ROZGUBIENI >

“Rozgubieni” to mozaika przeplatających się ze sobą historii osób zaginionych i ich poszukiwań powstała w wyniku improwizacji i pracy warsztatowej Strefy WolnoSłowej w czasie ostatnich miesięcy. Widzowie stali się uczestnikami interaktywnego spektaklu rozgrywającego się w okolicach Skweru Wiecha na warszawskim Targówku. Publiczność, której przewodnikami w poszukiwaniach po blokowiskach, podwórkach i uliczkach byli uczestnicy warsztatów Strefy WolnoSłowej – Polacy, migranci oraz seniorzy z dzielnicy, stała się świadkami opowieści o zaginionych w różnych częściach świata. Zaginiony ukraiński dziennikarz z Charkowa, Polka, która wyjechała za pracą do Wielkiej Brytanii, matka zaginionej w Argentynie, która od 20 lat nie ustaje w poszukiwaniach córki. Co dzieje się z osobami, które “stracimy z oczu”, kto je widział ostatni raz i gdzie, dlaczego zniknęły, wyjechały i dlaczego ślad po nich zaginął? Jakie są reakcje ich rodzin i znajomych, co zostaje po nich w miejscach zamieszkania, co wiedzą, a co wyobrażają sobie o ich zniknięciu ci, którzy zostali? Publiczność wraz z aktorami przemierzyła blokowiska i podwórka na warszawskim Targówku, wysłuchała historii, wzięła udział w niezwykłych międzynarodowych poszukiwaniach “rozgubionych” postaci.

W spektaklu wykorzystane zostały prawdziwe historie, teksty i opowieści powstałe w wyniku improwizacji inspirowanych mitem o Demeter i Korze, motywem poszukiwań, odradzania się, jak również innymi tekstami kultury oraz poezją.

reżyseria: Alicja Borkowska

dramaturgia: Tomasz Gromadka

współpraca: Weronika Chinowska, Joanna Szyndler

 

wystąpili:

Dmytrii Badahos, Barbara Buksińska, Weronika Chinowska, Radosław Czubacki, Dima Fedorenko, Alvaro Figuero, Barbara Herman, Elżbieta Jankowska, Barbara Jędraszko, Izabela Kołodziejczyk, Marina Kotnova-Tsedronska, Artem Kozlov, Ioana Maciejewska, Martyna Matuszewska, Łukasz Prusiński, Helena Rajch, Hanna Strzałkowska, Stanisław Szewczyk, Małgorzata Szymańska, Mikołaj Szymański,  Zuzanna Śmiechowska, Magdalena Wiszniewska, Marina Vashevich, Abdellah Yamani, Yevhen Zavada, Łukasz Zdunek, Oleska Zoloto-wa oraz seniorzy z Dzielnicy Targówek.

Partnerzy: Fundacja Rozwoju “Oprócz Granic”, Dom Kultury “Zacisze”, PZERI Oddział Targówek

Patroni medialni: Independent, Reporter, Radio Kampus

Spektakl zrealizowany został pod patronatem Dzielnicy Targówek w ramach projektu „(Nie)widzialne miasta“ współfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa.