TEATR / SPOTKANIE 2013-2015 >

„Teatr / Spotkanie” to wspólny projekt Fundacji Strefa WolnoSłowa oraz Fundacji Rozwoju „Oprócz Granic”, w ramach którego odbywają się wielokulturowe warsztaty i spektakle teatralne z udziałem Polaków i migrantów mieszkających w Polsce.

Projekt zakłada powstanie dwóch przedstawień teatralnych, które są poprzedzone kilkumiesięcznymi wieloetnicznymi warsztatami teatralnymi przeznaczonymi dla osób bez wcześniejszego doświadczenia scenicznego. Na warsztaty zapraszamy przedstawicieli mniejszości narodowych oraz mieszkańców Warszawy, aby poprzez twórczą i wspólną pracę stworzyć spektakle otwarte dla publiczności. Dzięki wykorzystaniu metody improwizacji ruchowych i słownych uczestnicy warsztatów są włączeni w stworzenie dramaturgii przedstawienia.

„Całe życie przed sobą” to pierwszy spektakl zrealizowany w ramach projektu – jego dwa pokazy miały miejsce 7 i 8 marca 2014 roku w Studio Teatralnym „KOŁO”. W przedsięwzięciu wzięło udział prawie trzydziestu aktorów-amatorów z Ukrainy, Białorusi, Chin, Rosji, Maroka i Polski, którzy przez kilka miesięcy spotykali się wa na warsztatach teatralnych. Inspiracją do powstania spektaklu była książka Emile Ajara „Życie przed sobą” o osieroconym chłopcu mieszkającym w jednej z wielokulturowych dzielnic Paryża. Scenariusz spektaklu powstał z improwizacji na temat bliskości, pamięci, dojrzewania i kształtowania swojej tożsamości.
Więcej o spektaklu o spektaklu „Całe życie przed sobą”
Kolejne warsztaty oraz wielokulturowy spektakl planowane są na pierwszą połowę 2015 roku.
Projekt „Teatr/Spotkanie” dofinansowany jest ze środków z Europejskiego Funduszu na Rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz z Budżetu Państwa.

Organizatorzy: Fundacja Strefa WolnoSłowa i Fundacja Rozwoju „Oprócz Granic”