Trzecia odsłona spektaklu – międzykulturowego wydarzenia performatywnego inspirowanego „Narodem roślin” Stefano Mancuso.
Polub i zaobserwuj Strefę WolnoSłową na Facebooku i Instagramie!
CZWARTEK I PIĄTEK, 5 i 6 grudnia o godzinie 19:30
Mała Scena Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie
Adres: ul. Zamoyskiego 20, Warszawa, najbliższy przystanek tramwajowy / autobusowy Aleja Zieleniecka oraz SKM / Metro M2 Stadion Narodowy.
Czas trwania — ok. 55 min
Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego – LINK [CENA: 30 PLN]
Z okazji Światowego Dnia Uchodź_czyń, który przypada 20 czerwca, w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie w dniach 19-25 czerwca odbyły się wielokulturowe warsztaty dla dzieci i dorosłych, koncert, performance oraz slam poetycki.
KONCERT SOUND IN SPACE ORCHESTRA
19 czerwca, godz. 20.00
Sound in Space Orchestra to kolektyw improwizacji muzycznej stworzony pod batutą Raya Dickat’ego. Orkiestra eksperymentuje z dźwiękami tradycyjnych instrumentów i tych stworzonych samodzielnie przez grupę.
Więcej informacji o koncercie znajdziesz TU
WARSZTATY UMUZYKALNIAJĄCO-SENSORYCZNE
20 czerwca, godz. 10:30-12.00
Zapraszamy dzieci do lat 3, razem z rodzicami/opiekunami do wspólnej przygody w odkrywaniu świata dźwięków, kolorów, zapachów i smaków. Warsztat łączy elementy muzyczne – śpiewanie metodą Gordona, granie na instrumentach, z zabawami pozwalającymi na swobodne i twórcze eksperymenty, pogłębiające odczucia sensoryczne u dziecka. Warsztaty odbywają się we współpracy z Polskim Forum Migracyjnym.
Prowadzące: Katarzyna Stefanowicz, Weronika Chinowska
„DRZWI NA ZACHÓD” – WARSZTATY PERFORMATYWNE I PRZESTRZEŃ OPOWIEŚCI
21 czerwca, godz. 19.00-21.00
Przyłącz się do tworzenia dramaturgii cyklu wydarzeń performatywnych o dwóch latach kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej.
Drzwi na Zachód to działanie z pogranicza badania i performansu inspirowane książką Mohsina Hamida o tym samym tytule. To przestrzeń opowieści – indywidualne spotkania i wywiady oraz warsztaty performatywne mające na celu zbieranie historii i refleksji dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wydarzenia kierowane są do wszystkich osób zaangażowanych w jakikolwiek sposób w działania pomocowe na granicy polsko-białoruskiej i otwartych na podzielenie się swoimi doświadczeniami. Zebrane materiały staną się podstawą i inspiracją do stworzenia akcji i wydarzeń performatywnych w najbliższych miesiącach.
Działania są realizowane w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy.
Prowadzenie, zgłoszenia do przestrzeni opowieści i na warsztaty:
Alicja Borkowska alaborkowska@gmail.com bądź przez Signal 602 256 775.
MIGRART.WAW.PL – WARSZTATY DLA ARTYSTÓW I ARTYSTEK MIGRANCKICH
22 czerwca, godz. 19.00-21.00
Migrart.waw.pl oraz inicjatywa sekktor zapraszają artystki i artystów migranckich oraz menadżerów i menadżerki kultury na warsztaty „Sposoby prezentacji twórczości”, które poprowadzą: 𝗞𝗮𝘁𝘀𝗶𝗮 𝗥𝗮𝗺𝗮𝗻𝗰𝗵𝘆𝗸 i 𝗟𝗲𝗻𝗮 𝗞𝗮𝗻𝘁𝘀𝗲𝘃𝗶𝗰𝗵.
Gdzie: Rotacyjny Dom Kultury ul. Jazdów 3/18
Godzina: 18-20
PIKNIK MIGRANCKI
25 czerwca, godz. 16.00-21.00
Wielokulturowy piknik performatywny. Czas spotkania, bycia razem, wspólnego tworzenia i wzajemnej radości. Planujemy wiele atrakcji, m.in. kreatywne zajęcia z improwizacji tanecznej, migrancki slam poetycki i plenerowy performance Any Mackiewicz “Spowiedź”.
Zachęcamy również do przyniesienia ze sobą koców, jedzenia oraz picia.
Więcej informacji o pikniku znajdziesz TU
W czwartek 22 czerwca Migrart.waw.pl oraz inicjatywa sekktor zapraszają artystki i artystów migranckich oraz menadżerów i menadżerki kultury na warsztaty „Sposoby prezentacji twórczości”, które poprowadzą: 𝗞𝗮𝘁𝘀𝗶𝗮 𝗥𝗮𝗺𝗮𝗻𝗰𝗵𝘆𝗸 i 𝗟𝗲𝗻𝗮 𝗞𝗮𝗻𝘁𝘀𝗲𝘃𝗶𝗰𝗵.
Istnieje wiele sposobów, w jakie artyści i menadżerowie sztuki mogą prezentować swoją praktykę artystyczną w kontaktach z fundatorami, partnerami, współpracownikami lub lokalami. Potężną, prostą i wykonalną opcją jest spakowanie własnej praktyki lub kreatywnego pomysłu w formę projektu.
Podczas naszych warsztatów chcemy pomóc uczestnikom lepiej zrozumieć ramy projektu dla pomysłów artystycznych i pitchingu jako aktualnego narzędzia prezentacji projektu w różnych kontekstach profesjonalnego networkingu.
Podczas warsztatów uczestnicy
▪️ odkryją, czym właściwie jest projekt i jego ramy, co czyni go kompletnym i jakich elementów nie należy pomijać;
▪️ zbadać pitching jako sposób prezentacji projektu artystycznego, jego cele, główne elementy, cechy szczególne i – co ważne – różnice w stosunku do rozmowy z artystą jako innego narzędzia prezentacji profilu artystycznego;
▪️ obejrzeć i przeanalizować studia przypadków, uzyskać odpowiedzi i omówić nurtujące pytania;
▪️ i ćwiczyć pitching własnych lub wymyślonych projektów kreatywnych z rówieśnikami.
Wywodzący się z branży IT, filmowej i medialnej, pitching jest nową koncepcją w dziedzinie artystycznej – jest dość szczególny, a nawet może być przerażający. Dzieląc się naszą wiedzą i udzielając uczestnikom praktycznych wskazówek, chcemy upewnić się, że są oni w stanie skonstruować jasne ramy pomysłu na projekt i mieć odwagę, aby go zaprezentować!
Gdzie: Rotacyjny Dom Kultury ul. Jazdów 3/18
Godzina: 18-20
𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁: 𝐀𝐅𝐑𝐎𝐃𝐀𝐍𝐂𝐄, 𝟭𝟳:𝟬𝟬 – 𝟭𝟴:𝟯𝟬
Taniec afrykański z rejonu Rwandy inspirowany tańcami tradycyjnymi Zachodniej Afryki i współczesną pop-choreografią.
Prowadził 𝐌𝐚𝐧𝐳𝐢 𝐂𝐚𝐥𝐞𝐛 – tancerz Afro Dance z Rwandy mieszkający w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z Afro Dance w ramach Refugee Dance Club w Bazie. Tańczy od 5 roku życia tańce afrykańskie Zachodniej Afryki i taniec współczesny.
𝗠𝗶𝗴𝗿𝘂𝗷𝗮̨𝗰𝘆 𝗣𝗶𝗸𝗻𝗶𝗸𝗼𝘄𝘆 𝗦𝗹𝗮𝗺 𝗣𝗼𝗲𝘁𝘆𝗰𝗸𝗶, 𝟭𝟴:𝟯𝟬 – 𝟮𝟬:𝟬𝟬
𝐏𝐫𝐨𝐰𝐚𝐝𝐳𝐞𝐧𝐢𝐞: 𝐏𝐚𝐰𝐞ł Ł𝐮𝐡𝐨𝐰𝐲
Urodzony w 1996 r. w Ukrainie, od 2016 r. zamieszkały w Polsce. Copywriter, dziennikarz, poeta, absolwent dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas w Warszawie. Od trzech lat związany ze Strefą WolnoSłową. Publikował w kilku polskojęzycznych mediach papierowych oraz internetowych (m.in. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”), latem 2020 r. zadebiutował swoim tekstem na łamach „Krytyki Politycznej” w ramach projektu „mikrozamówienia”, realizowanego przez Jasną 10: Warszawską Świetlicę Krytyki Politycznej.
𝐏𝐞𝐫𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐧𝐜𝐞 𝐀𝐧𝐚𝐬𝐭𝐚𝐬𝐢𝐢 𝐌𝐚𝐭𝐬𝐤𝐢𝐞𝐯𝐢𝐭𝐜𝐡 “𝐒𝐩𝐨𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳́”, 𝟐𝟎:𝟎𝟎 – 𝟐𝟏:𝟎𝟎
„Spowiedź” to monodram grupy artystycznej Heartbreaking Performance, który opowiada historię osoby z Białorusi, która zbyt późno zdała sobie sprawę z sytuacji w kraju. Apolityczna, oderwana od swojego języka, od narodowej historii i kultury, odzwierciedla stan wielu Białorusinów_ek przed rokiem 2020. Spektakl eksploruje tematy przemiany, poczucia winy i potrzeby międzynarodowego uznania Białorusinów. „Spowiedź” to opowieść o białoruskim oporze społecznym prowadzona pieśniami ludowymi ożywionymi techno folkiem i oryginalnymi kompozycjami AnaMovy.
𝗔𝗻𝗮𝘀𝘁𝗮𝘀𝗶𝗮 𝗠𝗮𝘁𝘀𝗸𝗶𝗲𝘃𝗶𝘁𝗰𝗵 – magister sztuki i multidyscyplinarna artystka, muzyczka, performerka, reżyserka, menedżerka sztuki i trenerka wokalna. Urodziła się w Mińsku w Białorusi w rodzinie muzyków klasycznych. Obecnie skupia się na promocji swojego debiutanckiego albumu muzycznego, który łączy białoruski techno-folk i jej autorskie piosenki.
Spotkanie sieciujące oraz warsztaty Afrodance są realizowane w ramach projektu Migrart.waw.pl współfinansowanego ze środków m.st Warszawy