Trzecia odsłona spektaklu – międzykulturowego wydarzenia performatywnego inspirowanego „Narodem roślin” Stefano Mancuso.
Polub i zaobserwuj Strefę WolnoSłową na Facebooku i Instagramie!
CZWARTEK I PIĄTEK, 5 i 6 grudnia o godzinie 19:30
Mała Scena Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie
Adres: ul. Zamoyskiego 20, Warszawa, najbliższy przystanek tramwajowy / autobusowy Aleja Zieleniecka oraz SKM / Metro M2 Stadion Narodowy.
Czas trwania — ok. 55 min
Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego – LINK [CENA: 30 PLN]
Spektakl powstał jako koprodukcja Strefy WolnoSłowej, Domu Spotkań z Historią i Teatru Powszechnego w Warszawie, został wyróżniony nagrodą jury na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za„bezpretensjonalny dialog na temat polskości, jej mitów i kondycji, prowadzony z szacunkiem dla przeszłości i teraźniejszości”.
W mieszkaniu na ulicy 11 listopada w Warszawie odbywa się impreza z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Organizowana dla Polaków przez grupę Irańczyków staje się okazją do przywołania wspomnień z czasów wojny, do refleksji nad tożsamością narodową, religią, do świętowania irańskiej gościnności dla 120 tysięcy polskich uchodźców w Iranie i dyskusji nad sensem samej ucieczki. Do przywołania duchów przyszłości i przeszłości. Będzie muzyka, będą pączki, poeci i tancerze.
Spektakl Strefy WolnoSłowej bazuje na biografiach i opowieściach Polaków – uchodźców w Iranie po II Wojnie Światowej. Wywiady z osobami, które razem z Armią Andersa pod koniec wojny uciekły z Sybiru na Bliski Wschód stały się inspiracją do pracy w polsko-irańskiej grupie artystów. Pierwszy etap pracy odbył się pod koniec 2016 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz w Teheranie i kontynuowany jest w tym roku w gronie artystów z Polski, Iranu oraz Irańczyków mieszkających w Warszawie. Opowieści Polaków o Iranie przeplatają się z obrazami współczesności. Stają się pretekstem do opowieści o styku dwóch kultur, o historycznej gościnności, jak również o współczesnej opresji państwa i religii.
Tekst: Artur Pałyga
Reżyseria: Alicja Borkowska
Wideo: Maria Porzyc
Muzyka: Ray Dickaty
Występują: Michał Dudziński, Ahoo Kazemi, Dorota Papis, Daniel Sadr, Farid Torabpour, Łukasz Wójcicki
Produkcja: Weronika Chinowska
Recenzje:
Teatralny.pl
https://teatralny.pl/recenzje/inchpollah,2210.html
Spektakl powstał jako koprodukcja Strefy WolnoSłowej, Domu Spotkań z Historią i Teatru Powszechnego w Warszawie, został wyróżniony nagrodą jury na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za „bezpretensjonalny dialog na temat polskości, jej mitów i kondycji, prowadzony z szacunkiem dla przeszłości i teraźniejszości”.
Premiera:
16 grudnia 2017 r.
Kolejne pokazy:
18 czerwca 2018 r., godz. 17.00
Malta Festiwal Poznań
8 października 2018 r., godz. 19.00
Festiwal Prapremier w Bydgoszczy
4, 5 października 2019 r., godz. 19.30
6 października 2019 r., godz. 18.00
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
ul. Zamoyskiego 20
Mała Scena
Spektakl wyprodukowano w ramach projektu Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych dofinansowanego ze środków m.st. Warszawy.
Spektakl współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej – Programu Kreatywna Europa w ramach projektu Beyond Theater.
Realizowany przy wsparciu merytorycznym Archiwum Historii Mówionej DSH i we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Ze specjalnymi podziękowaniami dla Ambasady Polskiej w Iranie, a w szczególności dla Radka Sadowskiego, który pomógł w organizacji Podróży.