MÓWIĘ DO CIEBIE O POLSCE >

On i Ona – bohaterowie Katedry Raymonda Carvera wymieniają się wyjątkowymi listami. Zamiast pisać, nagrywają swoje doświadczenia i myśli na kasety, które później sobie wysyłają. Przez wiele lat trwa ta niezwykła relacja między kobietą i jej niewidomym przyjacielem. Po latach wymiany kaset dwoje bohaterów spotyka się na kolacji u niej w domu w obecności jej męża…

Katedra stała się inspiracją do improwizacji uczestników wielokulturowych warsztatów teatralnych Strefy WolnoSłowej. Powstał spektakl poruszający tematy związane z naszym wyobrażeniem o obcym, o stereotypach narosłych wobec każdego, kto „nie jest stąd“ i o prawdziwym spotkaniu, które może stać się antidotum na schematyczne, dehumanizujące myślenie o drugim człowieku.

Z drugiej strony Mówię do Ciebie o Polsce to spektakl przyglądający się polskiemu społeczeństwu i tradycji oczami obcokrajowców mieszkających w Warszawie, scenariusz przedstawienia jest swoistym zapisem ich refleksji o polskiej współczesności i historii, o ważnych dla Polski wydarzeniach społecznych i politycznych.

W wielokulturowym warsztacie teatralnym, którego rezultatem jest Mówię do Ciebie o Polsce wzięli udział Polacy i cudzoziemcy mieszkający w Polsce, razem około 20 osób w różnym wieku m.in. z Ukrainy, Białorusi, Macedonii, Kuby, Rosji, Armenii. Powstała międzypokoleniowa i wielokulturowa grupa teatralna składająca się zarówno z Polaków, jak i cudzoziemców mieszkających w Warszawie od dawna, jak i z osób dopiero przybyłych. Dramaturgia spektaklu oparta została o prawdziwe historie oraz improwizacje uczestników warsztatów.

Najbliższe pokazy: 26 października 2013, godz. 20.00, Teatr Baza, ul. Podchorążych 39 i 27 października 2013, godz. 19.00, Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75.

Bilety: 20 zł, rezerwacje: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

reżyseria: Alicja Borkowska

dramaturgia: Tomasz Gromadka

video: Piotr Mikuć

projekt świateł: Sebastian Klim

występują: Weronika Chinowska, Haik Gasparyan, Viktoriya Ivanova, Jurij Jelin, Veronica Los, Anastasiya Lytovka, Olivier Noel, Natalia Pracz, Oscar Pena, Lewon Petrosjan, Łukasz Prusiński, Victoria Rosovetska, Ruzan Sargsjan, Marta Sayed, Julia Semchuk, Bojan Vasilevski, Yuliya Vasileuskaya, Marina Vileita, Nina Volontey.

Partnerzy: Staromiejski Dom Kultury, Studio Teatralne Koło

Warsztat i spektakl organizowane są w ramach projektu fundacji Strefa WolnoSłowa „Otwarte!“ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.