Trzecia odsłona spektaklu – międzykulturowego wydarzenia performatywnego inspirowanego „Narodem roślin” Stefano Mancuso.
Polub i zaobserwuj Strefę WolnoSłową na Facebooku i Instagramie!
CZWARTEK I PIĄTEK, 5 i 6 grudnia o godzinie 19:30
Mała Scena Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie
Adres: ul. Zamoyskiego 20, Warszawa, najbliższy przystanek tramwajowy / autobusowy Aleja Zieleniecka oraz SKM / Metro M2 Stadion Narodowy.
Czas trwania — ok. 55 min
Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego – LINK [CENA: 30 PLN]
Codziennie bombardują nas mnożące się informacje, aktualizacje, doniesienia i komentarze dotyczące kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Angażują nasze emocje, odwołują się do polityczno-historycznych klisz i wyobrażeń, konstruują ideologiczne podziały i przemycają hierarchie wartości.
W natłoku obrazów i słów czasem można odnieść wrażenie, że zasłaniają one rzeczywistość, przynajmniej tę, która nie pasuje do wytwarzanej właśnie przez media rządowe narracji. Dlatego postanowiliśmy rzucić trochę światła na to, co dzieje się na granicy, uporządkować problemy, nazwać wyzwania, opowiedzieć o emocjach i przekonaniach. Zastanowić się nad tym, co tak naprawdę wiemy.
Transmisja online na profilu Strefy WolnoSłowej
Prowadzenie: Paweł Mościcki
25.11.2021 – „Co robią funkcjonariusze?” O prawie w kontekście kryzysu na granicy i o kryzysie w kontekście prawa. Marta Górczyńska
30.11.2021 – „Skąd się biorą uchodźcy?” O globalnych napięciach politycznych i światowej migracji. Przemysław Wielgosz.
01.12.2021 – „Co robią aktywiści?” O codzienności praktyki pomocowej. Aleksandra Chrzanowska
02.12.2021 – „Co robią mieszkańcy pogranicza?” O emocjach, refleksjach i działaniach mieszkańców strefy stanu wyjątkowego. Paulina Bownik, Beata Siemaszko, Anna Zamecka.
Fot. Karol Grygoruk, Rats Agency
O prawie w kontekście kryzysu na granicy i o kryzysie w kontekście prawa.
Z Martą Górczyńską z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka / Grupy Granica porozmawiamy o tym, co właściwie robią na granicy polskie służby i czy ich działania mieszczą się w ramach prawa polskiego i międzynarodowego.
O globalnych napięciach politycznych i światowej migracji.
Z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym polskiej edycji „Le Monde Diplomatique”, dyskutować będziemy o tym, co robią uchodźcy i skąd się biorą, a więc spróbujemy pokazać wydarzenia na granicy w perspektywie globalnych geopolitycznych zależności.
O codzienności praktyki pomocowej.
Z Aleksandrą Chrzanowską kulturoznawczynią i aktywistką ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej / Grupy Granica porozmawiamy o tym, co na granicy robią aktywiści i jak wygląda codzienna praktyka pomagania uchodźcom.
O emocjach, refleksjach i działaniach mieszkańców strefy stanu wyjątkowego.
Na koniec porozmawiamy też z mieszkankami pogranicza – Beatą Siemaszko, lekarką Pauliną Bownik oraz filmowczynią Anną Zamecką o tym, jak cała sytuacja wpłynęła na ich codzienność, co o niej myślą i jak sobie z nią radzą.
Spotkania odbywają się w ramach projektu Dramaturgie Społeczne realizowanego przez Strefę WolnoSłową i Teatr Powszechny przy wsparciu m.st. Warszawa.