BURZA >

Premiera spektaklu „Burza” w Areszcie Śledczym Warszawa-Służewiec !

“Burza” Szekspira stała się punktem wyjścia do pracy warsztatowej grupy teatralnej osadzonych w Areszcie Śledczym na Służewcu, prowadzonej przez kadrę fundacji Strefa WolnoSłowa. Publiczność, razem z rozbitkami ze statku, znalazła się na wyspie, gdzie poznała jej tymczasowych mieszkańców. W przedstawieniu, skoncentrowanym wokół tematów winy i wybaczenia, pamięci, relacji z władzą i urządzenia państwa, wykorzystany został tekst Szekspira, improwizacje uczestników warsztatów oraz oprawa muzyczna stworzona przez zespół z Aresztu Śledczego na Służewcu.

Prospero i jego córka Miranda, wygnani ze swojego królestwa przez brata Prospera, który podstępem przejął władzę, przybywają na tajemniczą wyspę. Staje się ona ich nowym królestwem. Prospero, zmuszony dostosować się do nowej rzeczywistości, organizuje życie na wyspie według ustanowionych przez siebie praw – podporządkowuje sobie ducha wyspy Ariela, który zostaje jego wiernym sługą oraz Kalibana – rdzennego mieszkańca wyspy. Przypadek sprawia, że statek z bratem Prospera i jego świtą – wszystkimi, którzy przyczynili się do wygnania władcy – żegluje w okolicy. Prospero, posiadający magiczne moce, rozpętuje burzę, która sprowadza do brzegów wszystkich jego wrogów.

Na początku listopada Strefa WolnoSłowa włączyła się w pilotażowy projekt “Hibernacja – Aktywacja” zainicjowany przez Dom Kultury “Kadr” w Areszcie Śledczym na Służewcu. Premiera spektaklu odbyła się 26 kwietnia 2014 roku.

Organizatorzy: Strefa WolnoSłowa, Areszt Śledczy Warszawa-Służewiec

Sponsor: Edelmann Poland Sp. z o.o.

Partner: Dom Kultury „Kadr”