osób, które praktykują eksperymentalne i multidyscyplinarne podejście do sztuk performatywnych. Otwartych na niewiedzę, niepewność, nieoczywistość i błądzenie. Przekładających  proces twórczy nad gotowy produkt sztuki. Na zakończenie rezydencji (najpóźniej 7 dnia jej trwania) oczekujemy pokazu pracy osób rezydenckich. Format pokazu zależy od was, może to być np. : pokaz pracy w procesie (w dowolnej formie), instalacja performatywna, warsztat, laboratorium, wykład performatywny, performans, prezentacja, czytanie performatywne i cokolwiek innego, co według was będzie pasowało do charakteru waszej pracy.

    Zależy nam, żeby w opisie waszego projektu/pomysłu znalazło się nawiązanie do tematu “czasowej wspólnoty”. Wasze projekty mogą być zarówno w fazie pomysłu, jak i być już gotowymi działaniami, które chcecie rozwijać w ramach rezydencji. NIE szukamy  projektów o charakterze narodowościowym, etnograficznym, patriotycznym czy religijnym. 

    Eksperymentalne Studio Sztuk Performatywnych to przestrzeń wolna od rasizmu, szowinizmu, nacjonalizmu, seksizmu, homo- i transfobii. Oczekujemy, że nadesłane projekty będą w zgodzie z tymi wytycznymi. 

    Co oferujemy / czego nie oferujemy?

    • 5000 PLN brutto na grupę/kolektyw, w tym koszty produkcyjne. 
    • obsługę światło/dźwięk na czas pokazu i próbę generalną (jeśli zajdzie taka potrzeba);
    • wsparcie organizacyjne i merytoryczne kuratora rezydencji (zakres wsparcia do omówienia indywidualnie);
    • wsparcie promocyjne.

    Nie zapewniamy noclegów ani zwrotu kosztów podróży dla osób spoza Warszawy.

    Szczególnie zachęcamy do aplikowania osoby spoza europejskiego kręgu kulturowego i spoza całej, tzw. Globalnej Północy, z doświadczeniem uchodźczym, osoby queerowe i z niepełnosprawnościami.

    Kurator rezydencji: Łukasz Wójcicki
    Koordynator projektu Migrart.waw.pl: Stanley Ndua

    NABÓR DO JESIENNEJ EDYCJI REZYDENCJI OGŁOSIMY WE WRZEŚNIU

     

    OPEN CALL: JESIEŃ 2024

    NABÓR ZAKOŃCZONY. WYNIKI OGŁOSIMY W PONIEDZIAŁEK, 23 WRZEŚNIA


    Zapraszamy do aplikowania na tygodniowe rezydencje artystyczne pt. 𝙴𝚔𝚜𝚙𝚎𝚛𝚢𝚖𝚎𝚗𝚝𝚊𝚕𝚗𝚎 𝚂𝚝𝚞𝚍𝚒𝚘 𝚂𝚣𝚝𝚞𝚔 𝙿𝚎𝚛𝚏𝚘𝚛𝚖𝚊𝚝𝚢𝚠𝚗𝚢𝚌𝚑 w ramach projektu Migrart.waw.pl – pierwszej warszawskiej i ogólnopolskiej bazy twór_czyń migranckich.

    W tym sezonie odbędą się 2 rezydencje, trwające 1 tydzień każda, do wyboru wg harmonogramu:

    𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
    𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰

    Rezydencje odbywać się będą się w Teatrze Powszechnym w przestrzeni “Scena 100” (dawny Klub Mózg / InSzPer). Przestrzeń wraz z oświetleniem i nagłośnieniem oraz zapleczem będzie do waszej dyspozycji przez cały okres trwania rezydencji według zasad współpracy określonych w umowie ze Strefą WolnoSłową.

    𝐃𝐥𝐚 𝐤𝐨𝐠𝐨 𝐬ą 𝐫𝐞𝐳𝐲𝐝𝐞𝐧𝐜𝐣𝐞?
    Aplikować mogą wyłącznie grupy/kolektywy składające się z co najmniej dwóch osób, w których co najmniej połowa składu to osoby pochodzenia migranckiego, mieszkające na stałe lub czasowo w Warszawie. Aplikować mogą wszystkie osoby bez względu na wiek i status pobytowy w Polsce.

    𝐂𝐳𝐞𝐠𝐨 (𝐧𝐢𝐞) 𝐨𝐜𝐳𝐞𝐤𝐮𝐣𝐞𝐦𝐲?
    Tematem przewodnim dla wszystkich rezydencji jest “czasowa wspólnota”. Temat można potraktować bardzo dosłownie, jak i radykalnie symbolicznie. Zależy nam na zaproszeniu do współpracy osób, które praktykują eksperymentalne i multidyscyplinarne podejście do sztuk performatywnych. Otwartych na niewiedzę, niepewność, nieoczywistość i błądzenie. Przekładających proces twórczy nad gotowy produkt sztuki. Na zakończenie rezydencji (najpóźniej 7 dnia jej trwania) oczekujemy pokazu pracy osób rezydenckich. Format pokazu zależy od was, może to być np. : pokaz pracy w procesie (w dowolnej formie), instalacja performatywna, warsztat, laboratorium, wykład performatywny, performans, prezentacja, czytanie performatywne i cokolwiek innego, co według was będzie pasowało do charakteru waszej pracy.

    Zależy nam, żeby w opisie waszego projektu/pomysłu znalazło się nawiązanie do tematu “czasowej wspólnoty”. Wasze projekty mogą być zarówno w fazie pomysłu, jak i być już gotowymi działaniami, które chcecie rozwijać w ramach rezydencji. NIE szukamy projektów o charakterze narodowościowym, etnograficznym, patriotycznym czy religijnym.

    𝙴𝚔𝚜𝚙𝚎𝚛𝚢𝚖𝚎𝚗𝚝𝚊𝚕𝚗𝚎 𝚂𝚝𝚞𝚍𝚒𝚘 𝚂𝚣𝚝𝚞𝚔 𝙿𝚎𝚛𝚏𝚘𝚛𝚖𝚊𝚝𝚢𝚠𝚗𝚢𝚌𝚑 to przestrzeń wolna od rasizmu, szowinizmu, nacjonalizmu, seksizmu, homo- i transfobii. Oczekujemy, że nadesłane projekty będą w zgodzie z tymi wytycznymi.

    𝐂𝐨 𝐨𝐟𝐞𝐫𝐮𝐣𝐞𝐦𝐲 / 𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐢𝐞 𝐨𝐟𝐞𝐫𝐮𝐣𝐞𝐦𝐲?
    5000 PLN brutto na grupę/kolektyw, w tym koszty produkcyjne.
    obsługę światło/dźwięk na czas pokazu i próbę generalną (jeśli zajdzie taka potrzeba);
    wsparcie organizacyjne i merytoryczne kuratora rezydencji (zakres wsparcia do omówienia indywidualnie);
    wsparcie promocyjne.

    Nie zapewniamy noclegów ani zwrotu kosztów podróży dla osób spoza Warszawy.
    Szczególnie zachęcamy do aplikowania osoby spoza europejskiego kręgu kulturowego i spoza całej, tzw. Globalnej Północy, z doświadczeniem uchodźczym, osoby queerowe i z niepełnosprawnościami.


    SESJA Q&A – ONLINE

    23 sierpnia o godz. 18:00 odbędzie się sesja online Q&A dla (potencjalnych i obecnych) uczestniczek/ów open calla. Koordynatorzy projektu Łukasz Wójcicki i Stanley Ndua odpowiedzą na wasze pytania o rezydencjach. Sesja potrwa 1 godzinę. Języki: angielski i polski. Jeśli chcesz wziąć udział w sesji prosimy o maila na adres lukas@strefawolnoslowa.pl najpóźniej na godzinę przed spotkaniem. W mailu zwrotnym otrzymasz link do spotkania.

    Deadline nadsyłania aplikacji: 15 września (do końca dnia)
    Wyniki ogłosimy do 23 września włącznie

    Wyboru dwóch kolektywów/grup dokona zespół fundacji Strefa WolnoSłowa w składzie: Łukasz Wójcicki, Stanley Ndua, Alicja Borkowska, Paweł Łuhowy, Weronika Chinowska

    Kurator rezydencji: Łukasz Wójcicki
    Koordynator projektu Migrart.waw.pl: Stanley Ndua

    𝑅𝑒𝓏𝓎𝒹𝑒𝓃𝒸𝒿𝑒 𝓈ą 𝓇𝑒𝒶𝓁𝒾𝓏𝑜𝓌𝒶𝓃𝑒 𝓌 𝓇𝒶𝓂𝒶𝒸𝒽 𝓅𝓇𝑜𝒿𝑒𝓀𝓉𝓊 𝑀𝒾𝑔𝓇𝒶𝓇𝓉.𝓌𝒶𝓌.𝓅𝓁 𝓌𝓈𝓅ół𝒻𝒾𝓃𝒶𝓃𝓈𝑜𝓌𝒶𝓃𝑒𝑔𝑜 𝓏𝑒 ś𝓇𝑜𝒹𝓀ó𝓌 𝓂.𝓈𝓉. 𝒲𝒶𝓇𝓈𝓏𝒶𝓌𝓎.

    nie
    nie
    tak
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    Content | Menu | Access panel