Zapraszamy twórców i twórczynie migranckie do zgłaszania się na tygodniowe rezydencje artystyczne w ramach projektu migrart.waw.pl!
2 rezydencje na jesieni 2024:
𝟭𝟰-𝟮𝟬 𝗽𝗮𝘇́𝗱𝘇𝗶𝗲𝗿𝗻𝗶𝗸𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
𝟭𝟭-𝟭𝟳 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰
Deadline zgłoszeń mija 15 września. Wyniki: 22 września
Międzynarodowy projekt „Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe” (co można przetłumaczyć na polski jako: „Atlas przemian. Nowe geografie dla międzykulturowej Europy”) opierał się na współpracy europejskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych (2017-2020), bazował na innowacyjnych metodach łączących działania artystyczne, społeczne i badawcze.
Program zakładał produkcję spektakli, organizację warsztatów, działań badawczych i animacyjnych, które rozwijały społeczny potencjał wiedzy i świadomości na temat migracji.
Fundacja Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny w Warszawie oraz Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego były polskimi partnerami projektu.
Partnerami zagranicznymi z Włoch, Francji, Grecji, Szwecji, Albanii, Belgii i Egiptu były: ERT – Emilia Romagna Teatro Fondazione, Alma Mater Studiorum – Università di Bologna, Cantieri Meticci, Skampa International Theatre Festival, Backa Teater, Motus Terrae, Tjeter Vizion, Théâtre de Liège, Le Channel scène nationale de Calais i Studio Emad Eddin.
Strefa WolnoSłowa w ramach projektu realizowała trzy działania:
Więcej informacji o projekcie: www.atlasoftransitions.eu
Na plaży leży ciało. Niby ludzkie, ale nieludzkie. Niby zwierzęce, ale niezwierzęce. Porusza się, wydaje odgłosy. Próbujemy się z nim porozumieć. Za pomocą języka, gestów, dźwięków, opowieści. Próbujemy je oswoić, uczłowieczyć. Właśnie, ale co to znaczy być człowiekiem? Sięgamy do początków – kiedyś na Ziemi żyło kilka gatunków człowieka. Jak to się stało, że do naszych czasów przetrwał tylko homo sapiens? W jaki sposób i dlaczego unicestwił on siostrzane gatunki i podporządkował sobie świat innych istot żywych?
Spektakl to pierwsza część teatralnej trylogii Strefy WolnoSłowej Zwierzęta-Ludzie-Bogowie.
reżyseria – Alicja Borkowska
tekst – Przemysław Pilkarski
muzyka – Ray Dickaty
wizualizacje – Maria Porzyc / Adrien Cognac
produkcja – Magdalena Duszyńska-Sasin
obsada – Mamadou Go Ba, Veranica Los, Justyna Laskowska-Otwinowska, Stephane Rutten, Łukasz Wójcicki
Zaczyna się od pszczół Strefy WolnoSłowej to fragmentaryczna opowieść o przetrwaniu, stworzona w czasie pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią Covid-19 przez uczestników i uczestniczki wielokulturowych i międzypokoleniowych warsztatów teatralnych i muzycznych Azyl Warszawa 2020.W lutym 2020 roku zaczęliśmy pracę nad spektaklem. Mieliśmy pracować nad tematem wymierań. Miało być o pięciu masowych, gwałtownych wymieraniach wielu gatunków. I o szóstej katastrofie – współczesnej zagładzie gatunków spowodowanej działalnością człowieka. Wymieranie jest najlepszą okazją do tego, aby stwierdzić, co mamy, czego wolelibyśmy nie tracić i czy w ogóle jest coś, czego wolelibyśmy nie tracić. Wymieranie nie jest ostateczne, choć tak wydaje się wymierającym. Dzieje się ciągle, ale czasami jest bardziej zauważalne, staje się widzialne, słyszalne, namacalne. Z jakiegoś punktu widzenia jest po prostu zmianą. Próbujemy zapisać tę zmianę. Miało być o wymieraniu, a jest o próbach przetrwania. O unoszących się w powietrzu foliowych rękawiczkach, wyrzuconych prosto na ziemię po wyjściu ze spożywczaka. O wielu foliowych rękawiczkach. I o obserwacji – statystyk, ptaków, sąsiadów i zwalonego drzewa, na którym przez ostatnie tygodnie wyrosły grzyby. O siedemnastu metrach kwadratowych zadłużonej kawalerki, o starej meblościance i locie do domu. O bezrobociu w nie swoim kraju, o pracy w piżamie i snach o delfinach. O intymności przed kamerą, o pękniętej rurze, malowaniu ust przed lustrem i widoku z okna. Bądź z balkonu, jeśli ktoś ma szczęście.
Twórcy:
Lizaveta Bibikava, Mamadou Góo Bâ, Valeria Baradulina, Agnieszka Bąk, Alicja Borkowska, Rawan Boustany, Weronika Chinowska, Ludmiła Dąbrowska, Ray Dickaty, Adam Durjasz, Magdalena Duszyńska-Sasin, Ali Eshghi, Jacek Filc, Lyudmyla Galchun, Kasia Galon, Rita Guretskaya, Barbie Herman, Vira Hres, Mahina Isaewa, Maksim Jus, Semih Karabas, Bogumiła Karbowiak, Adrien Cognac, Alina Kręcisz, Aleksandra Kuśnierkiewicz, Urszula Kuzińska, Pavlo Luhovyi, Olesya Malyugina, Kateryna Matvieieva, Rachel Merrill Moss, Sofya Mironava, Joanna Mueller, Artur Pałyga, Rose Petit, Emil Pietrzyk, Yana Probably, Kasia Stefanowicz, Iryna Sylinnyk, Hanna Trubicka, Monika Trzeciak, Ada Tymińska, Magdalena Wojno, Kinga Wołoszyn-Kowada, Łukasz Wójcicki, Szamani Yacoub.
Projekt współfinansowany ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.