• pl
 • en
 • Aktualności
  Sierpień - Listopad

  Darmowe lekcje języka polskiego!

  Zajęcia przeznaczone są dla osób początkujących znających inne języki słowiańskie. Lekcje będą odbywać się stacjonarnie w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2 w Warszawie. Kurs potrwa od sierpnia do listopada.

  Więcej informacji

  Migrart.waw.pl

  Centrala artystek i artystów migranckich.

  Odezwij się do nas: migrart.waw@gmail.com
  Więcej o projekcie na stronie: www.migrart.waw.pl
  ______________________________________________
  Варшаўскі цэнтр артыстак і артыстаў з досведам міграцыі.

  Aдгукніся да нас: migrart.waw@gmail.com
  Больш падрабязна аб праекце на старонцы: www.migrart.waw.pl

  O portalu

  Migrart.waw.pl – portal prezentujący artystów i artystki migranckie doczekał się nowej ogólnopolskiej odsłony! Razem ze Staromiejskim Domem Kultury i Galerią Promocyjną oraz innymi partnerkami instytucjonalnymi planujemy w najbliższych miesiącach spotkania networkingowe, warsztaty dla artystów i artystek, lekcje języka polskiego dla osób twórczych. Migrart powstał po to, żeby łączyć twórców i twórczynie różnego pochodzenia z przedstawicielami i przedstawicielkami świata kultury i sztuki w Warszawie, ale też innych miastach Polski! Wszystkie osoby migranckie zajmujące się sztuką we wszystkich jej formach i odsłonach zapraszamy do rejestracji na portalu, która pomoże w promocji Waszej twórczości i umożliwi udział w spotkaniach sieciujących czy proponowanych w najbliższym czasie szkoleniach. Zainteresowane instytucje i organizacje zapraszamy do kontaktu i współpracy przy budowaniu bardziej inkluzywnej, wielojęzykowej i różnorodnej kultury!

  Jeśli chcesz dołączyć do migrart.waw.pl już dziś, WYPEŁNIJ FORMULARZ
  Jeśli masz pytania dotyczące projektu, pisz śmiało na adres migrart.waw@gmail.com.
  Spotkania sieciujące - jesień 2022

  ♦ Jak być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi w Polsce?
  Galeria Promocyjna – Staromiejski Dom Kultury
  5 listopada, godz. 12.00 

  W sobotę 5 listopada zaprosiliśmy  artystów-migrantów do udziału w spotkaniu networkingowym w Galerii Promocyjnej w Staromiejskim Domu Kultury.
  Trzy prelegentki Katie Zazenski, Agnieszka Dragon i Michalina Sablik miały krótkie wykłady na temat: mediów artystycznych w Polsce, instytucji sztuki i warszawskich ośrodków kultury oraz możliwości współpracy. W drugiej części spotkania artyści i artystki przedstawili swoje portfolia.

  Prowadzenie i konsultacje: Katie Zazenski, Agnieszka Dragon, Michalina Sablik

  ♦ Spotkanie sieciujące w Muzeum Woli
  Piątek 18 listopada, godz. 16.00

  Kolejne spotkanie networkingowe odbyło się w Muzeum Woli 18 listopada w godz. 16.00-18.00.
  W spotkaniu udział wezięli: Konrad Schiller (kierownik Muzeum Woli), Magdalena Staroszczyk ( kuratorka ), Katarzyna Żukowska (dział edukacji), którzy opowiedzieli o funkcjonowaniu muzeum, o zrealizowanych w ostatnich latach wystawach („Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku”, „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”, „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”) i programach dyskursywnych, które im towarzyszyły. Rozmawialiśmy też o angażowaniu artystek i artystów oraz aktywistek i aktywistów do działań muzealnych i myślenia o rozwiązywaniu lokalnych problemów – tych związanych z historią i tych aktualnych. W ramach w wizyty w Muzeum Woli wspólnie obejrzymy wystawę “Białoszewski nieosobny”.

   

  ♦ Spotkanie sieciujące w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” 
  23 listopada godz. 17.00 

  Zapraszamy pracowników i pracownice stołecznych domów i centrów kultury oraz artystki i artystów migranckich do wzięcia udziału w spotkaniu sieciującym organizowanego w ramach projektu i platformy internetowej Migrart.waw.pl. Spotkanie odbędzie się w środę 23 listopada w godzinach 17.00-20.00.
  Zależy nam, aby spotkanie przybrało formę burzy mózgów, stało się przestrzenią otwartą na dyskusję, wymianę pomysłów, doświadczeń i umiejętności, które mogłoby zaowocować współpracą pomiędzy warszawskimi ośrodkami kultury a artystami i artystkami migranckimi.

  Gdzie: Ursynowskie Centrum Kultury “Alternatywy”, ul. Indiry Gandhi 9

   

  ♦  Spotkanie sieciujące w Gdyńskim Centrum Filmowym
  30 listopada godz. 16.00

  Zapraszamy artystki i artystów migranckich na spotkanie networkingowe w Gdyńskim Centrum Filmowym!
  Wspólne jesteśmy w stanie działać więcej!

  – Spotkanie z dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej – Jerzym Radosemm, który przybliży program warsztatów filmowych oraz opowie o projekcie Film Bridge Ukraine
  – spotkanie networkingowe – zależy nam, aby spotkanie przybrało formę burzy mózgów, stało się przestrzenią otwartą na dyskusję, wymianę pomysłów, doświadczeń i umiejętności, które mogłoby zaowocować współpracą pomiędzy trójmiejskimi ośrodkami kultury a artystami i artystkami migranckimi. Wspólnie zmapujemy Trójmiasto pod kątem możliwych zmian i wspólnych przedsięwzięć artystycznych i nie tylko.
  – warsztaty „mikro-scenariusze” – prowadzenie Kuba Guszkowski, aktor filmowy i pedagog teatralny i Marta Kowalska, reżyserka, współpracująca z m.in. Fundacją Strefa WolnoSłowa.
  Warsztaty są oparte przede wszystkim o improwizacje słowne, poznajmy się lepiej przez wspólne pisanie i działajmy razem! Warsztaty prowadzone są w języku angielskim i polskim.

  30 listopada, godzina 16:00 – 20:00
  Gdzie: Gdyńskie Centrum Filmowe
  ul. Plac Grunwaldzki 2, Gdynia

  Wstęp jest bezpłatny


  FORUM PRZYSZŁOŚCI KULTURY

  Portfolio Review dla migrujących artystów wizualnych
  15 października 2022
  godz. 11.00-13.00
  Foyer Teatru Powszechnego

  Przegląd portfolio dla migrujących artystów wizualnych poprowadzili kuratorki Michalina Sobczyk i Olga Mzhelskaya oraz kurator Paweł Brylski. Podczas spotkania artyści i artystki otrzymali wskazówki dotyczące tworzenia portfolio, rekomendacje dotyczące planowania dalszych działań w Polsce oraz odpowiedzi na pytania przydatne przy ewentualnych egzaminach.

   

  Warsztaty castingowe / autoprezentacja dla artystów i artystek migrujących
  15 października 2022
  godz. 15.00-18.00
  Sala warsztatowa Teatru Powszechnego

  Warsztat z Martą Kowalską skierowany był głównie do aktorek i aktorów, artystów i artystek perfomatywnych.

  Jakie są skuteczne techniki autoprezentacji? Jakie w życiu codziennym, a jakie w branży filmowej? Rozmawialiśmy m.in. o wizytówkach, demo aktorskim, selftapach, o portalach e-castingowych, mediach społecznościowych, ale i mowie ciała, barwie głosu, trickach i przeszkodach w dobrej autoprezentacji – zarówno na castingu, jak i rozmowie o pracę.

  Jak nagrać dobrą wizytówę? Do kogo pisać i czy w ogóle pisać? Jak napisać maila, by nie zginąć w morzu zgłoszeń? Jakie są agencje aktorskie w Polsce, co oferują? W trakcie warsztatów przeprowadziliśmy krótki casting, szukając wspólnie sposobów na jego powodzenie dla wszystkich stron. Wspólnie zrealizowaliśmy wizytówki i sceny dialogowe i monologi – w dowolnym języku w oparciu o teksty ze współczesnych produkcji.

  Prowadzenie: Marta Kowalska

   

   

   

   

   

  migrart.waw.pl na FORUM PRZYSZŁOŚCI KULTURY 2022

  Portfolio Review dla migrujących artystów wizualnych
  15 października 2022
  godz. 11.00-13.00
  Foyer Teatru Powszechnego

  Przegląd portfolio dla migrujących artystów wizualnych poprowadzą kuratorki Michalina Sobczyk i Olga Mzhelskaya oraz kurator Paweł Brylski. Podczas spotkania artyści i artystki otrzymają wskazówki dotyczące tworzenia portfolio, rekomendacje dotyczące planowania dalszych działań w Polsce oraz odpowiedzi na pytania przydatne przy ewentualnych egzaminach.

  Portfolio może być w formie oryginałów, jak również plików PDF, możliwe języki konsultacji to polski, angielski, ukraiński, białoruski i rosyjski.

   

  Michalina Sablik – historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, członkini AICA. Pracuje w Galerii Promocyjnej w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, współpracuje z wieloma magazynami i instytucjami. Działa w duecie Dzidy. Weszłym roku razem z Kamilem Pierwszym przygotowała wystawę „W te dni zgiełkliwe, płomienne i oszałamiające, przenoszę się myślą” w Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie. Więcej informacji: https://linktr.ee/michalinasablik

  Paweł Brylskiautor tekstów i twórca wystaw. Wywodzi się ze środowiska edukacji artystycznej, wcześniej związany z najważniejszymi instytucjami kultury i sztuki. Jest kuratorem wystaw indywidualnych, zbiorowych i problemowych. Członek ZAiKS.

  Olga Mzhelskaya — menedżerka sztuki i kuratorka z Białorusi. Od 2021 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z inicjatywą Blyzkist i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w zakresie opracowywania programów towarzyszących wystawom, a także organizowania oprowadzania dla migrantów po Muzeum Sztuki Nowoczesnej  i innych instytucjach kultury. Autorka programu wsparcia białoruskich pracowników kultury. 

   

  Warsztaty castingowe / autoprezentacja dla artystów i artystek migrujących
  15 października 2022
  godz. 15.00-18.00
  Sala warsztatowa Teatru Powszechnego

  Warsztat z Martą Kowalską skierowany jest głównie do aktorek i aktorów, artystów i artystek perfomatywnych.

  Jakie są skuteczne techniki autoprezentacji? Jakie w życiu codziennym, a jakie w branży filmowej?  Porozmawiamy m.in. o wizytówkach, demo aktorskim, selftapach, o portalach e-castingowych, mediach społecznościowych, ale i mowie ciała, barwie głosu, trickach i przeszkodach w dobrej autoprezentacji – zarówno na castingu, jak i rozmowie o pracę.

  Jak nagrać dobrą wizytówę? Do kogo pisać i czy w ogóle pisać? Jak napisać maila, by nie zginąć w morzu zgłoszeń? Jakie są agencje aktorskie w Polsce, co oferują? Przeprowadzimy wspólnie krótki – hipotetyczny casting, szukając wspólnie sposobów na jego powodzenie dla wszystkich stron. Czyli będzie o zaufaniu, przygotowaniu, nagraniu „selftape”. Na koniec wspólnie zrealizujemy wizytówki lub sceny dialogowe i monologi – w dowolnym języku w oparciu o teksty ze współczesnych produkcji.

  Marta Kowalska – reżyserka, dokumentalistka, ciekawa świata i ludzi osoba, która ostatnio większość czasu pracy poświęciła castingom i reżyserii obsady. Promotorka dobrych praktyk pracy na planie filmowym.

   

  DJ set Papa Bo Selektah (Mińsk, Białoruś)
  15 października 2022
  godz. 22.00
  Foyer Teatru Powszechnego

  Papa Bo Selektah (Aleksander Bogdanow) znany jest jako organizator największych imprez klubowych i festiwali w Białorusi, producent znanych białoruskich grup muzycznych, twórca i stały szef agencji koncertowej BOpromo, współzałożyciel i dyrektor artystyczny mińskiego centrum kultury Korpus. Po udziale z mobilnym sound-systemem w pokojowych protestach 2020 roku w Białorusi (https://youtu.be/lPA0zKRBlk8) i związanym z tym postępowaniem karnym, zmuszony był przenieść się do Tbilisi i teraz do Polski. 

  Papa Bo Selektah to modny miński selektor z rozległą geografią GIG-ową (Polska, Litwa, Łotwa, Gruzja, Niemcy, Holandia, Belgia, Ukraina, USA, Indie, Sri Lanka) i bezwarunkowym gustem muzycznym. Papa Bo zawsze przygotowuje bardzo nietypowe selekcje, dużo inteligentnych brzmień i tłustych groove’owych partii. Wszystkie muzyczne urozmaicenia bogato przyprawia motywami etnicznymi .

   

  Lekcje języka polskiego

  Darmowe lekcje języka polskiego

  Zajęcia przeznaczone są dla osób początkujących znających inne języki słowiańskie. Lekcje będą odbywać się stacjonarnie w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2 w Warszawie. Kurs potrwa od sierpnia do listopada.

  Można zapisywać się do dwóch grup:
  👉 Grupa A: poniedziałki i środy 9:00-10:30
  👉 Grupa B: poniedziałki i środy 11:00-12:30

  Liczba miejsc ograniczona! Pierwszeństwo w zapisach mają osoby zrzeszone w bazie migrart.waw.pl
  Zgłoszenia (zawierające imię, nazwisko, adres mail, telefon oraz informację o znajomości języka) proszę przysyłać na maila: galeriapromocyjna@sdk.pl

  Biogram nauczycielki:
  Karolina Szczypek – studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię teatralną w Akademii Teatralnej. Dramatopisarka, tłumaczka i aktywistka społeczna. Współpracowała ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty prowadząc autorskie prelekcje dla dzieci i młodzieży. Wspierała, jako opiekunka, świetlicę dla dzieci z doświadczeniem uchodźczym zainicjowaną przez Fundację Strefa WolnoSłowa. W pracy teatralnej zajmuje się takimi tematami jak: prawa człowieka, nadużycia władzy, antyfaszyzm oraz podmiotowa obecność grup zagrożonych marginalizowaniem lub marginalizowanych w przestrzeni publicznej. W ramach rezydencji w TR Warszawa pracowała z polskimi oraz białoruskimi artystami i artystkami nad czytaniem performatywnym tekstu „Wygnanie”. Wraz z polsko-ukraińską obsadą przygotowała w Teatrze Ochoty pokaz pracy nad dramatem Olgi Maciupy pt. “Czas na pilates”. Udziela korepetycji z języka polskiego oraz języka rosyjskiego. W ostatnim czasie ukończyła warsztaty Polskiej Akcji Humanitarnej z zakresu dyskryminacji i pracy ze stereotypami oraz przygotowujące do reagowania na mowę nienawiści i wspierania osób, które jej doświadczyły.

  Spotkanie sieciujące 30 lipca

  30 lipca w Rotacyjnym Domu Kultury na Jazdowie odbyły się warsztaty dla artystów i artystek migranckich. 

  Część 1.
  – warsztaty z autoprezentacji

  Część skierowana głównie do aktorek i aktorów.

  Warsztaty prowadziła Marta Kowalska, reżyserka castingu, studentka reżyserii.
  Wsparcie aktorskie – aktor teatralny i filmowy, pedagog teatralny – Michał Pawlik.
  Konsultacje castingowe – Marta Kownacka, reżyserka castingu

  Skupiliśmy się na technikach autoprezentacji, m.in. mowie ciała, barwie głosu, opowiemy o “trickach” pracy z kamerą. A co z tym selftapem? Pracowaliśmy wspólnie nad sceną przed kamerą oraz nagraliśmy profesjonalne wizytówki.

  2. Część 2.
  – warsztaty z psychologiem “ja w świecie sztuki” 

  Część skierowana do wszystkich artystów.

  Warsztat prowadziła Agnieszka Zielonka, psycholożka i artystka (języki: angielski, polski, rosyjski)
  O sprawczości, motywacji, technikach redukcji stresu, o przekuwaniu wyzwań w pozytywne działanie…

  3. Część 3.
  – warsztaty z ekspertem od PRu

  Skierowane głównie do artystów wizualnych.

  Prowadzenie – Jarek Skotnicki
  Jarek Skotnicki przez wiele lat pracował w Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pomagał młodym artystom odnaleźć się na rynku pracy. Aktualnie zajmuje się PRem, jest agentem artystycznym i aktorskim.

  Na kolejne warsztaty i spotkania sieciujące zapraszamy już od września.

   

  Portal migrart.waw.pl jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy

  tak
  tak
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie