Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!
2 rezydencje na jesieni 2024:
𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
Deadline zgłoszeń mija 15 września. Wyniki: 22 września
Azyl PL / Szkoła o Migracji to projekt Strefy skierowany do młodych aktywistek i aktywistów z małych ośrodków miejskich, którzy chcą pracować z osobami migranckimi i uchodźczymi.
→ Cykl spotkań dla kobiet „Czas na Nas”we Wrocławiu
Alena Dubovceva zaprosiła na warsztaty dla kobiet i dziewcząt, które były poświęcone odkrywaniu swoich talentów i technik samopomocy.
Zajęcia były wsparciem dla kobiet, które rozpoczynają życie w nowym miejscu z ogromną chęcią dzielenia się swoimi talentami, pomagania i wzbogacania otaczającej nas rzeczywistości.
Harmonogram i tematy spotkań:
♦ 22 maja (niedziela) 18.00-21.00 – herbata chińska z Aleną Dubaucawą, wplatanie pomysłów i życzeń w amulet za pomocą makramy od Natalii Lukiny.
♦ 12 czerwca (niedziela) 18.00-21.00 – Open Floor od Kati Frolovy
♦ 19 czerwca (niedziela) 18.00 – 21.00 – Neurografika waszych talentów z Ksenią Aleksandrowicz.
♦ 3 lipca (niedziela) 18.00-21.00 – Samopomoc poprzez masaż i oddychanie z Darią Lucyną.
♦ 8-10 lipca (piątek-niedziela) spotkanie wyjazdowe:. spacery po lesie, wspólny krąg, pieczenie chleba, odkrywanie talentów. Warsztaty projektowania pomysłów.
→ Wolsztyńska Gra Miejska
Projekt aktywnego poznawania miasta i okolicy dla młodzieży!
W poniedziałek 30 maja młodzież z oddziałów przygotowawczych do liceum pochodząca z Ukrainy wzięła udział w aktywnym zwiedzaniu miasta Wolsztyn.
Pomysł: Magda Miśkowicz
→ Festiwal Filmów o Migracji
To ruchome wydarzenie, które wystartowało pod koniec czerwca i potrwa do końca września.
Filmy dokumentalne i animacje dotyczące tematyki migracyjnej i innych kultur odwiedzą kilkanaście mniejszych i większych miejscowości w całej Polsce. Towarzyszyć im będą inspirujące warsztaty i rozmowy dla dorosłych i dzieci.
Widzisz, że w Twoim domu kultury / kinie / sąsiedzkim podwórku jest miejsce na Filmy o Migracji? Napisz: marta.kvlska@gmail.com
Pomysł: Marta Kowalska
→ Realizowany partycypacyjnie dokument o młodzieży romskiej w Suwałkach
Pamela Leończyk, artystka, reżyserka i pomysłodawczyni projektu wyruszyła na północny wschód. W Suwałkach mieści się Szkoła Polsko – Romska. Razem z uczniami, pochodzenia romskiego, Pamela tworzy film dokumentalny. Pomiędzy planem zdjęciowym prowadzi warsztaty filmowe.
→ Wystawa fotografii i historii o migrantach i migrantkach z Ostrowii Mazowieckiej
Pomysł: Michał Żyłowski
→ Pieśni ludów
Spotkania śpiewacze dla kobiet z różnych krajów i kultur.
Pomysł: Joanna Kwiecień
→ Warsztaty taneczne prowadzone przez uchodźczynie i migrantki w ramach festiwalu piosenki harcerskiej w Rudzie Śląskiej
→ Nową wersję wiersza “Kto Ty jesteś”
Pomysł: Alina Bąk-Januszczyk
Zachęcamy do zapoznania się ze scenariuszem „Poszukiwacze skarbów / Kto Ty jesteś?”, który może stać się inspiracją dla osób prowadzących z warsztaty zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi.
Autorka scenariusza
Alina Januszczyk – Prezeska Fundacji Beetle, na co dzień pracuje jako specjalista ds. edukacji w Domu Słów. Zajmuje się szeroko rozumianą literaturą, organizuje m.in. „Podwórko wyobraźni” w przestrzeni publicznej, podczas którego prezentowane są dawne książki dla dzieci. Organizatorka dziewięciu edycji Festiwalu literackiego „Miasto Poezji” (m.in. opracowuje program Małego Miasta Poezji, którego odbiorcami są dzieci). Koordynatorka i organizatorka Akademii Opowieści, Pracowni Książki Nieobojętnej z Iwoną Chmielewską czy programu Drzewo Opowieści uczącego dzieci sztuki opowiadania. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem i organizacją warsztatów edukacyjnych dla dzieci w oparciu o książki społecznie zaangażowane. Autorka projektu Otwarta Szkoła – przemian estetyczno funkcjonalnych w publicznych szkołach. Twórczyni Festiwalu ALFABET o literaturze i rozwoju dla dzieci. W roku 2017 nominowana do nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.
Jesteś nauczycielem/nauczycielką?
Animatorką / animatorem kultury?
Bibliotekarką / bibliotekarzem?
A może po prostu chcesz zacząć działać na rzecz swojej społeczności, sprawić, żeby była bardziej włączająca i otwarta na różnorodność? Przygotowałyśmy dla Ciebie podcast, w którym dzielimy się dobrymi praktykami i dajemy kilka wskazówek do działania. Zachęcamy do wysłuchania go razem z Twoją klasą, grupą przyjaciół, aktywistek i aktywistów, z którymi działasz oraz do późniejszej dyskusji nad poniższymi tematami. Proponujemy każdemu tematowi poświęcić oddzielne spotkanie.
TWÓRCY I TWÓRCZYNIE
Alena Dubovceva, Magda Miśkowicz, Marta Kowalska, Michał Żyłowski, Alina Bąk-Januszczyk, Marianna Strzeja, Alla Moroz, Joanna Kwiecień, Joanna Mueller, Olia Kalakoltsava, Alicja Borkowska, Łukasz Wójcicki,
Nagranie, montaż i muzyka: Mikołaj Poncyliusz
SZKOŁA O MIGARCJI
Projekt skierowany jest do:
> osób z małych ośrodków miejskich, które chcą inicjować i rozwijać w swoim miejscu zamieszkania działania społeczne, kulturalne i edukacyjne o migracji,
> wszystkich chcących budować przestrzenie do spotkania dla osób o różnym pochodzeniu kulturowym, współtworzyć projekty, rozmowy, wydarzenia z osobami migranckimi i uchodźczymi, działać na rzecz zrozumienia różnorodności, rzetelnej informacji i budowania wielokulturowej wspólnoty w swojej społeczności.
Do Szkoły o Migracji przyjęliśmy osoby, które chciały w swoim otoczeniu zainicjować działania dla i z migrantami i migrantkami, poznać ich historie oraz zdobyć rzetelną wiedzę z zakresu potrzeb i problemów, z jakimi mierzą się osoby przybywające do Polski i Europy.
Celem Szkoły jest wyposażenie uczestniczek i uczestników w niezbędne narzędzia i wiedzę, by móc działać lokalnie w zakresie tworzenia wydarzeń w temacie migracji.
Projekt skierowany jest do:
> osób z małych ośrodków miejskich, które chcą inicjować i rozwijać w swoim miejscu zamieszkania działania społeczne, kulturalne i edukacyjne o migracji,
> wszystkich chcących budować przestrzenie do spotkania dla osób o różnym pochodzeniu kulturowym, współtworzyć projekty, rozmowy, wydarzenia z osobami migranckimi i uchodźczymi, działać na rzecz zrozumienia różnorodności, rzetelnej informacji i budowania wielokulturowej wspólnoty w swojej społeczności.
Do Szkoły o Migracji przyjęliśmy osoby, które chciały w swoim otoczeniu zainicjować działania dla i z migrantami i migrantkami, poznać ich historie oraz zdobyć rzetelną wiedzę z zakresu potrzeb i problemów, z jakimi mierzą się osoby przybywające do Polski i Europy.
Celem Szkoły jest wyposażenie uczestniczek i uczestników w niezbędne narzędzia i wiedzę, by móc działać lokalnie w zakresie tworzenia wydarzeń w temacie migracji.
Szkoła o Migracji trwa od stycznia do czerwca 2022 roku. Raz w miesiącu spotykamy się na żywo podczas zjadów stacjonarnych w Warszawie oraz widzimy się regularnie na warsztatch online.
Podczas zajęć i warsztatów spotykamy się z ekspertami i ekspertkami, dowiadujemy się o sytuacji osób z doświadczeniem migracji, poznajemy możliwości działań partycypacyjnych opartych na metodach storytellingu, komunikacji międzykulturowej, edukacji antydyskryminacyjnej czy nowych mediów. Wspólnie szukamy tematów, historii, sposobów i pomysłów.
✖ MIGRACJE
W tym bloku omawiamy kwestię migracji i uchodźstwa w Polsce i Europie. Skupiamy się na aktualnych zmianach i ich wpływie na osoby, które migrują. Przyglądamy się liczbom, mapom, procedurom, organizacjom, problemom i największym wyzwaniom. Rozmawiamy o powodach i celach migracji, integracji kulturowej i jej społeczno-politycznych uwarunkowaniach. Poznajemy prawne i organizacyjne aspekty, podstawowe definicje, programy i metody działania.
✖ PRACA ZE SPOŁECZNOŚCIĄ
Poznajemy przykłady dobrych praktyk w działaniach ze społecznościami migranckim w Polsce i na świecie, metody pracy, narzędzia. Omawiamy prowadzenie wywiadów, zbieranie potrzeb wśród grup migranckich, różnice kulturowe w działaniu, wyzwania, które pojawiają się w pracy z lokalnymi mieszkańcami i mieszkankami.
✖ METODA PROJEKTU W DZIAŁANIACH LOKALNYCH
Poznajemy narzędzia metody pracy projektowej – od pomysłu do realizacji działania. Jak zbadać potrzeby i wyznaczyć cele, a potem jasno je przedstawić i znaleźć źródło finansowania? Jak opisać rezultaty i wyciągać wnioski? Poznajemy praktyczne narzędzia, strategie, rozmawiamy o zarządzaniu projektami.
✖ SIECIOWANIE
Budowanie sieci kontaktów z organizacjami, instytucjami oraz nawiązywanie kontaktów ze społecznościami, osobami migranckimi, z którymi realizujemy działania. Koncentrujemy się na konkretnych pomysłach na projekty oraz miejscach inicjatyw uczestników_czek.
24 stycznia – ogłoszenie wyników naboru
31 stycznia (poniedziałek) – online- Otwarcie Szkoły – pierwsze spotkanie w sieci
5-6 lutego (sobota-niedziela) – I zjazd stacjonarny w Warszawie
15 lutego (wtorek) – warsztaty online
5-6 marca (sobota-niedziela) – II zjazd stacjonarny w Warszawie
15 marca (wtorek) – warsztaty online
2-3 kwietnia (sobota-niedziela) – II zjazd stacjonarny w Warszawie
od 12 kwietnia do 14 czerwca – warsztaty oraz konsultacje online w każdy wtorek (od 18:00)
25-26 czerwca (sobota-niedziela) – IV zjazd stacjonarny w Warszawie
Zadanie jest realizowane w ramach konkursu regrantingowego projektu “I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Centrum Edukacji Obywatelskiej pełni funkcję organizacji partnerskiej konsorcjum realizującego projekt oraz organizatora konkursu w Polsce. Materiał / publikacja / tekst* wyraża wyłącznie poglądy autorów i autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej ani Centrum Edukacji Obywatelskiej