IDEA >

STREFA WOLNOSŁOWA powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych, inicjatyw kulturalnych i artystycznych, pisaniem o teatrze, filmie, podróżach.

Mamy na celu organizację działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych nastawionych na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Interesują nas inicjatywy na granicy sztuki i interwencji społecznej, poruszające aktualne problemy w Polsce, Europie i na świecie, działania artystyczne angażujące osoby z różnych grup społecznych, umożliwiające spotkanie poprzez sztukę, promujące czynną postawę wobec rzeczywistości społecznej.

Poprzez artystyczne projekty międzynarodowe, działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski działamy na rzecz dialogu międzykulturowego, integracji europejskiej i praw człowieka.

ZESPÓŁ >

Alicja

Alicja Borkowska

Prezeska fundacji Strefa WolnoSłowa, koordynatorka projektów teatralnych, reżyser, teatrolog (Magister Sztuki na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studiowała na wydziale DAMS na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie skończyła również podyplomowy kurs z organizacji wydarzeń wielokulturowych organizowany przez ATER Formazione). Pracowała przy wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Przez wiele lat związana z Teatro dell’Argine/ITC Teatro w Bolonii, gdzie koordynowała projekty wielokulturowe teatru, prowadziła warsztaty teatralne dla imigrantów i uchodźców, była współkuratorką i koordynatorką festiwalu „La Scena dell’Incontro“ oraz asystowała reżyserom TdA przy spektaklach. Pomysłodawczyni i reżyserka projektów artystycznych z udziałem imigrantów i uchodźców (m.in. “Tragitti migranti”, “Del rispetto della legge”, “Rifugio Europa”, „Azyl Warszawa“, Teatr migrujący“). Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w szkołach i w teatrach, w Polsce i za granicą, uczestniczyła w projekcie ISCOS Emilia­ Romagna w więzieniu dla nieletnich w Santa Cruz de la Sierra w Boliwii, gdzie prowadziła zajęcia teatralne, jak również pracowała przy projekcie Teatro dell’Argine i Al ­Harah Theater z Beit Jala w Palestynie, w ramach którego była asystentką reżysera przy koprodukcji obydwu teatrów „The Metamorphosis” wg Franza Kafki. Pomysłodawczyni i koordynatorka teatralnych projektów fundacji, w ramach których prowadzi warsztaty i reżyseruje spektakle.

 

Wieruszka

Weronika Chinowska

Specjalistka ds. promocji i kontaktów z mediami, asystentka warsztatów teatralnych, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, studentka Wydziału Dramaturgii i Reżyserii w Real Escuela Superior de Arte Dramático w Madrycie. Pracowała w dziale prasowym w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz jako reporterka radiowa w Chilli Zet i Radiu Plus. Stażystka w Dziale Komunikacji i Rozwoju w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 2009 roku pracowała przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Zawirowania”. Uczestniczka trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych.

Tomek

Tomasz Gromadka

Dramaturg, koordynator kontaktów ze szkołami i innymi placówkami, organizator. Magister Sztuki na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez ostatnie lata dziennikarz zajmujący się kulturą i sztuką, szczególnie teatrem i serialami, związany z redakcjami gazet codziennych i miesięczników.

Dramaturg projektu Azyl Warszawa, autor tekstów do spektakli fundacji “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!”, “Przywiozę tu swoje podwórko”, „Przecież nie mogę tu zostać“.

Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, współtworzy i współkoordynuje projekty teatralne fundacji.

Joanna

Joanna Szynder

W zarządzie fundacji, redaktor naczelna magazynu “Podróże”.
Absolwentka Międzywydziałowego Studium Turystyki i Rekreacji, studiowała także
w Finlandii i Wietnamie. W swoich pracach badawczych poruszała wpływ turystyki na kulturę i społeczeństwo krajów azjatyckich. Jako dziennikarka promuje model turystyki indywidualnej i zrównoważonej, zaangażowana w organizację imprez podróżniczych. Zajmuje się także fotografią, ukończyła Warsztat Fotoreportażu na Akademii Fotografii w Warszawie.

W fundacji pomaga w koordynacji działań, jak również prowadzi warsztaty dziennikarskie i reporterskie dla młodzieży.

 

11953297_10153468863148977_8457665820952105645_o

Ray Dickaty

Saksofonista i kompozytor.  Ma w dorobku ponad 60 nagrań z różnymi składami. Brał udział w licznych trasach koncertowych i występował w programach telewizyjnych i radiowych na całym świecie. Jako członek Spiritualized był odpowiedzialny za aranżację sekcji dętej. Grał na albumie Dr Johna "Anutha Zone" oraz na płytach Spiritualized  "Live at the Albert Hall", "Let it Come Down" i "Amazing Grace". Jako członek zespołu Moonshake należącego do wytwórni Too Pure wydał dwie płyty oraz grał razem ze Stereolab i Cornershop oraz występował wspólnie z PJ Harvey. Ze swoim zespołem Solar Fire Trio grającym free jazz noise, nagrał trzy szlagierowe albumy i odbył trasę supportując Juliana Cope’a. Ponadto, nagrywał i wystepował m.in. z takimi wykonawcami jak: Moose, Lush, Durutti Column, AMP, The Duke Spirit, Six by Seven, Damo Suzuki, Slipstream, Thighpaulsandra, Soulsavers (Mark Lanegan), Sonic Youth, Suicide, Super Numeri, John Moores Revolution 9, Michael J Sheehey i The Flowers of Hell. Współpracował z Eddie’m Prevostem, założycielem legendarnego AMM, a także grał z takimi improwizatorami jak: Philip Marks, Chris Corsano, Brigitte Kuepper, John Butcher, Lol Coxhill, Carlos Zingaro, John Edwards, Martin Kuchen, Jeffery Morgan, Evan Parker i wielu innych. Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej. Współpracuje z takimi muzykami jak: Maciej Bielawski, Mikołaj Palosz, Paweł Szpura, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler, Ksawery Wójciński, Rafał Mazur, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski. Jest także członkiem Trifonidis Free Orchestra.
źródło: SpaceFest

Magdalena Duszyńska-Łysak

Magdalena Duszyńska-Łysak

Absolwentka wydziału Kulturoznawstwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Studentka Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim i Promocji Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W 2014 roku zajmowała się promocją i kontaktem z mediami na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. W 2015 roku pracowała przy organizacji  trójmiejskiego wydania Dotknij Teatru. W fundacji od października 2015 roku. Fotografka,  asystentka i producentka wielokulturowych warsztatów i spektakli Strefy WolnoSłowej. Koordynatorka Ogrodu Powszechnego.

11390186_10153906082834867_6534318104907559250_n

Maria Porzyc

Absolwentka Liceum Plastycznego w Lublinie oraz Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Scenografią multimedialną zajmuje się od ośmiu lat. Jest autorką ponad 30 realizacji, od monodramów po teatr muzyczny i operę. Zainteresowanie sztuką tworzoną „na żywo” i improwizacją zaowocowało – trwającą do dzisiaj – współpracą z Pawłem Passinim i zespołem neTTheatre. Współpracuje ze Strefą Wolnosłową, Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea, Instytutem Teatralnym i Muzeum Polin. W pracy wykorzystuje wideo, różne rodzaje animacji i obraz interaktywny tworzony „na żywo”. Czasami różne techniki przenikają się w obrębie jednej projekcji. Równolegle do pracy teatralnej zajmuje się vj-ingiem. Tworzy wizualizacje na koncertach zespołu Tatvamasi. Scenografia i projekcje do spektaklu „Morrison/Śmiercisyn” zostały wyróżnione na XX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu, projekcje do „Niedzieli w parku z Gerogem” były nominowane do Złotej Maski w 2015 r.
Dla Strefy WolnoSłowej stworzyła wizualizację do spektakli: "Złodzieje rowerów", "To jest Europa?", "Słyszę jak tłuką kieliszki od szampana".

Łukasz Kupka

Łukasz Kupka

Fotograf.

Piotrek

Piotr Mikuć

Twórca video do spektakli fundacji oraz autor filmów z warsztatów, przedstawień i projektów. Reżyser, operator, niezależny filmowiec i wideo artysta. Filmowe doświadczenie zdobywał jako autor krótkich form wizualnych rozpowszechnianych na portalach filmowych. Reżyser i realizator teledysków i wideosesji dla portalu uwolnijmuzyke.pl - np. Izy Lach, Mai Kleszcz, Skubasa, Andrzeja Bachledy. Miłośnik i propagator poezji – od kilku lat realizuje swój projekt "Poezją po zębach", w ramach którego prezentuje polskie wiersze w formie wideo.

16738_1076828300012_5080832_n

Sebastian Klim

Reżyser i realizator światła do spektakli teatralnych i koncertów. Zajmuje się techniczna stroną realizacji przedstawień. Do teatru trafił jako muzyk (kontrabasista) by z czasem pójść w stronę techniki scenicznej. Wspołpracował m. in. z Teatrem 21, Teatrem Chorea, TR Warszawa, Teatrem Młyn. Obecnie związany z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Fascynuje się tworzeniem interaktywnych instalacji świetlnych i dźwiękowych.
Ze Strefą WolnoSłową związany jest od 2013 roku. Pracował przy spektaklach: "Przecież nie mogę tu zostać", "Koniec Titanica", "Mówię do Ciebie o Polsce", "Całe życie przed sobą" oraz przy projekcie "The City Ghettos od Today".