MIGRATING THEATRE >

Ten międzynarodowy projekt fundacji Strefa WolnoSłowa polega na zorganizowaniu w kwietniu 2013 roku w Warszawie wielokulturowego warsztatu teatralnego angażującego do wspólnej pracy twórczej ponad 40 aktorów-amatorów z 15 krajów, m.in. z Polski, Włoch, Maroka, Afganistanu, Somalii, Rosji, Ukrainy, Konga, Szwecji, Armenii, Macedonii, Francji, Białorusi oraz poprzedzającej go międzynarodowej internetowej akcji tworzenia dramaturgii.

W tworzeniu spektaklu finałowego warsztatów biorą udział trzy organizacje partnerskie – Teatro dell’Argine z Włoch, Cie Scaffolding z Francji i Storytelling Organisation ze Szwecji. Projekt ma być podstawą do stworzenia swoistej platformy wymiany artystycznej – teatralnej sieci organizacji europejskich, które łączą w swojej pracy teatr i zagadnienia społeczne związane z dialogiem wielokulturowym, migracją i uchodźctwem.

Uczestnicy projektu, pod okiem włoskiego reżysera Pietra Floridii, przygotują interaktywny spektakl „Koniec Titanica”, który stanie się podróżą po dzisiejszym świecie trawionym przez kryzys gospodarczy i niepokoje społeczne. „Koniec Titanica“ stanie się okazją do refleksji nad „końcem Europy“ – nad granicami demokracji, kryzysem ekonomicznym i perspektywami rozwoju we współczesnej Europie z punktu widzenia młodych i imigrantów. W spektaklu wykorzystane zostaną teksty inspirowane utworem H.M. Ensensberga The sinking of the Titanic, autorskie dialogi i monologi stworzone przez Tomasza Gromadkę, jak i fragmenty tekstów powstałe podczas interaktywnej akcji tworzenia dramaturgii on-line, która stanie się międzynarodową platformą wymiany doświadczeń i refleksji na temat wydarzeń w dzisiejszej Europie.

Poemat The sinking of the Titanic H.M. Enzensbergera stający się inspiracją do tworzenia spektaklu został napisany przez niemieckiego poetę i intelektualistę na Kubie i w RFN na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. To swoista opowieść o ludzkości wobec zbliżającej się katastrofy. Wydarzenia polityczne przeplatają się w tekście z metaforycznymi obrazami, utwór jest refleksją nad podziałami społecznymi, końcem określonego porządku oraz nad fenomenem inności i przenikaniem się rozmaitych kultur w budowie dzisiejszego świata.

Spektakl wyreżyserowany przez Pietra Floridię, reżysera z Teatro dell’Argine z Bolonii pokazany zostanie w Warszawie 14ego kwietnia 2013 roku w Studiu Teatralnym KOŁO.

Organizator projektu:
Fundacja Strefa WolnoSłowa

Partnerzy:
Teatro dell’Argine (Bolonia), Skaffolding Association (Paryż), Storytelling organisation (Skelleftea), Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Studio Teatralne KOŁO

Patroni medialni:
Radio dla Ciebie, Kontynent Warszawa, Purpose, Instytut Francuski, Refugee.pl

Koordynacja projektu: Alicja Borkowska a.borkowska@strefawolnoslowa.pl

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.