To jest Europa? >

Spektakle-kolacje Strefy WolnoSłowej przy Stole Powszechnym nawiązywać będą do najlepszych tradycji południowoamerykańskiego teatru wspólnotowego, angażując do udziału zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów, a inspiracje czerpiąc z literatury pięknej, literatury faktu, prawdziwych historii uczestników działań Strefy WolnoSłowej oraz palących problemów naszej współczesności.

Pierwszy spektakl-kolacja „To jest Europa?” to historia życia i podróży Jana Nawazi, Afgańczyka uciekającego od wojny, aktora-amatora, z którym Strefa WolnoSłowa przeprowadziła cykl wywiadów. Jan jest Hazarem, zmuszony został do wyjazdu z kraju w 2000 roku. Po siedmioletniej odysei, w czasie której, z pomocą przemytników ludzi, podróżował pieszo przez góry, ukrywał się na pakach ciężarówek, przemierzył morze, a po drodze chwytał się przypadkowych prac, aby zarobić na dalszą przeprawę, dotarł do Europy. Dziś pracuje w założonej przez siebie pizzerii „Kabulogna” we Włoszech, w Bolonii.

Jego podróż z ogarniętego wojną Afganistanu, przez Pakistan, Turcję i Grecję stała się inspiracją dla wielokulturowej grupy Strefy WolnoSłowej do stworzenia spektaklu będącego opowieścią o podróży uchodźczej do Europy, o desperackiej przeprawie, której motorem napędzającym jest ucieczka od wojny i marzenie o lepszym życiu w „krainie wiecznej szczęśliwości” – Europie.

Strefa WolnoSłowa, we współpracy z Rayem Dickatym i Piotrem Dąbrowskim z Warsaw Improvisers Orchestra, przygotowała kolację-spektakl, gdzie prawdziwe historie uchodźców przeplatają się z “Kandydem, czyli optymizmem” Woltera, stającym się ramą teatralnej opowieści.

Premiera spektaklu odbyła się 24 października 2015 roku w Stole Powszechnym.

Reżyseria: Alicja Borkowska
Tekst: Tomasz Gromadka
Występują: Mamadou Ba „Goo”, Ivan Diaz, Anna Fiszer,  Viera Hres, Viktoria Ivanova, Elżbieta Jankowska, Patryk Kołakowski, Szymon Noga, Mohamed Oujaa, Alessandro Palumbo, Jose Luis Serrano, Bartłomiej Smoleński, Małgorzata Sokołowska, Inga Shemaeva, Angelika Szkołuda, Mikołaj Szymański, Joanna Szyndler, Zuzanna Śmiechowska, Marina Tsedronska, Swietłana Zawadzka.
Muzyka: Ray Dickaty i Piotr Dąbrowski
Wizualizacje wideo: Maria Porzyc
Szef kuchni, twórca menu: Prosper Panasiuk
Asystentki produkcji: Weronika Chinowska,  Magdalena Duszyńska-Łysak
Obsługa: Ganna Legutko