• pl
 • en
 • Aktualności
  Sierpień - Listopad

  Darmowe lekcje języka polskiego!

  Zajęcia przeznaczone są dla osób początkujących znających inne języki słowiańskie. Lekcje będą odbywać się stacjonarnie w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2 w Warszawie. Kurs potrwa od sierpnia do listopada.

  Więcej informacji

  STRAJK

  Odwołując się do historii głodówki jako narzędzia protestu oraz do konkretnych historii, wspomnień, przeżyć, chcemy opowiedzieć historię osób z Białorusi biorących udział w strajku głodowym pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Warszawie w czerwcu 2021 roku.

  O instalacji performatywnej

  Głód jest jak mgła, wybucha w brzuchu, rozsadza go od wewnątrz, rozsadza głowę, zostawiając w niej tylko mdłą pustkę. Głód jest jak świadectwo, manifest tego, że zostaniemy i nie znikniemy. I że w kółko będziemy chodzić po rondzie Wolnej Białorusi. Jeżeli takie kiedykolwiek powstanie.

  W interaktywnym wydarzeniu teatralnym zastanawiamy się nad strajkiem głodowym jako formą walki i sprzeciwu, odwołujemy się do doświadczeń strajkujących oraz do historii innych osób protestujących w tym czasie w Białorusi. Dyskutujemy o głodzie – zarówno tym fizycznym, jak i głodzie innych aspektów życia oraz wolności. STRAJK jest swoistą kontynuacją wiosennego protestu, akcją artystyczno-solidarnościową, która przyczynia się do dalszej obecności tematu w przestrzeni publicznej, a jednocześnie tworzy miejsce na szerszą refleksję nad poczuciem sprawczości i bezsilności, nad sensem walki o swoje prawa i solidarności w działaniu.

  Czułyście kiedyś głód, zimno, tęsknotę, namacalną granicę między powrotem a nie-powrotem? Czuliście się kiedyś śledzeni? Miałyście okazję głodować w centrum Europy? Śniliście o miejscach, do których nie wrócicie przez 2, 5, 8 najbliższych lat? Widzieliście światełka w oknach blokowisk, które zapalają się i gasną, powoli, ale jednocześnie szybko, niczym umierające świetliki?

  ****
  Pokazy odbędą się w dniach 17-21 listopada o godz. 19.00 na Jasnej 10 w Warszawskiej Świetlicy Krytyki Politycznej.

  Wstęp jest bezpłatny. Na wydarzenie zapraszamy osoby z paszportami covidowymi. Rezerwacje przyjmujemy mailowo: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl (ilość miejsc jest ograniczona)

  Twórcy i twórczynie: Alicja Borkowska, Ray Dickaty, Volha Kasenchuk, Volha Kolakoltsava, Karolina Kotowska, Veranika Los, Anastasia Matskevitch, Joanna Mueller, Bazhena Shamovich, Mikołaj Stońka, Aleksander Unukovich, Alexey Vorsoba, Łukasz Wójcicki
  Produkcja: Magdalena Duszyńska-Sasin
  Promocja: Weronika Chinowska, Pavlo Luhovyi

  ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

   

  POSŁUCHAJ STRAJKU

   

  ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  Program OFF Polska

  Program OFF Polska wspiera twórców teatru niezależnego i offowego poprzez umożliwianie im poszukiwań twórczych i realizację autorskich projektów artystycznych. Celem jest także profesjonalizacja teatrów niezależnych i offowych w obszarze produkcji, dokumentacji i promocji spektakli, co pozwoli im dotrzeć do widzów oraz poszerzyć grono odbiorców.

  „Strajk” tworzony jest w ramach programu OFF POLSKA realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

  tak
  tak
  tak
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie