O programie
Program Jesteś u siebie przeznaczony jest dla osób uchodźczych i migranckich mieszkającym w Polsce, szczególnie dla tych, którzy przybyli do nas niedawno. Skierowany jest do osób zainteresowanych sztuką, kulturą i działaniami społecznie zaangażowanymi oraz do tych, którzy zawodowo zajmowali się sztuką w kraju pochodzenia, ale nie mieli jeszcze okazji robić tego w Polsce. Projekty wspierane w ramach programu mogą być zgłaszane przez każdego migranta lub uchodźcę, niezależnie od jego pochodzenia, statusu prawnego czy wcześniejszego doświadczenia artystycznego.
Do tej pory odbyły się 3 edycje programu: 2023/2024, 2024, 2024/2025

.png?ts=1742564715)
Cel programu
Program ma na celu wsparcie osób migrankich i uchodźczych na początku ich życia w Polsce i umożliwienie im rozpoczęcia realizacji lub kontynuacji pomysłów, pasji i zawodu, a także nawiązania kontaktów z polskim sektorem kultury i sztuki. Program działa dwutorowo - jedna to wsparcie finansowe dla danej osoby, a druga to dedykowane warsztaty na temat tego, jak promować własne umiejętności i inicjatywy, jak tworzyć projekty i opisywać je efektywnie pod kątem możliwego finansowania i grantów, z kim nawiązywać kontakty.
Promowane inicjatywy są najczęściej początkiem/częścią większego projektu/działania; dotyczą rozwoju lub kontynuacji pasji lub działań artystycznych/społecznych, w które dana osoba jest zaangażowana przed przyjazdem do Polski; są realizowane przez osoby indywidualne i grupy, przy aktywnym udziale różnorodnych społeczności.
Warsztaty, szkolenia, konsultacje
W ramach każdej edycji programu odbywają się warsztaty dla stypendystów i stypendystek, które są okazją do nawiązania kontaktów z innymi twórcami i artystami, a także okazją do zmapowania polskich instytucji i organizacji kulturalnych zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami.
Podczas sesji warsztatowych koncentrujemy się na przydatnych informacjach i wskazówkach związanych z projektami każdego z uczestników i uczestniczek, skupiamy się na skutecznej komunikacji działań, na opracowaniu planu przyszłego rozwoju i kontynuacji projektów. Staramy się także stworzyć uczestnikom i uczestniczką szansę na poznanie siebie nawzajem oraz instytucji i organizacji, z którymi mogą współpracować.
Kolofon
Program jest finansowany ze środków Stichting Vluchteling w ramach współpracy Strefy WolnoSłowej i Stowarzyszenia Egala