TU JEST LEPIEJ. PRZYJEŻDŻAJCIE! >

Spektakl Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie! to rezultat dwumiesięcznego warsztatu teatralnego zorganizowanego przez fundację Strefa WolnoSłowa w ramach projektu Azyl Warszawa. Próba. Projekt zaangażował do wspólnej pracy twórczej Polaków i cudzoziemców mieszkających w Warszawie.

Dwa miesiące ćwiczeń teatralnych, improwizacji i tworzenia tekstów z grupą osób niezwiązanych wcześniej z teatrem zaowocowały stworzeniem spektaklu – swoistej refleksji na temat podróży, wyjazdu ze swojego rodzinnego kraju oraz marzeń i oczekiwań związanych z nowym życiem. Za podstawę do improwizacji i ćwiczeń posłużyła Ameryka Franza Kafki. Tekst Kafki, nieobecny ostatecznie w spektaklu, wykorzystany został jako inspiracja do stworzenia przez uczestników warsztatów własnych historii i monologów. Powstały choreografie i teksty, w których prawdziwe doświadczenia związane z migracją przeplatają się z fikcją opartą niekiedy na prawdziwych wydarzeniach w krajach pochodzenia osób biorących udział w zajęciach.

Powstała oryginalna galeria bohaterów – Karl Kafki staje się bowiem swoistym everymanem, opowiada o Armenii lat 90tych, o potrzebie wyjazdu z Pakistanu, o piłce nożnej na Ukrainie, braku perspektyw na macedońskiej prowincji czy o pragnieniu opuszczenia Białorusi. W poszczególnych historiach wydarzenia polityczne i historyczne przeplatają się z indywidualną walką o byt łącząc się w jedną wspólną narrację o poszukiwaniu lepszego świata.

Rozwiązaniem problemów ma być tytułowa Ameryka, która w spektaklu staje się pretekstem do opowieści o marzeniach i rozczarowaniach związanych z miejscem przybycia migrantów. Biurokracja, nieznajomość języka, brak perspektyw na pracę w krajach, gdzie ponoć miało być lepiej, konfrontacja wyobrażenia o lepszym świecie z rzeczywistością, oczekiwań z zastaną sytuacją – to wszystko w Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie! składa się na obraz o szczególnej sile, gdyż stworzony przez samych imigrantów.

FRAGMENT TEKSTU SPEKTAKLU

Tam jest lepiej
Tam nic nie boli
Kupujcie bilety
Tam dla każdej kobiety jest kochający mężczyzna
Dla każdego mężczyzny jest seksowna kochanka
Mężowie wybaczają zdradzającym żonom
Zdradzone żony nie uciekają z dziećmi
Dzieci nie przechodzą wieku dojrzewania
Od razu stają się dorosłe
I co niedziela odwiedzają rodziców
Bogaci oddają pieniądze biednym
A biedni wcale nie są biedni – wszyscy mają pracę
Kupujcie bilety
Tam politycy wstają o 3 nad ranem i zamiatają ulice
Prezydent chodzi po domach i podlewa kwiatki
Po jedzeniu nie ma nadwagi
Po alkoholu nie ma kaca
Nie ma wyrzutów sumienia i nikt nikogo nie krzywdzi
Ludzie żyją pięknie, długo i szczęśliwie
Bo na wszystko jest proszek albo ziołowa herbatka
Tam każde marzenie staje się rzeczywistością
Tam każdy problem staje się fikcją

Pomysł, prowadzenie warsztatów, reżyseria:
Alicja Borkowska

Dramaturgia:
Tomasz Gromadka

Współpraca przy warsztatach:
Klara Bogusławska, Natalia Szelachowska, Joanna Szyndler, Weronika Chinowska, Pietro Floridia

Występują:
Anastasia Biernacka, Małgorzata Gajdemska, Jurij Jelin, Nadzieja Klimowicz, Victoria Kotelewec, Veronika Los, Olga Luts, Oscar Pena, Lewon Petrosjan, Natalia Pracz, Zbigniew Santorek, Ruzan Sargsjan, Julia Semczuk, Alexander Sokyrko, Bojan Wasilevsky, Marina Vileita, Viktoria Rosovetska, Julia Vasilevska, Nina Volontey.

Organizator:
Strefa WolnoSłowa

Partnerzy:
Fundacja “Ocalenie”, Warsztat Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy