KONIEC TITANICA >

Spektakl fundacji Strefa WolnoSłowa

14 kwietnia 2013
Godz. 17.00 i 20.00
Studio Teatralne KOŁO

Spektakl jest zwieńczeniem wielokulturowego warsztatu teatralnego w ramach projektu „Teatr migrujący“, który angażuje do wspólnej pracy twórczej aktorów-amatorów z 15 krajów, m.in. z Polski, Włoch, Maroka, Afganistanu, Somalii, Rosji, Ukrainy, Konga, Szwecji, Armenii, Macedonii, Francji, Białorusi, a poprzedza go międzynarodowa internetowa akcja tworzenia dramaturgii. W tworzeniu spektaklu biorą udział trzy organizacje partnerskie – z Włoch, Francji i Szwecji, które łączą w swojej pracy teatr i zagadnienia społeczne związane z dialogiem wielokulturowym.

Uczestnicy pod okiem włoskiego reżysera Pietra Floridii przygotują interaktywny spektakl „Koniec Titanica”, który stanie się podróżą po dzisiejszym świecie trawionym przez kryzys gospodarczy i niepokoje społeczne. „Koniec Titanica“ stanie się okazją do refleksji nad „końcem Europy“ – nad granicami demokracji, kryzysem ekonomicznym i perspektywami rozwoju we współczesnej Europie z punktu widzenia młodych i imigrantów. W spektaklu wykorzystane zostaną teksty inspirowane utworem H.M. Ensensberga The sinking of the Titanic, autorskie dialogi i monologi stworzone przez Tomasza Gromadkę, jak i fragmenty tekstów powstałe podczas interaktywnej akcji tworzenia dramaturgii on-line, która stanie się międzynarodową platformą wymiany doświadczeń i refleksji na temat wydarzeń w dzisiejszej Europie.

Poemat The sinking of the Titanic H.M. Enzensbergera stający się inspiracją do tworzenia spektaklu został napisany przez niemieckiego poetę i intelektualistę na Kubie i w RFN na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. To swoista opowieść o ludzkości wobec zbliżającej się katastrofy. Wydarzenia polityczne przeplatają się w tekście z metaforycznymi obrazami, utwór jest refleksją nad podziałami społecznymi, końcem określonego porządku oraz nad fenomenem inności i przenikaniem się rozmaitych kultur w budowie dzisiejszego świata.

Reżyseria: Pietro Floridia

Dramaturgia: Tomasz Gromadka

Video: Fulvio Rifuggio

Muzyka: David Ahlstrom

Koordynacja projektu: Alicja Borkowska

Współpraca przy prowadzeniu warsztatu: Rose-Marie Lindfors, Linda Fahssis

Promocja:
Weronika Chinowska

Występują:
Pone Shams Hakimi, Lovisa Gustavsson, Sanna Näsström, Julia Malombo, Joel Malombo, Grevy Malombo, Sharmarke Roble, Younes El Bouzari, Yuliya Vorontsova, Marta Tananyan, Amin Agha, Natalia De Martin Deppo, Amine Lamraoui, Monique David, Fatma Ben Mansour, Foulimata Sangare, Kadjidja Sangare, Elena Korshunova, Louis Bal, Mamadou Diaby, Sara Roger, Lorraine Guermont, Léonard Nguyen Van The, Lytovka Anastasiya, Olivier Noel, Victoria Rosovetska, Nadzeya Klimovich, Jurij Jelin, Marina Vileita, Veronica Los, Bojan Vasilevski, Ruzan Sargsjan, Yuliya Vasileuskaya, Nina Volontey, Marta Sayed, Natalia Pracz, Viktoriya Ivanova, Haik Gasparyan, Weronika Chinowska.

Bilety – 15 zł

Rezerwacja miejsc: info@strefawolnoslowa.pl

Organizator: Strefa WolnoSłowa

Partnerzy: Teatro dell’Argine (Bolonia), Cie Scaffolding (Paryż), Storytelling organisation (Skelleftea), Studio Teatralne KOŁO, Centrum Promocji Kultury Praga-Południe

Patroni medialni:
Refugee.pl, Kontynent Warszawa, Purpose, Instytut Francuski, Radio dla Ciebie

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.