Młodzieżowe Laboratorium Praktyk Twórczych | warsztaty międzynarodowe
W dniach 20-25 lutego w Teatrze Powszechnym odbyły się intensywne warsztaty twórcze dla młodzieży z artystami z Włoch, z Polski i z Ukrainy.
W ramach warsztatów można było spróbować swoich sił we wspólnym i indywidualnym tworzeniu - w teatrze, tańcu, pisaniu i improwizacji. W międzynarodowym gronie zastanawialiśmy się, jak sztuka może pomóc w mówieniu o tym, co dla nas ważne, jak może być wsparciem w oswajaniu nowego miejsca zamieszkania, poznawaniu nowych osób i budowaniu relacji. Na warsztatach tworzyliśmy krótkie formy teatralne, taneczne i wideo, opowiadaliśmy i pisaliśmy historie. Osoby uczestniczące wezięły udział w zadaniach, grach i improwizacjach teatralnych. Poprzez język sztuki rozmawialiśmy o tym, co dla nas jest istotne w dzisiejszym świecie, co nas porusza i przejmuje na co dzień, co nas zachęca do działania, dodaje energii, ciekawi i intryguje.
Prowadzenie: Pietro Floridia, Sara Pour, Younes El Bouzari, Łukasz Wójcicki, Alicja Borkowska, Lena Holosii, Nataliia Datsenko, Viktor Ruban, Liudmyla Mova, Tetiana Tizenberh
Młodzieżowe Laboratorium Praktyk Twórczych | marzec-czerwiec
Zapraszamy młodzież w wieku 13-17 lat do udziału w wielokulturowych, otwartych i bezpłatnych warsztatach twórczych.
Warsztaty odbywają się w sali warsztatowej w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.
Harmonogram warsztatów:
08.03.2025, 22.03.2025, godz. 14.00-17.00
05.04.2025, 26.04.2025, godz. 14.00-17.00
10.05.2025, 31.05.2025, godz. 14.00-17.00
07.06.2025, 14.06.2025, godz. 14.00-17.00
Prowadzenie: Lena Holosii, Nataliia Datsenko (Creative Studio), Łukasz Wójcicki (Strefa WolnoSłowa)
ZAPISY: lukas@strefawolnoslowa.pl
Szkoła o migracji 2025
Szkoła o migracji to przestrzeń wymiany wiedzy, umiejętności i narzędzi. W programie mierzymy się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi współczesnej migracji, analizujemy kryzysy humanitarne na granicach, zastanawiamy nad krzyżowaniem się kwestii dotyczących migracji i klimatu.
Szkoła o migracji jest dla wszystkich, którzy i które organizują bądź chcą organizować w swoich społecznościach lokalnych inicjatywy kulturalne, włączające i wspierające wspólne działania osób o różnym pochodzeniu kulturowym – dla animatorek kultury, artystów, społeczniczek, działaczy, aktywistek, nauczycieli, pracowniczek NGOsów i instytucji kultury, liderów oddolnych działań lokalnych – niezależnie od wcześniejszego doświadczenia w organizowaniu tego typu inicjatyw, bez względu na płeć, pochodzenie i czas życia w Polsce. Do udziału w tegorocznej edycji zachęcamy przede wszystkim osoby pracujące z młodzieżą w środowiskach wielokulturowych bądź zainteresowane realizacją takich działań. W ramach zajęć osoby uczestniczące w procesie szkoły otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe, aby móc zrealizować inicjatywy skierowane do młodzieży migranckiej i uchodźczej. Na warsztatach spotkamy się z osobami pracującymi z młodzieżą, m. in. z Izą Orłów z Przystanku Świetlica Fundacja dla Wolności, która poprowadzi dla nas warsztat inspirowany jej metodami pracy z młodymi osobami z doświadczeniem uchodźczym. Dodatkowo, razem z zespołami Strefy WolnoSłowej i bolońskiego Cantieri Meticci eksplorować będziemy artystyczne narzędzia i metody pracy z osobami w różnym wieku i o rozmaitym pochodzeniu kulturowym.
Terminy zjazdów: 22 i 23 marca, 26 i 27 kwietnia, 24 i 25 maja, 28 i 29 czerwca, 27 i 28 września + zjazd finałowy w listopadzie 2025
Spotkania odbywają się na Jasnej 10/3 w warszawskiej świetlicy Krytyki Politycznej
Kolofon
Projekt NEW SPACE jest dofinansowany przez Unię Europejską
Szkoła o migracji jest organizowana przez Strefę Wolnosłową oraz Jasną 10: Społeczną Instytucję Kultury Krytyki Politycznej w ramach realizacji zadania publicznego „Jasna 10: Społeczna Instytucja Kultury” finansowanego ze środków miasta stołecznego Warszawy.
Szkoła o migracji jest częścią projektu NEW SPACE dofinansowanego przez Unię Europejską