• pl
 • en
 • Aktualności
  28.09, godz. 19.00

  Spotkanie otwarte jest dla wszystkich chętnych twórców i twórczyń migranckich oraz dla przedstawicieli i przedstawicielek instytucji kultury oraz organizacji, które zainteresowane są (teraz bądź w przyszłości) nawiązaniem współpracy z migrantami i migrantkami.

  Więcej informacji

  Strefa / BY project

  Strefa / BY project to interdyscyplinarne działanie artystyczne zainicjowane przez performerów i performerki Strefy WolnoSłowej pochodzenia białoruskiego. Inspiracją do stworzenia grupy stały się trwające od sierpnia 2020 w Białorusi wydarzenia skierowane przeciw panującemu w kraju reżimowi. Twórcy i twórczynie w ramach działania dzielą się doświadczeniami, jak przeżywają rewolucję w swoim kraju, będąc na emigracji, odwołując się jednocześnie do historii swoich bliskich i przyjaciół zaangażowanych bezpośrednio w protesty ostatnich miesięcy.

   

  Interaktywny audio - spacer Strefa / BY project


  Jak to jest być daleko, kiedy w Twoim kraju dzieje się rewolucja? Trwają protesty, aresztowania? To pytanie stało się impulsem do rozpoczęcia Strefa / BY project zainicjowanego przez performerki i performerów Strefy WolnoSłowej pochodzenia białoruskiego. Powstała kilkuosobowa grupa, która spotyka się regularnie od jesieni 2020. Na spotkaniach dużo rozmawiamy, o tym, co się dzieje w Białorusi, co spotyka osoby nam bliskie, które są w sercu wydarzeń. I o tym, jak to jest być w tym momencie w Polsce, śledząc wiadomości z domu za pośrednictwem Telegrama i innych komunikatorów. Rozmawiamy, piszemy, przekładamy słowa i emocje na ruch i dźwięki.


  9 września podzielimy się z Wami naszą pracą zapraszając do performatywnych audio-spacerów po ulicach Warszawy, które na chwilę staną się dla nas ulicami Mińska. Pierwszy spacer odbył się 9 sierpnia. 


  Na spacer zabierzcie naładowany telefon z dostępem do internetu (w przypadku szybko rozładowujących się baterii przyda się też power bank) i słuchawki. Wszystkie teksty i dźwięki pojawiać się będą w trakcie wydarzenia w formie audycji radiowej. Link podamy przed wydarzeniem.

   

  Dołączcie do nas!

  Idę ulicą / Idę prospektem / Idę / obok cyrku. / Widzę ludzi. Która  to godzina? / Dlaczego ich tak dużo? / Co się dzieje? / Dawno nie było mnie w tym mieście. / Mnie dawno nie było w tym kraju. / Dawno nie było mnie tu… / Wszyscy patrzą po stronach. / Wszystkie rozmowy taki ciche. / Ale oni idą.  / Oni idą do przodu / Co to? / Niezgoda. / Niezgoda tak żyć.

  Twórcy i twórczynie: Lizaveta Bibikava, Alicja Borkowska, Ray Dickaty, Rita Guretskaya, Maksim Jus, Veranika Los, Joanna Mueller, Bazhena Shamovich, Sasha Shapielevich Aliaksandr Unukovich, Łukasz Wójcicki

   

  Dramaturgie społeczne

  Strefa BY/project to działanie realizowane w ramach projektu Dramaturgie społeczne.

  Dramaturgie społeczne to kontynuacja współpracy Teatru Powszechnego i Fundacji Strefa WolnoSłowa. Ideą projektu jest tworzenie wydarzeń artystycznych, które są wynikiem wspólnej pracy artystów i artystek ze społecznością lokalną – osobami niezwiązanymi profesjonalnie ze sztuką, w różnym wieku i o różnym pochodzeniu kulturowym.

  W ramach projektu realizowane są wydarze nia w ramach Szkoły Dramaturgów Społecznych – grupy twórczo-szkoleniowej dla osób już piszących i zainteresowanych pisaniem dla teatru zaangażowanego, która skupiona jest wokół idei tworzenia społecznościowego, czerpania z prawdziwych historii uczestników projektu. O część muzyczną projektu znów dba Sound in Space Orchestra, czyli oddolna przestrzeń dla początkujących, ale i profesjonalnych muzyków, jak również miejsce dla wszystkich zainteresowanych eksperymentami z dźwiękiem, improwizacją muzyczną i nauką słuchania. Otwarta grupa stworzona pod batutą Raya Dickaty’ego będzie koncertować oraz zapraszać innych muzyków, jak również pracować nad wytwarzaniem własnych instrumentów. 
   
  W ramach projektu Dramaturgie społeczne można przyłączyć się także do Międzypokoleniowego Chóru Ruchowego – działania adresowanego do osób 50 +/-, które łączy pokolenia przez ruch, gimnastykę, choreografię i taniec. Program Chóru budowany jest na zadaniach ruchowych i ćwiczeniach choreograficznych, które rozwijane będą w trakcie kilkumiesięcznego warsztatu zakończonego otwartym pokazem dla publiczności. W pracy nad ruchem i choreografią MCR wykorzystywane są moduły taneczno-gimnastyczne dostosowywane do aktualnych fizycznych możliwości uczestniczek i uczestników chóru. 
   
  Wszystkim wydarzeniom projektu od kwietnia do grudnia 2021 towarzyszyć będzie program spotkań i warsztatów o tematyce ekologiczno-społecznej
  – Ogród Powszechny, w ramach którego powstała instalacja sensoryczno-dźwiękowa dla maluchów LAS. 

   

   

   

  Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

  tak
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie