PO SĄSIEDZKU 2013 >

Projekt teatralny Fundacji Strefa WolnoSłowa na Ochocie!

Projekt teatralny Fundacji Strefa WolnoSłowa na Ochocie!

W lutym 2013 roku Strefa WolnoSłowa rozpoczęła wielokulturowe warsztaty teatralne w Ośrodku Kultury Ochoty. 15-osobowa grupa warsztatowa pracowała nad „Kandydem, czyli optymizmem” Woltera, a rezultatem finałowym zajęć był spektakl „Już widać Europę“ pokazany w ramach organizowanego przez Strefę w czerwcu 2013 roku festiwalu wielokulturowych działań twórczych „Po sąsiedzku”. Dwudniowy festiwal oprócz pokazu spektaklu przewidywał wielokulturowe czytanie bajek, warsztaty twórcze prowadzone przez migrantów i otwarte dla społeczności lokalnej oraz jednodniowy intensywny warsztat teatralny zakończony artystyczną akcją miejską.

Program festiwalu:

15 czerwca 2013 

Wielokulturowe czytanie bajek
godz. 11.00-13.00, kawiarnia Obroty Rzeczy, ul. Tarczyńska 3a

Cudzoziemcy mieszkający w Warszawie przeczytają dzieciom bajki i legendy, które są popularne w ich krajach. Najmłodsi posłuchają niesamowitych opowieści spisanych na Ukrainie, w Rosji i Wietnamie.

Warsztaty filcowe – Zrób sobie biżuterię, godz. 11.00-13.00
Ośrodek Kultury Ochoty/ kawiarnia Mam Ochotę, ul. Grójecka 75

Prowadzenie: Ruzan Sargsyan

Filc daje ogromne twórcze możliwości i staje się coraz bardziej modnym tworzywem. Ormianka Ruzan Sargsyan projektuje z tego materiału ubrania i dodatki – bluzki, płaszcze, szaliki. Uczestnicy zajęć wykonają, m.in. biżuterie i ozdoby z filcu.

Warsztat – Instrumenty z warzyw, godz. 15.00-17.00
Ośrodek Kultury Ochoty/ kawiarnia Mam Ochotę, ul. Grójecka 75

Prowadzenie: Zespół Paprykalaba

Czy marchewka to warzywo czy instrument muzyczny? Czy można grać na dyni? Brytyjczyk Benjamin Cope razem z zespołem Paprykalaba zaprezentują, jak w prosty sposób wykonać instrumenty z jarzyn. Na koniec warsztatu – wspólne muzykowanie. 

Warsztaty – Podstawy Kung-Fu, godz. 11.00-13.00
Ośrodek Kultury Ochoty/ kawiarnia Mam Ochotę, ul. Grójecka 75

Prowadzenie: CLUB “HONG GIA QUYEN”

Uczestnicy zajęć zostaną wprowadzeni w świat wschodnich sztuk walki. Poznają proste chwyty Kung-Fu i filozofię, która stoi za pojedynkami. To także okazja do spotkania z azjatycką kulturą i ludźmi, którzy ją promują w Polsce. 

Warsztaty – I ty możesz mówić po wietnamsku, godz. 12:30 – 14.00
Ośrodek Kultury Ochoty/ kawiarnia Mam Ochotę, ul. Grójecka 75

Prowadzenie: Stowarzyszenie Młodzieży Wietnamskiej w Polsce

Warsztaty to unikalna szansa, aby poznać podstawowe słowa i zwroty w języku wietnamskim. W programie także krótki przegląd wietnamskich piosenek wśród obrazów przedstawiających krajobraz tego kraju.  

„Już widać Europę”
Spektakl teatralny Fundacji Strefa WolnoSłowa
godz. 19:30, Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75

Przedstawienie przygotowane zostało przez aktorów-amatorów, którzy od lutego 2013 r. uczestniczą w zajęciach Strefy WolnoSłowej w Ośrodku Kultury Ochota. Spektakl poruszy tematy związane z migracją, podrożą uchodźców z ogarniętych konfliktami części świata do Europy i poszukiwaniem najlepszego miejsca do życia. Punktem wyjścia do tworzenia scenariusza stały się „Kandyd” Woltera, prawdziwe historie afgańskich uchodźców i improwizacje uczestników warsztatu.

16 czerwca
Jednodniowy warsztat teatralny
Godz. 10 – 18, Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75

Uczestnicy warsztatu wezmą udział w ćwiczeniach teatralnych, będą improwizować ruchowo i słownie oraz poznają podstawowe zadania aktorskie. Efekt ich pracy warsztatowej zostanie pokazany publiczności w przestrzeni miejskiej na ul. Tarczyńskiej.

Organizatorem festiwalu była Fundacja Strefa WolnoSłowa we współpracy z Ośrodkiem Kultury Ochoty. Festiwal został zrealizowany dzięki współfinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawa.

Koordynacja projektu: Tomasz Gromadka t.gromadka@strefawolnoslowa.pl