PRZECIEŻ NIE MOGĘ TU ZOSTAĆ >

Spektakl fundacji Strefa WolnoSłowa zrealizowany we współpracy z Fundacją Rozwoju Oprócz Granic.

20 marca 2013
Godz. 20.00 / Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (ul. Jazdów 1)

22 marca 2013
Godz. 20.00 / Studio Teatralne “Koło” (ul. Mińska 25, teren Soho Factory)

Po spektaklach Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie! i Przywiozę tu swoje podwórko fundacja Strefa WolnoSłowa realizuje trzecie przedstawienie, kolejny efekt wielokulturowych warsztatów teatralnych. Tym razem warsztaty zorganizowane zostały we współpracy z Fundacją Rozwoju “Oprócz Granic”, a punktem wyjścia do pracy teatralnej stała się Antygona Jeana Anouilha. Tekst francuskiego pisarza oraz sam mit o Antygonie posłużyły do konfrontacji uczestników warsztatów z tematem sprzeciwu wobec represyjnej władzy i tradycyjnych ról społecznym. Grupa odnosiła się do tematu buntu poprzez improwizacje słowne i ruchowe. Używając języka teatralnego członkowie grupy warsztatowej zastanawiali się wspólnie, co to znaczy, w kontekście kulturowym i w kraju, z jakiego pochodzą, sprzeciwić się władzy i jakiego rodzaju konsekwencje takie działanie za sobą pociąga. Wiele ćwiczeń poświęconych zostało sytuacjom i motywom towarzyszącym wyjazdowi z rodzinnego kraju, konfrontacji z tradycjami, religią, rodziną, oczekiwaniami społecznymi. Trwa praca nad spektaklem, który stanie się refleksją nad współczesną migracją poprzez pryzmat indywidualnych historii uczestników warsztatów oraz historii i wydarzeń w ich krajach.

W pracy warsztatowej i tworzeniu dramaturgii wzięli udział Polacy i cudzoziemcy mieszkający w Warszawie, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Turcji, Iranu, Niemiec, Rumunii, Maroka, Izraela.

Występują: Dima Fedorenko, Małgorzata Hawryluk, Thomas Hildenbrand, Joanna Jaworska, Artem Kozlov, Eva Orlova, Svitlana Popiv, Hanna Strzałkowska, Vasile Trandafir, Marina Tsedronska, Abdellah Yamani

Dramaturgia: Tomasz Gromadka
Reżyseria: Alicja Borkowska
Organizatorzy: Fundacja Strefa WolnoSłowa, Fundacja Rozwoju “Oprócz Granic”
Partnerzy: Instytut Teatralny, Studio Teatralne KOŁO
Patroni medialni: Kampus, Kontynent Warszawa, Purpose

Wstęp na pokazy spektaklu wolny – po uprzedniej rezerwacji miejsc: info@strefawolnoslowa.pl