W weekend 21-22 maja zapraszamy wszystkich migrantów na otwarte warsztaty Azylu Warszawa, które odbędą się w Teatrze Powszechnym w godzinach 11:00 do 17:00.
Będziemy rozmawiać, improwizować, pisać, opowiadać, tańczyć, tworzyć dźwięki, słuchać, dzielić się historiami i spędzać razem czas.
Warsztaty są bezpłatne. Nie obowiązują zapisy – po prostu przyjdź i spędź z nami kreatywny weekend.
Więcej informacji o projekcie AZYL WARSZAWA
Szkoła Dramaturgów Społecznych to kilkumiesięczny cykl spotkań twórczo-szkoleniowych dla osób piszących i zainteresowanych pisaniem dla teatru zaangażowanego społecznie. SDS skupiona jest wokół idei tworzenia społecznościowego, czerpania z prawdziwych historii uczestników i uczestniczek działań artystycznych, inspiracji biografiami osób zaangażowanych w procesy twórcze.
Szkoła Dramaturgów Społecznych to kilkumiesięczny cykl spotkań twórczo-szkoleniowych dla osób piszących i zainteresowanych pisaniem dla teatru zaangażowanego społecznie. SDS skupiona jest wokół idei tworzenia społecznościowego, czerpania z prawdziwych historii uczestników i uczestniczek działań artystycznych, inspiracji biografiami osób zaangażowanych w procesy twórcze. Punktem wyjścia dla narzędzi wykorzystywanych w SDS jest wieloletnie doświadczenie Strefy WolnoSłowej i Artura Pałygi w tworzeniu scenariuszy na podstawie prawdziwych historii, wywiadów, opowieści i biografii. Metoda pisania zawieszona pomiędzy artystyczną pracą ze społecznością, reportażem i pisaniem dla teatru będzie szansą dla uczestniczących w SDS twórców i twórczyń do sprawdzenia się w pisaniu na podstawie opowieści innych osób, w przeprowadzaniu wywiadów oraz uczestniczeniu w kilkumiesięcznym procesie twórczym angażującym osoby z rozmaitych grup społecznych, o różnym pochodzeniu kulturowym i w różnym wieku.
W ramach spotkań będziemy pisaliśmy, czytaliśmy i rozmawialiśmy, na przykład o tym, czym właściwie jest dramaturgia społeczna – sposobem opowiedzenia problemów społecznych? A jakie to problemy i czemu warto o nich opowiadać? Jak to robić, żeby coś zmienić? Jak zbudować? Od czego zacząć? Którędy poprowadzić? Będziemy rozmawiać o naszych tekstach – czasem będzie to inspirujące i otwierające, a czasem może być też bolesne, jak doświadczenia i zdarzenia, o których będziemy pisać. Od naszej grupy, historii i tekstów zależy, dokąd nas te rozmowy poprowadzą.
Zajęcia Szkoły Dramaturgów Społecznych odbywały się od sierpnia do grudnia 2021 w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera oraz w Stole Powszechnym. Praca w ramach SDS podsumowana została czytaniem z udziałem performerów i performerek Strefy WolnoSłowej na Małej Scenie Teatru Powszechnego 5 grudnia 2021 roku.
Prowadzenie: Artur Pałyga
TEKSTY POWSTAŁE W RAMACH SDSu
Kamila Worobiej, Słone jezioro
Karolina Wajman, Kilka historii o dźwięku
Aleksandra Nowakowska, Dom na odchodnym
Kateryna Penkova, Hotel Wielka Brytania
Krystyna Kozioł, Kiedy przyjdą podpalić dom
Maria Stolarczyk, Mądra kobieta
Ada Tymińska, Śpiewnik Wiślany
TEKSTY UCZESTNIKÓW
I EDYCJI SZKOŁY DRAMATURGÓW SPOŁECZNYCH 2020:
Szkoła Dramaturgów Społecznych realizowana jest w ramach projektu Dramaturgie Społeczne
Dramaturgie społeczne to kontynuacja współpracy Teatru Powszechnego i Fundacji Strefa WolnoSłowa. Ideą projektu jest tworzenie wydarzeń artystycznych, które są wynikiem wspólnej pracy artystów i artystek ze społecznością lokalną – osobami niezwiązanymi profesjonalnie ze sztuką, w różnym wieku i o różnym pochodzeniu kulturowym.
Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.