• pl
  • en
  • Aktualności
    5 i 6 grudnia, godz. 19:30

    Trzecia odsłona spektaklu – międzykulturowego wydarzenia performatywnego inspirowanego „Narodem roślin” Stefano Mancuso.

    Polub i zaobserwuj Strefę WolnoSłową na Facebooku i Instagramie!

    CZWARTEK I PIĄTEK, 5 i 6 grudnia o godzinie 19:30

    Mała Scena Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie
    Adres: ul. Zamoyskiego 20, Warszawa, najbliższy przystanek tramwajowy / autobusowy Aleja Zieleniecka oraz SKM / Metro M2 Stadion Narodowy.
    Czas trwania — ok. 55 min
    Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego – LINK [CENA: 30 PLN]

    Spektakl „Woda jest bardzo zimna, ale nie mogę zostać na brzegu”

    Interaktywny spacer – spektakl powstały w ramach 10. edycji Azylu Warszawa, którego premiera odbyła się 20 czerwca 2021 roku.

     

    O spektaklu
    Woda jest bardzo zimna, ale nie mogę zostać na brzegu
    spektakl plenerowy
    20 czerwca 2021, godz. 17.00

    „Zbliża się południe. Na ekranie smartfona śledzę trasę dostawcy, który zostawi mi jedzenie pod drzwiami. Widzę, gdzie jest, widzę, jak skręcił nie w tę ulicę, widzę, jak czeka na światłach. Dostawca jest ruchomą kropką na mapie.
    Zastanawiam się jak często kropka znika. Gdzieś w połowie drogi, nagła sytuacja, ktoś wyjechał na czerwonym. Moje jedzenie nie dojedzie, kropka zniknie, aplikacja zwróci mi pieniądze i prześle mi maila z przeprosinami za zaistniałą sytuację. A może w miejsce kropki podpisanej Ivan pojawi się taka sama kropka z podpisem Mychajło.
    Dzwonek do drzwi. Jedzenie czeka pod drzwiami. Nawet nie widzę Ivana ani Mychajły. Znika, zanim zdążę otworzyć drzwi.
    Jest tylko kropką, niczym więcej.”

    Przemoc może być jaskrawa, głośna i widoczna gołym okiem. Jednak bywa też przezroczysta – obecna w języku, ukryta w codziennych zachowaniach, reakcjach czy komentarzach. Jak ją dostrzec? Często tak głęboko zakorzenioną, że trudną do wydobycia na światło dzienne i – zdawać by się mogło – niemożliwą do nazwania i zwalczenia?
    Przez ostatnie miesiące w grupie twórców i twórczyń o różnym pochodzeniu kulturowym uważnie przyglądaliśmy się różnym postaciom przemocy pojawiającej się w naszych biografiach – od najmniejszych jej symptomów po te, które określają tożsamość i wpływają na nasze miejsce w społeczeństwie i świecie. Rysowaliśmy linię od wspomnień z czasów szkolnych, poprzez opowieści o migracji, wojnie, opresji, aż do osobistych codziennych doświadczeń stykania się z przemocą, dyskryminacją, wykluczeniem. Zastanawialiśmy się nad możliwymi formami dostrzegania, sygnalizowania, reagowania i nagłaśniania.
    20 czerwca 2021 – w Światowy Dzień Uchodźcy zaprosiliśmy Was do kontynuowania tej rozmowy razem z nami podczas interaktywnego spektaklu-spaceru Woda jest bardzo zimna, ale nie mogę zostać na brzegu.

    Twórcy i twórczynie:
    Valeriya Baradulina, Agnieszka Bąk, Ivanka Berchak, Lizaveta Bibikava, Alejandra Castelblanco, Dorian Czapla, Ludmiła Dąbrowska, Olha Derlicka, Magda Derrien, Marlena Dudzic, Jacek Filc, Katarzyna Galon, Beata Godlewska, Rita Guretskaya, Barbara Herman, Viera Hres, Kamil Hyszka, Mahina Isaeva, Karolina Kaczorek, Volha Kalakoltsava, Marika Kamler, Bogumiła Karbowiak, Kendall Kartaly, Olha Klochko, Oksana Kolisnyk, Wiktoria Konwent, Paulina Kowalska, Alina Kręcisz, Oksana Kuzhel,

    Veranika Los, Pavlo Luhovyi, Weronika Madejska, Varya Magomedova, Olesya Malyugina, Dorota Markiewicz, Ián Abel Castillo Martínez, Emilia Pijanowska, Piotr Podworski, Ina Sazon, Bazhena Shamovich, Polina Sivets, Viktor Troyan, Hanna Trubicka, Lena Tschauder, Катерина Твардовська, Ada Tymińska, Iryna Sylinnyk, Magdalena Wojno, Anna Zalevska

    Alicja Borkowska, Joanna Mueller, Katarzyna Stefanowicz, Artur Pałyga, Ray Dickaty

    Produkcja: Magdalena Duszyńska-Sasin
    Promocja: Weronika Chinowska

    Trailer

    Usłysz - Reaguj

    Spektakl został zrealizowany w ramach warsztatów Azyl Warszawa, które są częścią projektu Usłysz Reaguj, finansowanego ze środków programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

    W projekcie poruszamy kwestie związane z tematem przemocy wobec mniejszości kulturowych, narodowościowych i religijnych. Zastanawiamy się, jak przemoc objawia się w przestrzeni i debacie publicznej, a jak w naszym codziennym życiu. Stawiamy pytania dotyczące wykazywania się czujnością i wrażliwością na przejawy werbalnej i pozawerbalnej agresji oraz tego, jak reagujemy, kiedy ktoś w naszej obecności zostanie zaatakowany. To tematy, nad którymi od marca do czerwca pochyliły się cztery wielokulturowe grupy w ramach warsztatów Azyl Warszawa 2021. Wykorzystując narzędzia artystyczne i teksty kultury pracowaliśmy w grupach wielokulturowych nad refleksją, jak mobilizować nas samych i innych świadków agresji i dyskryminacji na tle narodowościowym do reagowania i przeciwdziałania takim aktom. Finałem pracy warsztatowej był interaktywny spektakl – spacer Woda jest bardzo zimna, ale nie mogę zostać na brzegu, który odbył się w przestrzeni miejskiej 20 czerwca 2021 r. z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

    Materiały zebrane w fazie researchu, powstałe teksty i dźwięki wykorzystane zostaną w drugiej połowie roku, kiedy to, razem z Tok Fm, przygotujemy na ich podstawie podcast radiowy.

    Równolegle do warsztatów i wydarzeń artystycznych organizujemy regularne konsultacje dla osób nowo przybyłych do Polski.

    Inicjatywom artystycznym w ramach projektu towarzyszy seria działań wspierających zespół Strefy WolnoSłowej w dalszym rozwoju organizacji: kursy doszkalające oraz kampania fundraisingowa Garażówka WolnoSłowa.

     

     

     

     

    Projekt Usłysz Reaguj, finansowany jest ze środków programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

    tak
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    nie
    Content | Menu | Access panel