• pl
 • en
 • Aktualności
  Sierpień - Listopad

  Darmowe lekcje języka polskiego!

  Zajęcia przeznaczone są dla osób początkujących znających inne języki słowiańskie. Lekcje będą odbywać się stacjonarnie w Staromiejskim Domu Kultury (Rynek Starego Miasta 2 w Warszawie. Kurs potrwa od sierpnia do listopada.

  Więcej informacji

  Zaczyna się od pszczół

  Zaczyna się od pszczół Strefy WolnoSłowej to fragmentaryczna opowieść o przetrwaniu, stworzona w czasie pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią Covid-19 przez uczestników i uczestniczki wielokulturowych i międzypokoleniowych warsztatów teatralnych i muzycznych Azyl Warszawa 2020 w ramach projektu Atlas of Transitions.

  Opis spektaklu

  W lutym 2020 roku zaczęliśmy pracę nad spektaklem. Mieliśmy pracować nad tematem wymierań. Miało być o pięciu masowych, gwałtownych wymieraniach wielu gatunków. I o szóstej katastrofie – współczesnej zagładzie gatunków spowodowanej działalnością człowieka. Wymieranie jest najlepszą okazją do tego, aby stwierdzić, co mamy, czego wolelibyśmy nie tracić i czy w ogóle jest coś, czego wolelibyśmy nie tracić. Wymieranie nie jest ostateczne, choć tak wydaje się wymierającym. Dzieje się ciągle, ale czasami jest bardziej zauważalne, staje się widzialne, słyszalne, namacalne. Z jakiegoś punktu widzenia jest po prostu zmianą. Próbujemy zapisać tę zmianę. Miało być o wymieraniu, a jest o próbach przetrwania. O unoszących się w powietrzu foliowych rękawiczkach, wyrzuconych prosto na ziemię po wyjściu ze spożywczaka. O wielu foliowych rękawiczkach. I o obserwacji – statystyk, ptaków, sąsiadów i zwalonego drzewa, na którym przez ostatnie tygodnie wyrosły grzyby. O siedemnastu metrach kwadratowych zadłużonej kawalerki, o starej meblościance i locie do domu. O bezrobociu w nie swoim kraju, o pracy w piżamie i snach o delfinach. O intymności przed kamerą, o pękniętej rurze, malowaniu ust przed lustrem i widoku z okna. Bądź z balkonu, jeśli ktoś ma szczęście.

  Twórcy:
  Lizaveta Bibikava, Mamadou Góo Bâ, Valeria Baradulina, Agnieszka Bąk, Alicja Borkowska, Rawan Boustany, Weronika Chinowska, Ludmiła Dąbrowska, Ray Dickaty, Adam Durjasz, Magdalena Duszyńska-Sasin, Ali Eshghi, Jacek Filc, Lyudmyla Galchun, Kasia Galon, Rita Guretskaya, Barbie Herman, Vira Hres, Mahina Isaewa, Maksim Jus, Semih Karabas, Bogumiła Karbowiak, Adrien Cognac, Alina Kręcisz, Aleksandra Kuśnierkiewicz, Urszula Kuzińska, Pavlo Luhovyi, Olesya Malyugina, Kateryna Matvieieva, Rachel Merrill Moss, Sofya Mironava, Joanna Mueller, Artur Pałyga, Rose Petit, Emil Pietrzyk, Yana Probably, Kasia Stefanowicz, Iryna Sylinnyk, Hanna Trubicka, Monika Trzeciak, Ada Tymińska, Magdalena Wojno, Kinga Wołoszyn-Kowada, Łukasz Wójcicki, Szamani Yacoub.

  Kalendarium pokazów

  Premiera spektaklu:
  27 czerwca 2020 roku, godz. 19.30
  Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
  Spektakl odbył się bez udziału publiczności i był transmitowany na żywo na naszym profilu na Facebooku.

  Atlas of Transitions

  Międzynarodowy projekt Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe  opierał się na długofalowej współpracy europejskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych (2017-2020). Program zakładał produkcję spektakli, organizację warsztatów, działań badawczych i animacyjnych, które rozwijały społeczny potencjał wiedzy i świadomości na temat migracji.

  Fundacja Strefa WolnoSłowa, Teatr Powszechny w Warszawie oraz Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego są polskimi partnerami projektu.

  Partnerami zagranicznymi z Włoch, Francji, Grecji, Szwecji, Albanii, Belgii i Egiptu są: ERT – Emilia Romagna Teatro Fondazione, Alma Mater Studiorum – Università di Bologna, Cantieri Meticci, Skampa International Theatre Festival, Backa Teater, Motus Terrae, Tjeter Vizion, Théâtre de Liège, Le Channel scène nationale de Calais i Studio Emad Eddin. Program zakładał produkcję spektakli, organizację warsztatów, działań badawczych i animacyjnych, które będą rozwijały społeczny potencjał wiedzy i świadomości na temat migracji.

  Strefa WolnoSłowa w ramach projektu realizowała trzy działania:

  1. Od jesieni 2017 do lata 2020 regularnie prowadziła warsztaty twórcze w Ośrodku dla Cudzoziemców na Targówku. Zajęcia otwarte były dla wszystkich kobiet mieszkających w Ośrodku i skierowane przede wszystkim do osób dorosłych, ale zdarzało się, że uczestniczyła w nich również młodzież. Warsztaty to przede wszystkim ćwiczenia ruchowe, oparte o podstawowe metody pracy z ciałem, z elementami tańca i improwizacji. Program zajęć dostosowywany był na bieżąco do potrzeb osób w nich uczestniczących – w zależności od grupy warsztaty skoncentrowane były przede wszystkim na ruchu, ćwiczeniach relaksacyjnych, a innym razem na opowiadaniu historii czy wspólnym pisaniu krótkich tekstów i czytaniu poezji.

  2. W 2018 roku przygotowaliśmy premierę spektaklu “Zwierzęta”. Spektakl inspirowany książką “Od zwierząt do bogów” Yuvala Noaha Harariego jest opowieścią o gatunku człowieka. O tym, jak podporządkował on sobie świat innych istot żywych, wymyślił pojęcia, podziały, struktury i modele, w jakich dziś funkcjonujemy. To stworzona wspólnie przez międzynarodową grupę twórców refleksja nad naszym, “ludzkim” podejściem do zwierząt i przyrody, nad tym, co oznacza bycie człowiekiem.

  3.  Na 2019 i 2020 rok przewidziałyśmy działania artystyczno-warsztatowe “Azyl Warszawa”. W 2019 roku odbyło się kilka warsztatów dla grup wielokulturowych oraz działania szkoleniowe dla młodych twórców zainteresowanych pracą ze społecznościami migranckimi. W 2020 roku stworzyłyśmy trzy wielokulturowe grupy warsztatowe – teatralną, muzyczną i wizualną, które wspólnie przygotowały spektakl “Zaczyna się od pszczół”.

  Więcej informacji o projekcie: www.atlasoftransitions.eu

  Spektakl powstał w ramach projektu Atlas od Transitions, współfinansowanego ze środków programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.

  tak
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie
  nie