Uchodź! na Festiwalu Prapremier >

Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących

8 października 2018 roku
godzina 18.00
Festiwal Prapremier
w Teatrze Polskim w Bydgoszczy
Scena Mała

Strefa WolnoSłowa kolejny raz zagra spektakl „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”.
Tym razem zaproszeni zostaliśmy na Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. Wszystkich, którzy już widzieli i tych którym nie udało się załapać na pokazy w Warszawie, zapraszamy serdecznie do bydgoskiego Teatru Polskiego.

link do spektaklu na stronie festiwalu: https://www.festiwalprapremier.pl/pl/2018/08/30/08-10-uchodz-kurs-uciekania-dla-poczatkujacych/

opis spektaklu:

W mieszkaniu na ulicy 11 listopada w Warszawie odbywa się impreza z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Organizowana dla Polaków przez grupę Irańczyków staje się okazją do przywołania wspomnień z czasów wojny, do refleksji nad tożsamością narodową, religią, do świętowania irańskiej gościnności dla 120 tysięcy polskich uchodźców w Iranie i dyskusji nad sensem samej ucieczki. Do przywołania duchów przyszłości i przeszłości. Będzie muzyka, będą pączki, poeci i tancerze.

Spektakl Strefy WolnoSłowej bazuje na biografiach i opowieściach Polaków – uchodźców w Iranie po II Wojnie Światowej. Wywiady z osobami, które razem z Armią Andersa pod koniec wojny uciekły z Sybiru na Bliski Wschód stały się inspiracją do pracy w polsko-irańskiej grupie artystów. Pierwszy etap pracy odbył się pod koniec 2016 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz w Teheranie i kontynuowany jest w tym roku w gronie artystów z Polski, Iranu oraz Irańczyków mieszkających w Warszawie. Opowieści Polaków o Iranie przeplatają się z obrazami współczesności. Stają się pretekstem do opowieści o styku dwóch kultur, o historycznej gościnności, jak również o współczesnej opresji państwa i religii.

Tekst: Artur Pałyga
Reżyseria: Alicja Borkowska
Wideo: Maria Porzyc
Muzyka: Ray Dickaty
Występują: Michał Dudziński, Sanam Naderi, Dorota Papis, Mohamed Rezazadeh, Daniel Sadr, Farid Torabpour, Łukasz Wójcicki
Produkcja: Weronika Chinowska

Spektakl jest koprodukcją Strefy WolnoSłowej, Domu Spotkań z Historią i Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera.

Spektakl wyprodukowano  w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych” dofinansowanego ze środków M.St. Warszawy.

Realizowany przy wsparciu merytorycznym Archiwum Historii Mówionej DSH i we współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.