PRZYWIOZĘ TU SWOJE PODWÓRKO – 2012 >

Przywiozę tu swoje podwórko to teatralna podróż z migrantami i uchodźcami po niewidzialnych miastach na Bródnie, w dzielnicy Targówek, której premiera odbyła się 18 sierpnia 2012 roku w ramach projektu Azyl Warszawa. W przedstawieniu, odbywającym się w przestrzeni miejskiej, zagrali Polacy, migranci i uchodźcy żyjący w Polsce – uczestnicy wielokulturowych warsztatów teatralnych fundacji Strefa WolnoSłowa.

FRAGMENT TEKSTU SPEKTAKLU: Tomasz Gromadka

Jak można urodzić się i umrzeć w tym samym mieście? Jak można spędzić więcej niż miesiąc w jednym mieście, z tymi samymi ludźmi? Przecież jest nieskończona liczba miast, nieskończona liczba ludzi, możliwości. Miasta na mapie i w wyobraźni. Miasta z historii i wspomnień. Miasta, którymi były kiedyś obecne miasta i miasta którymi będą. A w nich wszystkich ludzie – żywi, umarli, wymyśleni, możliwi. Oni we mnie mieszkają i razem dobrze się bawimy. Moje życie to ciągle nowa impreza. A ty? Ty się tutaj zasiedziałeś z potakującym dworem.

Przedstawienie Przywiozę tu swoje podwórko to mozaika historii, postaci, wydarzeń i sytuacji, które składają się na obraz miasta. Wielokulturowego i wielopokoleniowego. W pracy warsztatowej punktem wyjścia do improwizacji i tworzenia dramaturgii spektaklu były Niewidzialne miasta Italo Calvino. Książka stała się inspiracją do zgłębienia istoty podróży, wspominania miejsc, z których pochodzą uczestnicy warsztatów, a także do opowieści o Polsce i Warszawie widzianych oczami migrantów i skonfrontowania ich z historiami osób mieszkających tu od zawsze. Podróżnik Marco Polo chce przekonać wielkiego Chana, cesarza, na dwór którego trafił, że życie w ciągłym ruchu, nieustanne poznawanie nowych miejsc i ludzi są lepsze niż stagnacja i bezpieczeństwo spokojnego życia.

Teatr z migrantami staje się teatrem migrującym po Warszawie, a jednocześnie po innych miastach – tych widzialnych i niewidzialnych, rzeczywistych i fikcyjnych. Do podróży zaprosiliśmy również publiczność, a przewodnikami tej swoistej tułaczki stali się migranci razem z mieszkańcami dzielnicy.

W przedstawieniu zagrali zarówno uczestnicy warsztatu wielokulturowego (m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Pakistanu, Kuby), jak i seniorzy z dzielnicy Targówek oraz uchodźcy z Ośrodka dla Uchodźców na Targówku.

- Wydaje się, że przez to, że jesteśmy z różnych kultur możemy mieć problem z dialogiem, ale my nie dyskutujemy o różnicach, tylko robimy spektakl. Po prostu gramy razem. To nam pomaga w komunikacji – mówi Adel Dune z Chin, uczestniczka warsztatów.

Spektakl zrealizowany został w ramach projektu AZYL WARSZAWA, w ramach którego powstał również film dokumentalny przybliżający historie osób uczestniczących w tym teatralnym wydarzeniu, jak również metodę pracy stosowaną przez fundację w czasie warsztatów wielokulturowych.

Pomysł, prowadzenie warsztatów, reżyseria:
Alicja Borkowska

Dramaturgia:
Tomasz Gromadka

Współpraca przy warsztatach:
Joanna Szyndler, Aldona Kiełkowska, Natalia Szelachowska

Video:
Piotr Mikuć

Występują:
Weronika Chinowska, Marzena Dzierzba, Hayk Gasparyan, Jurij Jelin, Karolina Kamińska, Nadzieja Klimowicz, Anastasia Lytovka, Raheel Nawaz, Monika Ngo Thu , Olivier Noël, Barbara Olejnik, Oscar Pena, Lewon Petrosjan, Ruzan Sargsjan, Marta Sayed, Aleksander Sokyrko, Jeff Treisbach, Julia Vasilevskaya, Bojan Vasilevski, Nina Volontey, Magdalena Wiszniewska, Anna Zakrzewska.

W przedstawieniu zagrali zarówno uczestnicy warsztatu wielokulturowego, jak i seniorzy z dzielnicy Targówek oraz uchodźcy z Osrodka dla Uchodźców na Targówku.

Organizator: Fundacja Strefa WolnoSłowa

Sponsorzy: Projekt realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej, w ramach programu „Młodzież w działaniu”

Patroni medialni: TVP Kultura, Kontynent Warszawa

Partnerzy: Dom Kultury Zacisze, PZ ERI Oddział Rejonowy Warszawa Targówek, Skamiejka

PROJEKT POD PATRONATEM DZIELNICY TARGÓWEK M.ST. WARSZAWY

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.