IDEA >

STREFA WOLNOSŁOWA powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych, inicjatyw kulturalnych i artystycznych, pisaniem o teatrze, filmie, podróżach.

Mamy na celu organizację działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych nastawionych na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Interesują nas inicjatywy na granicy sztuki i interwencji społecznej, poruszające aktualne problemy w Polsce, Europie i na świecie, działania artystyczne angażujące osoby z różnych grup społecznych, umożliwiające spotkanie poprzez sztukę, promujące czynną postawę wobec rzeczywistości społecznej.

Poprzez artystyczne projekty międzynarodowe, działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski działamy na rzecz dialogu międzykulturowego, integracji europejskiej i praw człowieka.

ZESPÓŁ >

Alicja

Alicja Borkowska

Założycielka fundacji Strefa WolnoSłowa, koordynatorka projektów, reżyserka, animatorka kultury. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studiowała na wydziale DAMS na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie skończyła również podyplomowy kurs z organizacji wydarzeń wielokulturowych organizowany przez ATER Formazione. Pracowała przy wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Przez wiele lat związana z Teatro dell’Argine w Bolonii, gdzie koordynowała projekty wielokulturowe teatru, prowadziła warsztaty teatralne dla migrantów i uchodźców, była współkuratorką i koordynatorką festiwalu „La Scena dell’Incontro. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w szkołach i w teatrach, w Polsce i za granicą. Prowadziła autorskie warsztaty teatralne i reżyserowała spektakle m.in. w Szwecji, Belgii, Francji, Boliwii, Palestynie i w Urugwaju. Od kilku lat prowadzi również zajęcia teatralne w Areszcie Śledczym na warszawskim Służewcu. Od 2015 roku jest odpowiedzialna za program kulturalny i artystyczny w tworzonym przez fundację Strefa WolnoSłowa we współpracy z Teatrem Powszechnym - Stole Powszechnym. Koordynuje projekty lokalne i międzynarodowe fundacji, m.in. Azyl Warszawa, Migrating Theater, The City Ghettos of Today, History Atlas Under Construction, Beyond Theater.

Wieruszka

Weronika Chinowska

Producentka większości spektakli teatralnych Strefy WolnoSłowej, współtwórczyni kawiarni Stół Powszechny oraz programu kulturalnego Stołu Powszechnego i trzech edycji Ogrodu Powszechnego, prowadząca warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, specjalistka ds. promocji i kontaktów z mediami, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, studentka Wydziału Dramaturgii i Reżyserii w Real Escuela Superior de Arte Dramático w Madrycie. Pracowała w dziale prasowym w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz jako reporterka radiowa w Chilli Zet i Radiu Plus. Stażystka w Dziale Komunikacji i Rozwoju w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 2009 roku pracowała przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Zawirowania”. Uczestniczka trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych.

Tomek

Tomasz Gromadka

Dramaturg, koordynator kontaktów ze szkołami i innymi placówkami, organizator. Magister Sztuki na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez ostatnie lata dziennikarz zajmujący się kulturą i sztuką, szczególnie teatrem i serialami, związany z redakcjami gazet codziennych i miesięczników.

Dramaturg projektu Azyl Warszawa, autor tekstów do spektakli fundacji “Tu jest lepiej. Przyjeżdżajcie!”, “Przywiozę tu swoje podwórko”, „Przecież nie mogę tu zostać“.

Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, współtworzy i współkoordynuje projekty teatralne fundacji.

Magdalena Duszyńska-Łysak

Magdalena Duszyńska-Sasin

Absolwentka wydziału Kulturoznawstwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Studentka Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim i Promocji Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W 2014 roku zajmowała się promocją i kontaktem z mediami na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. W 2015 roku pracowała przy organizacji  trójmiejskiego wydania Dotknij Teatru. W fundacji od października 2015 roku. Fotografka,  asystentka i producentka wielokulturowych warsztatów i spektakli Strefy WolnoSłowej. Koordynatorka Ogrodu Powszechnego.

11390186_10153906082834867_6534318104907559250_n

Maria Porzyc

Absolwentka Liceum Plastycznego w Lublinie oraz Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Scenografią multimedialną zajmuje się od ośmiu lat. Jest autorką ponad 30 realizacji, od monodramów po teatr muzyczny i operę. Zainteresowanie sztuką tworzoną „na żywo” i improwizacją zaowocowało – trwającą do dzisiaj – współpracą z Pawłem Passinim i zespołem neTTheatre. Współpracuje ze Strefą Wolnosłową, Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea, Instytutem Teatralnym i Muzeum Polin. W pracy wykorzystuje wideo, różne rodzaje animacji i obraz interaktywny tworzony „na żywo”. Czasami różne techniki przenikają się w obrębie jednej projekcji. Równolegle do pracy teatralnej zajmuje się vj-ingiem. Tworzy wizualizacje na koncertach zespołu Tatvamasi. Scenografia i projekcje do spektaklu „Morrison/Śmiercisyn” zostały wyróżnione na XX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu, projekcje do „Niedzieli w parku z Gerogem” były nominowane do Złotej Maski w 2015 r.
Dla Strefy WolnoSłowej stworzyła wizualizację do spektakli: "Złodzieje rowerów", "To jest Europa?", "Słyszę jak tłuką kieliszki od szampana".

ray dickaty

Ray Dickaty

Saksofonista i kompozytor.  Ma w dorobku ponad 60 nagrań z różnymi składami. Brał udział w licznych trasach koncertowych i występował w programach telewizyjnych i radiowych na całym świecie. Jako członek Spiritualized był odpowiedzialny za aranżację sekcji dętej. Grał na albumie Dr Johna "Anutha Zone" oraz na płytach Spiritualized  "Live at the Albert Hall", "Let it Come Down" i "Amazing Grace". Jako członek zespołu Moonshake należącego do wytwórni Too Pure wydał dwie płyty oraz grał razem ze Stereolab i Cornershop oraz występował wspólnie z PJ Harvey. Ze swoim zespołem Solar Fire Trio grającym free jazz noise, nagrał trzy szlagierowe albumy i odbył trasę supportując Juliana Cope’a. Ponadto, nagrywał i wystepował m.in. z takimi wykonawcami jak: Moose, Lush, Durutti Column, AMP, The Duke Spirit, Six by Seven, Damo Suzuki, Slipstream, Thighpaulsandra, Soulsavers (Mark Lanegan), Sonic Youth, Suicide, Super Numeri, John Moores Revolution 9, Michael J Sheehey i The Flowers of Hell. Współpracował z Eddie’m Prevostem, założycielem legendarnego AMM, a także grał z takimi improwizatorami jak: Philip Marks, Chris Corsano, Brigitte Kuepper, John Butcher, Lol Coxhill, Carlos Zingaro, John Edwards, Martin Kuchen, Jeffery Morgan, Evan Parker i wielu innych. Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej. Współpracuje z takimi muzykami jak: Maciej Bielawski, Mikołaj Palosz, Paweł Szpura, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler, Ksawery Wójciński, Rafał Mazur, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski. Jest także członkiem Trifonidis Free Orchestra.
źródło: SpaceFest

Przemysław-Pilarski-autor-fot.-Katarzyna-Chmura-Cegiełkowska-450x675

Przemysław Pilarski

dramatopisarz, scenarzysta, dramaturg.  W poprzednich życiach m.in. dziennikarz, redaktor i stand-upper. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, kursu scenariuszowego w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych (Nowy Teatr/SWPS). Autor sztuk teatralnych, scenariuszy filmów krótkometrażowych, programów i seriali telewizyjnych. Z autorskimi monologami stand-up comedy występował m.in. w HBO i Comedy Central. Za swój pierwszy tekst dramatyczny, „Tata wiesza się w lesie”, zdobył I Nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Dramaturgicznym na Kameralną Sztukę Współczesną Słowo/Aktor/Spotkanie 2016. (Realizacja sceniczna – Teatr Studio, Warszawa.) Drugi tekst Pilarskiego, „Reality show(s). Kabaret o rzeczach strasznych”, wygrał IX Metafory Rzeczywistości 2016 zorganizowane przez Teatr Polski w Poznaniu; otrzymał tam również nagrodę jury dziennikarskiego. W 2017 „Reality show(s)” znalazło się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Pilarski jest także m.in. autorem scenariusza do spektaklu „Szklane Paciorki. Gra. Rozpoznanie” w krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego (2017). Stale współpracuje z Fundacją Strefa WolnoSłowa, z którą zrealizował m.in. spektakle „Narysowałam więcej niż tu widać” (2016) oraz „Gdybyśmy byli kotami, nikt by nas nie zatrzymał” (2017). Publikował m.in. w „Ha!arcie”, „Machinie”, „Czasie Kultury” i „Dialogu”. Jego teksty oraz ich realizacje prezentowane były m.in. w Pradze, Bolonii i Berlinie.

DSC_0017

Aleksandra Bożek-Muszyńska

Instruktorka tańca współczesnego, performerka, choreografka, filolożka, trenerka biznesu. Uczestniczka wielu warsztatów i coachingów ruchowych. Od kilku lat prowadzi regularne zajęcia z tańca współczesnego i improwizacji, gimnastykę dla seniorów oraz tworzy autorskie choreografie i jest aktywna na polskiej scenie tańca i performansu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015 i 2016 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk oraz Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie. Zdobywczyni wielu nagród w konkursach choreograficznych i tanecznych. Ze Strefą WolnoSłową zaczęła pracować przy spektaklu „Narysowałam więcej niż tu widać”- razem z Katarzyną Stefanowicz prowadziły choreograficznie grupę aktorską. W Ogrodzie Powszechnym prowadziła warsztaty ruchowe - Radość w ruchu.

24169477_10211095298446869_482369652_o

Katarzyna Stefanowicz

performerka, choreografka, producentka, instruktorka tańca. Absolwentka Choreografii i Teorii Tańca oraz Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie, ponadto Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Zrealizowane przez nią formy sceniczne oscylują pomiędzy teatrem tańca, teatrem oraz performansem. Swoje prace pokazywała między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Instytucie Teatralnym, Teatrze Praga, Laboratorium CSW, OPT Gardzienice, Mazowieckim Instytucie Kultury, Centrum Rzeźby Polskiej oraz na festiwalach i scenach w Polsce, Niemczech, Belgii, Ukrainie, Słowacji, Czechach. Współpracowała między innymi z Teatrem Gardzienice, Teatrem Makata, Teatrem Akt, Teatrem Amanitas (CZ), Instant Acts (D). Jako producentka zrealizowała kilkadziesiąt interdyscyplinarnych projektów artystycznych oraz festiwali. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty oraz regularne zajęcia tańca z wachlarzami, improwizacji, teatru fizycznego i tańca w Szkole Wachlarzy, Centrum Kultur Świata, Stole Powszechnym oraz w ramach współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury. Od 2016 współpracuje z Fundacją Strefa WolnoSłowa działającą przy Teatrze Powszechnym w Warszawie, realizując ruch sceniczny i choreografie do spektakli teatralnych. Pasjonuje się improwizacją, sztuką interaktywną oraz site-specific.

warsztaty taneczne

Łukasz Wójcicki

Bloger, performer teatru Komuna/Warszawa, tancerz i atleta pracujący z ciałem, edukator genderowy (Głosy Przeciw Przemocy), krytyk queerowo-feministyczny, anarchista. W Stole Powszechnym - kawiarni należącej do fundacji, Łukasz prowadzi spotkania-dyskusje: Ciało w Ogrodzie, Porozmawiajmy o męskości, oraz warsztaty ruchowe z elementami wybranych sztuk walk m.in. Taekwon-do, Karate, Wing Chun, Muay Thai, Escrima: Self De-dance i Kurs samoobrony dla ludzi.

Joanna

Joanna Szynder

W zarządzie fundacji, redaktor naczelna magazynu “Podróże”.
Absolwentka Międzywydziałowego Studium Turystyki i Rekreacji, studiowała także
w Finlandii i Wietnamie. W swoich pracach badawczych poruszała wpływ turystyki na kulturę i społeczeństwo krajów azjatyckich. Jako dziennikarka promuje model turystyki indywidualnej i zrównoważonej, zaangażowana w organizację imprez podróżniczych. Zajmuje się także fotografią, ukończyła Warsztat Fotoreportażu na Akademii Fotografii w Warszawie.

W fundacji pomaga w koordynacji działań, jak również prowadzi warsztaty dziennikarskie i reporterskie dla młodzieży.