Zaczyna się od pszczół >

premiera
27 czerwca 2020, godz. 19.30
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
ul. Jana Zamoyskiego 20
Scena Mała
oraz
streaming online na FB Strefy WolnoSłowej i Teatru Powszechnego

W lutym zaczęliśmy pracę nad spektaklem. W tym roku mieliśmy pracować nad tematem wymierań. Miało być o pięciu masowych, gwałtownych wymieraniach wielu gatunków. I o szóstej katastrofie – współczesnej zagładzie gatunków spowodowanej działalnością człowieka. Wymieranie jest najlepszą okazją do tego, aby stwierdzić, co mamy, czego wolelibyśmy nie tracić i czy w ogóle jest coś, czego wolelibyśmy nie tracić. Wymieranie nie jest ostateczne, choć tak wydaje się wymierającym. Dzieje się ciągle, ale czasami jest bardziej zauważalne, staje się widzialne, słyszalne, namacalne. Z jakiegoś punktu widzenia jest po prostu zmianą. Próbujemy zapisać tę zmianę. Miało być o wymieraniu, a jest o próbach przetrwania. O unoszących się w powietrzu foliowych rękawiczkach, wyrzuconych prosto na ziemię po wyjściu ze spożywczaka. O wielu foliowych rękawiczkach. I o obserwacji – statystyk, ptaków, sąsiadów i zwalonego drzewa, na którym przez ostatnie tygodnie wyrosły grzyby. O siedemnastu metrach kwadratowych zadłużonej kawalerki, o starej meblościance i locie do domu. O bezrobociu w nie swoim kraju, o pracy w piżamie i snach o delfinach. O intymności przed kamerą, o pękniętej rurze, malowaniu ust przed lustrem i widoku z okna. Bądź z balkonu, jeśli ktoś ma szczęście.

“Zaczyna się od pszczół” Strefy WolnoSłowej to fragmentaryczna opowieść o przetrwaniu, stworzona w czasie pandemii przez uczestników i uczestniczki wielokulturowych i międzypokoleniowych warsztatów teatralnych i muzycznych Azyl Warszawa 2020 w ramach projektu Atlas of Transitions.

Twórcy:
Lizaveta Bibikava, Valeria Baradulina, Alicja Borkowska, Rawan Boustany, Weronika Chinowska, Ludmiła Dąbrowska, Ray Dickaty, Magdalena Duszyńska-Sasin, Ali Eshqi, Lyudmyla Galchun, Kasia Galon, Rita Guretskaya, Barbara Herman, Vira Hres, Mahina Isaewa, Maksim Jus, Semih Karabas, Bogumiła Karbowiak, Adrien Koniak, Alina Kręcisz, Aleksandra Kuśnierkiewicz, Veranika Los, Paweł Łuhowy, Olesya Malyugina, Kateryna Matvieieva, Rachel Merrill Moss, Sofya Mironava, Joanna Mueller, Artur Pałyga, Rose Petit, Yana Probably, Kasia Stefanowicz, Iryna Sylinnyk, Monika Trzeciak, Magdalena Wojno, Kinga Wołoszyn-Kowada, Szamani Yacoub.

——————————————————————————————————————————————————
Spektakl powstał w ramach projektu Atlas od Transitions, współfinansowanego ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

atlas_of_transitions___logo_jpgUEtp-miasto