• pl
 • en
 • Aktualności
  Do 31.12.2021

  Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, pomocy z załatwieniem sprawy w urzędzie, porady związanej z legalizacją pobytu czy pracą – odezwij się do nas! Napisz na a.borkowska@strefawolnoslowa.pl podając kontakt do siebie i telefon oraz krótko opisując sprawę, w której potrzebujesz pomocy. Odezwiemy się i postaramy pomóc!

  Szkoła Dramaturgów Społecznych

  Szkoła Dramaturgów Społecznych to kilkumiesięczny cykl spotkań twórczo-szkoleniowych dla osób piszących i zainteresowanych pisaniem dla teatru zaangażowanego społecznie. SDS skupiona jest wokół idei tworzenia społecznościowego, czerpania z prawdziwych historii uczestników i uczestniczek działań artystycznych, inspiracji biografiami osób zaangażowanych w procesy twórcze.

  2 edycja Szkoły Dramaturgów Społecznych (2021)

  Szkoła Dramaturgów Społecznych to kilkumiesięczny cykl spotkań twórczo-szkoleniowych dla osób piszących i zainteresowanych pisaniem dla teatru zaangażowanego społecznie. SDS skupiona jest wokół idei tworzenia społecznościowego, czerpania z prawdziwych historii uczestników i uczestniczek działań artystycznych, inspiracji biografiami osób zaangażowanych w procesy twórcze. Punktem wyjścia dla narzędzi wykorzystywanych w SDS jest wieloletnie doświadczenie Strefy WolnoSłowej i Artura Pałygi w tworzeniu scenariuszy na podstawie prawdziwych historii, wywiadów, opowieści i biografii. Metoda pisania zawieszona pomiędzy artystyczną pracą ze społecznością, reportażem i pisaniem dla teatru będzie szansą dla uczestniczących w SDS twórców i twórczyń do sprawdzenia się w pisaniu na podstawie opowieści innych osób, w przeprowadzaniu wywiadów oraz uczestniczeniu w kilkumiesięcznym procesie twórczym angażującym osoby z rozmaitych grup społecznych, o różnym pochodzeniu kulturowym i w różnym wieku.


  W ramach spotkań będziemy pisać, czytać i rozmawiać, na przykład o tym, czym właściwie jest dramaturgia społeczna – sposobem opowiedzenia problemów społecznych? A jakie to problemy i czemu warto o nich opowiadać? Jak to robić, żeby coś zmienić? Jak zbudować? Od czego zacząć? Którędy poprowadzić? Będziemy rozmawiać o naszych tekstach – czasem będzie to inspirujące i otwierające, a czasem może być też bolesne, jak doświadczenia i zdarzenia, o których będziemy pisać. Od naszej grupy, historii i tekstów zależy, dokąd nas te rozmowy poprowadzą.

  Zajęcia Szkoły Dramaturgów Społecznych odbywać się będą od sierpnia do grudnia 2021 w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera oraz w Stole Powszechnym w weekendy w godz. 11.00-18.00. Praca w ramach SDS podsumowana zostanie czytaniem z udziałem performerów i performerek Strefy WolnoSłowej na Małej Scenie Teatru Powszechnego w grudniu 2021 roku.


  Kalendarz zjazdów:

  7, 8 sierpnia, 11, 12 września, 25, 26 września, 16, 17 października, 30, 31 października, 20, 21 listopada,
  4, 5 grudnia – ostatnie spotkanie i czytanie performatywne podsumowujące pracę

  Prowadzenie: Artur Pałyga 

  Dramaturgie społeczne

  Szkoła Dramaturgów Społecznych realizowana jest w ramach projektu Dramaturgie Społeczne

  Dramaturgie społeczne to kontynuacja współpracy Teatru Powszechnego i Fundacji Strefa WolnoSłowa. Ideą projektu jest tworzenie wydarzeń artystycznych, które są wynikiem wspólnej pracy artystów i artystek ze społecznością lokalną – osobami niezwiązanymi profesjonalnie ze sztuką, w różnym wieku i o różnym pochodzeniu kulturowym.

  W ramach projektu realizowane są wydarze nia w ramach Szkoły Dramaturgów Społecznych – grupy twórczo-szkoleniowej dla osób już piszących i zainteresowanych pisaniem dla teatru zaangażowanego, która skupiona jest wokół idei tworzenia społecznościowego, czerpania z prawdziwych historii uczestników projektu. O część muzyczną projektu znów dba Sound in Space Orchestra, czyli oddolna przestrzeń dla początkujących, ale i profesjonalnych muzyków, jak również miejsce dla wszystkich zainteresowanych eksperymentami z dźwiękiem, improwizacją muzyczną i nauką słuchania. Otwarta grupa stworzona pod batutą Raya Dickaty’ego będzie koncertować oraz zapraszać innych muzyków, jak również pracować nad wytwarzaniem własnych instrumentów. 
   
  W ramach projektu Dramaturgie społeczne można przyłączyć się także do Międzypokoleniowego Chóru Ruchowego – działania adresowanego do osób 50 +/-, które łączy pokolenia przez ruch, gimnastykę, choreografię i taniec. Program Chóru budowany jest na zadaniach ruchowych i ćwiczeniach choreograficznych, które rozwijane będą w trakcie kilkumiesięcznego warsztatu zakończonego otwartym pokazem dla publiczności. W pracy nad ruchem i choreografią MCR wykorzystywane są moduły taneczno-gimnastyczne dostosowywane do aktualnych fizycznych możliwości uczestniczek i uczestników chóru. 
   
  Wszystkim wydarzeniom projektu od kwietnia do grudnia 2021 towarzyszyć będzie program spotkań i warsztatów o tematyce ekologiczno-społecznej
  – Ogród Powszechny, w ramach którego powstała instalacja sensoryczno-dźwiękowa dla maluchów LAS. 

   

   

  Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

  tak
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie