• pl
 • en
 • Aktualności
  Sierpień - Listopad

  Darmowe lekcje języka polskiego!

  Zajęcia przeznaczone są dla osób początkujących znających inne języki słowiańskie. Lekcje będą odbywać się stacjonarnie w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2 w Warszawie. Kurs potrwa od sierpnia do listopada.

  Więcej informacji

  Refugee Fest

  Refugee Fest to festiwal organizowany wspólnie z UNHCR w ramach Światowego Dnia Uchodźcy, który przypada 20 czerwca. Poprzez sztukę teatru, performansu, jak i licznych warsztatów chcemy stworzyć okazję do poznania uchodźców i uchodźczyń w Warszawie i wspólnie z nimi tworzyć tu bezpieczny azyl.

  "Zapisz, że jestem" - finał Azylu Warszawa 2022

  ZAPISZ, ŻE JESTEM
  akcja artystyczna

  Na granicy polsko-białoruskiej, na granicy polsko-ukraińskiej, w Ukrainie, w ośrodkach dla cudzoziemców, w miastach i miasteczkach, w lasach, na osiedlach, w domach i mieszkaniach. Poszukiwanie bezpieczeństwa, azylu i schronienia stało się w ostatnich miesiącach naszym wspólnym doświadczeniem. Bardziej intensywnie niż kiedykolwiek wcześniej. Dzieliliśmy się historiami, wspomnieniami, chwilami rozpaczy, nadziei i małymi radościami. Szukaliśmy odpowiedzi i rozwiązań, improwizowaliśmy i staraliśmy się robić wszystko, co w naszej mocy. Uczyliśmy się, jak dawać przestrzeń, jak się nią dzielić i jak budować razem od podstaw.

  Światowy Dzień Uchodźcy to nasze wspólne święto – święto prawa do bezpieczeństwa, do domu, do ciepła, do posiłku i wody, do budowania nowego życia, do pracy, do przyjaźni, do marzeń i planów. Do własnego zdania, pasji, do swojego miejsca. 

  Mamy dużo miejsca, możemy się podzielić z tymi, którzy szukają schronienia. Kimkolwiek są, skądkolwiek pochodzą i kiedykolwiek będą zmuszeni do ucieczki.

  vol. 1 →  spektakl rowerowy, start: 16.00 Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera

  Zabierzemy miastu trochę przestrzeni, żeby oddać ją nowym historiom i biografiom. Nasz przejazd będzie manifestacją poezji i różnorodności. 

  Będziemy razem w działaniu, słuchając i rozmawiając, czytając poezję z krajów pochodzenia uchodźców i uchodźczyń mieszkających obecnie w Polsce. Skąd pochodzą osoby, które przybywają do Polski w poszukiwaniu schronienia przed wojną, głodem, prześladowaniami?

  Przed czym uciekają? Czy wiemy, co się dzieje w krajach ich pochodzenia? Jak daleko sięga nasz wzrok?

  Wsiądziemy na rowery i ruszymy przez Warszawę. Każdy i każda może dołączyć. 

  vol. 2 → piknik performatywny, start: 18.30 Osiedle Jazdów 1

  Będzie o tym, co chcemy ocalić, co daje radość w chwilach niepewności, co nas upodmiotawia i dodaje nam siły. Zaprosimy warszawiaków o różnym pochodzeniu kulturowym do wspólnego opowiadania i wymiany. Małe interwencje artystyczne przygotowane przez międzykulturowe grupy Strefy WolnoSłowej i artystów uchodźczych staną się zaproszeniem do refleksji nad dawaniem przestrzeni innym i wspólnym budowaniem nowego. W zakamarkach wybrzmią historie osobiste, wspomnienia i osobiste manifesty opowiedziane językiem ruchu, muzyki i poezji.

  Chcesz być na bieżąco, sprawdzaj nasze media społecznościowe / FACEBOOK / INSTAGRAM
  REFUGEE FEST na Facebooku

  Wielokulturowe otwarte warsztaty twórcze

  WEŹ UDZIAŁ W  WIELOKULTUROWYCH WARSZTATACH TWÓRCZYCH :
  TANIEC / RUCH / STORYTELLING / GRAFIKA / MUZYKA

  Od 11 do 18 czerwca organizujemy otwarte warsztaty twórcze, podczas których będziemy przygotowywać poszczególne części naszej akcji artystycznej. Będziemy pisać, tańczyć, opowiadać historie, improwizować, rysować, szeptać, krzyczeć i tworzyć muzykę. 

  Warsztaty poprowadzą artyści związani ze Strefą WolnoSłową oraz zaproszeni do współpracy twórcy i twórczynie. 

  Do wspólnego tworzenia muzyki zaprosiliśmy tancerzy, choreografki, aktorki, muzyków, ilustratorki m.in. z Ukrainy, Białorusi, Nigerii, Rwandy, Kuby. 

  Warsztaty będą otwarte dla szerokiego grona uczestników i uczestniczek różnych narodowości i odbędą się w Teatrze Powszechnym w Warszawie (ul. Zamoyskiego 20). Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, nie ma potrzeby zapisów. 

   

  ◊ Rozkład jazdy ◊

  11 & 12 czerwca, 11.00-14.00

  AFRO DANCE WORKSHOPS z Manzi & Vik

  Jesteśmy Manzi i Vic, uczymy tańca afro. Pochodzimy z Rwandy i Nigerii, przyjechaliśmy z Ukrainy i pracujemy jako wolontariusze w Inclusive. Zajęcia tańca zaczęliśmy prowadzić w Warszawie 2 miesiące temu, od tego czasu cieszą się one dużym zainteresowaniem i entuzjazmem uczestników. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, planujemy dalej prowadzić nasze warsztaty. Będziemy uczyć choreografii afrykańskich z Nigerii, Rwandy, RPA i Ghany. Prowadzimy również zajęcia dla osób początkujących, które są zainteresowane nauką afro dance.

  Na warsztatach będziemy pracować nad prostymi choreografiami, które następnie będziemy mogli wspólnie wykonać podczas imprezy Refugee Fest 19.06 z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.


  11 i 12 czerwca, godz.
  15.00-18.00

  ILUSTRACJE & STORYTELLING z Kateryną Kostelną

  Warsztaty ilustratorskie, w ramach których stworzymy wspólnie obrazkową grę inspirującą do dzielenia się historiami. Będziemy wspólnie szukać pomysłów i uczyć się opowiadać obrazami. W czasie zajęć poznamy też teorię ilustracji, poznamy różne techniki interpretacji obrazów oraz prace ilustratorskie artystów i artystek uchodźczych.


  ♦ 13 czerwca, godz.
  19.00-21.00

  IMPROWIZACJA MUZYCZNA z Sound in Space Orchestra

  Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych eksperymentami z dźwiękiem, improwizacją muzyczną i nauką słuchania, dla profesjonalnych muzyczek i amatorów o różnym doświadczeniu i pochodzeniu kulturowym. Warsztaty otwartej improwizacji muzycznej, które otworzą pracę nad oprawą muzyczną performansu na Światowy Dzień Uchodźcy 2022.

   

  ♦ 14 czerwca, godz. 18.00-21.00

  WIDEO ART & POEZJA ze Strefa WolnoSłowa team

  W czasie spotkania skupimy się na stworzeniu krótkich form poetyckich wideo, w których sami i same będziemy performerami. Zastanowimy się wspólnie nad siłą obrazu i możliwościami tworzenia metaforycznych treści wizualnych. Będziemy eksplorować możliwości kamery i pracę z dźwiękiem i słowem.


  ♦ 15 czerwca, godz. 18.00-21.00

  CONTEMPORARY DANCE z Miszą Mikhaliuk

  Podstawy tańca współczesnego, improwizacji, nowoczesnego jazzu. Na warsztatach stworzymy fragment choreografii i nauczymy się słuchać swojego ciała


  ♦ 16 czerwca, godz.
  11.00-14.00

  TEKST & PERFORMANCE z Olią Kalakoltsavą i Alexeyem Vorsobą

  Głównym celem warsztatów jest integracja muzycznych i aktorskich metod ekspresji niewerbalnej. Będziemy przekładać myśli i teksty na muzykę, rolę, postać. Będziemy mówić, szeleścić, milczeć, wydawać dźwięki w zależności od tekstu, nad którym będziemy pracować oraz naszej osobistej reakcji na niego. Wykorzystamy nowe techniki muzyczne i aktorskie związane z improwizacją na podstawie własnych doświadczeń.


  ♦ 17 czerwca, godz. 
  18.30-21.00

  TEATR z Artemem Manuilovem

  Artem Manuilow to aktor teatralny i filmowy, który pracuje zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. Przez wiele lat związany z Lwowskim Akademickim Teatrem im. Łesia Kurbasa, a od 2018 współpracuje z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Warsztat skoncentrowany będzie wokół aktorskiej pracy z tekstem i ciałem, w ramach zajęć pracować będziemy nad teatralnym opracowaniem jednej ze scen przygotowywanego spektaklu.

  Chcesz być na bieżąco, sprawdzaj nasze media społecznościowe / FACEBOOK / INSTAGRAM
  REFUGEE FEST na Facebooku

   

  Przyłącz się do akcji edukacyjno-solidarnościowych

  20 czerwca zachęcamy do przyłączenia do obchodów Światowego Dnia Uchodźcy.

  Co możesz zrobić? 

  ♦ Umieść na stronie www, w mediach społecznościowych swojej instytucji lub organizacji informację o Światowym Dniu Uchodźcy → PLIK DO POBRANIA   
  PLAKAT DO POBRANIA W WERSJI ONLINE

  ♦ Zmień zdjęcie w tle na swoim profilu na Facebooku → PLIK DO POBRANIA 

  ♦ Napisz wiersz, tekst, skomponuj utwór, nakręć wideo nawiązujące do obchodów Światowego Dnia Uchodźcy i opublikuj je w mediach społecznościowych.

  Nie zapomnij dodać #WithRefugees

  WSZYSTKIE MATERIAŁY DO POBRANIA 

            

   

   

  tak
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie