Złodzieje rowerów >

27 czerwca 2015 roku w Warszawie odbył się pierwszy spektakl rowerowy „Złodzieje rowerów”, który był rezultatem trzymiesięcznych warsztatów teatralnych, muzycznych, wizualnych, plakatowych i scenograficznych prowadzonych w ramach projektu „Historie migrujące”. 

Inspiracją do stworzenia spektaklu był film Vittoria de Siki „Złodzieje rowerów” – historia, obrazy, sceny i motywy zostały wykorzystywane do stworzenia choreografii, monologów, tekstów, opowieści, akcji scenicznych i performatywnych, wideo oraz dźwięków. W dramaturgii spektaklu historia De Siki przeplatała się z historiami i materiałami zebranymi w czasie warsztatów, zatem z biografiami samych uczestników oraz z opowieściami uchodźców. Spektakl to refleksja nad miastem i jego otwartością na obcych, na tych dopiero przybyłych i tych, którzy starają się od jakiegoś czasu ułożyć w nim życie.

Do projektu „Historie migrujące” Strefa WolnoSłowa zaprosiła migrantów, Polaków, rowerzystów, konstruktorów, aktorów, artystów, grafików, rysowników, muzyków, entuzjastów rowerowych i entuzjastów w ogóle. ”Złodzieje rowerów” to  spektakl o uchodźcach i z uchodźcami. O biednych i bogatych, z udziałem biednych i bogatych. I o ojcach i synach, z udziałem ojców i synów. O pracy, jej braku i jej poszukiwaniu, o konieczności i niezgodzie na przystosowanie się do ogólnorządzących reguł i o poczuciu odpowiedzialności, wyobcowania. Trzy miesiące warsztatów i wspólnego tworzenia zakończyły się spektaklem, który zaangażował aktorów i publiczność do wspólnego kilkugodzinnego przejazdu przez Warszawę.

TRAILER SPEKTAKLU


TRASA SPEKTAKLU
19.00 –
 DOM Strefy WolnoSłowej – ul. W. Burdzińskiego 5
20.30 – błonia Stadionu Narodowego od strony Teatru Powszechnego
21.00 – Plac Zabaw nad Wisłą – bulwary wiślane od strony Pomnika Syrenki
21.45 – Plac Zbawiciela
22.10 – finał spektaklu na Placu Defilad

 

Organizator: Strefa WolnoSłowa
Projekt współfinansowany przez M.St. Warszawa.
Partnerzy: UNHCR Polska, Stowarzyszenie Plan B, NextBike, Plac Zabaw, Bar Studio, Plac Defilad, Dwa Osiem, Studio Teatralne “Koło”, Zmiana Organizacji Ruchu, Teatr Powszechny, Fundacja “Ocalenie”, Zespół Kancelarii Adwokackich Plac Zbawiciela 2, Veturilo
Patroni medialni: TVP Kultura, Kontynent Warszawa, Radio dla Ciebie

Warsztaty i spektakl „ZŁODZIEJE ROWERÓW” realizowane są dzięki wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy w ramach projektu „HISTORIE MIGRUJĄCE”.