Warsztaty kulinarne >

17, 19 grudnia 2018
godz. 11.00-14.00

Plan B
aleja Wyzwolenia 18, Warszawa

„Słoik z…”

Zajęcia to dwa spotkania dla tej samej grupy. Na pierwszym każdy z uczestników zaprojektuje swój produkt spożywczy, który będzie można sprzedać w formie słoika z pyszną zawartością. Zastanowimy się wspólnie co możemy ugotować na następnych zajęciach. Jak wykorzystać potencjał przepisów znanych przez Uczestników w polskich zimowych realiach. Ustalimy jak opisać i jak najlepiej zaprezentować ten produkt, by zdobył jak najwyższą cenę w świątecznej aukcji. Na drugich zajęciach będziemy gotować – przygotujemy słoiki, oznaczymy je etykietami i zrobimy im zdjęcia.

Czego się nauczę, co wyniosę z zajęć?
Nauczysz się jak przygotować produkt do sprzedaży. Wspólnie policzymy ile miałby kosztować. Jak powinien wyglądać. Jak mógłby być dystrybuowany.

Dlaczego warto / dla kogo są te zajęcia
Zajęcia są przeznaczone dla osób, które lubią przygotowywać smaczne potrawy.

Co przynieść na zajęcia
Na zajęcia nie trzeba przynosić nic. Na miejscu będą potrzebne akcesoria i produkt spożywcze.

O prowadzonej
Misia Przeradzka to projektantka i kulturoznawczyni. W 2012 roku założyła z mamą i maleńkim budżetem firmę kateringową. Od tego czasu zrealizowały setki zamówień. Największa impreza którą udało im się obsłużyć kulinarnie zgromadziła 600 uczestników i trwała dwa dni. Pomimo lat pracy w gastronomii dalej uwielbia gotować i przyjmować gości. Prywatnie jest mamą małego Lwa, żoną Franka.

Zapraszamy na warsztat!

Zapisy: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

 

———————————————————————————————————–

Projekt współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej – Programu Kreatywna Europa w ramach projektu “Beyond Theater”. Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

UE

PATRONI MEDIALNI:

loga patronow