STÓŁ POWSZECHNY PROGRAM 2019 >

STÓŁ POWSZECHNY
program kawiarni i przestrzeni warsztatowej

Fundacji Strefa WolnoSłowa
w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera

2019 ROK
wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

WTORKI

 • godz. 18.00
  Joga w Stole
  co tydzień
 • godz. 19.00
  Pisanie co wtorek
  co tydzień (8 stycznia – 30 lipca 2019 r.)

ŚRODY

 • godz. 12.00
  Gimnastyka z elementami tańca dla seniorek i seniorów
  co tydzień (9 stycznia- 24 kwietnia 2019 r.)
 • godz. 19.00-21.00
  Filozofia
  13 lutego, 27 lutego, 13 marca, 27 marca

CZWARTKI

 • godz. 19.00-21.00
  Ludowa Historia Polski
  20 lutego, 6 marca
 • godz. 19.00-21.00
  Mówienie/Improwizacje Słowne
  15 marca

SOBOTY

 • godz. 11.00-13.00
  Reportażowy Klub Książki
  daty ustalane na bieżąco przez grupę
 • godz. 19.00
  Slam
  23 lutego, 22 marca

 

OPISY WARSZTATÓW I SPOTKAŃ:

WTOREK

PISANIE CO WTOREK

Spotykamy się, żeby pisać i gadać o tym, co napisaliśmy/łyśmy. Piszemy o tym, co nas śmieszy, smuci, wkurza. O tym, co się dzieje wokół. Piszemy o naszych pragnieniach, lękach, żądaniach, fantazjach. Piszemy pojedynczo, w duetach, tercetach i grupach. Za każdym razem próbujemy sił w nowej formie. Często tworzymy teksty na podstawie pomysłów innych uczestników/czek.
Na spotkania można przychodzić ciągle, można przyjść tylko raz, można dołączyć później.

Moderator: Tomasz Gromadka

Zajęcia są wolne od przemocy seksistowskiej, rasistowskiej, klasistowskiej, LGBTQ-fobicznej, ale podczas zajęć bywa, że cytujemy w naszych tekstach te różne formy przemocy i je przetwarzamy, obśmiewamy.

ŚRODA

GIMNASTYKA Z ELEMENTAMI TAŃCA
dla seniorek i seniorów

Zapraszamy na gimnastykę dla osób starszych z elementami tańca choreo.

Gimnastyka oparta na metodzie Anne Burnell i Liesel Weiser, połączona z ćwiczeniami funkcjonalnymi, Low-impact Workout i własną praktyką ruchową. Zajęcia odbywają się na krzesłach, w pozycji siedzącej, na podłodze w pozycji pół-leżącej i na stojąco. Rozpoczynają się rozgrzewką, zawierającą elementy wizualizacji i ćwiczenia rozwijające świadomość ciała, główną część stanowi blok ćwiczeń wzmacniających i kończą rozciąganiem.

Prowadzenie: Łukasz Wójcicki, trener personalny, instruktor cross-treningu, Animal Flow oraz samoobrony i trener sportów walki w RKS Gwiazda. Tancerz i choreograf związany z fundacją Strefa WolnoSłowa, performer teatru Komuna/Warszawa. Uczeń Akademii Choreografii Eksperymentalnej „Centrum w ruchu” i fundacji „Burdąg”. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Weganin

FILOZOFIA

Zainicjowane latem w Ogrodzie Powszechnym spotkania “Filozofia w Ogrodzie” odbywać się będą jesienią w Stole Powszechnym, gdzie pozostaną  miejscem dialogu filozofów i historyków filozofii z mieszkańcami. Cykl spotkań poświęcony jest najbardziej fundamentalnym problemom filozoficznym i egzystencjalnym, które wciąż pozostają uniwersalnymi wymiarami doświadczenia człowieka i stanowią dla niego wyzwanie. Dzielą się na dwie części – rozmowę Tomasza Stawiszyńskiego z zaproszonym gościem, gościnią oraz dyskusję z udziałem uczestników spotkania. Do tej pory rozmawialiśmy m.in. o ekologii, fizyce kwantowej, wierze, polskości, podświadomości.

Prowadzący:
Tomasz Stawiszyński – absolwent Instytutu Filozofii UW, eseista, publicysta, związany z radiem TOK FM, gdzie prowadzi audycje filozoficzne. Artykuły, wywiady i opowiadania publikował w wielu pismach i gazetach, obecnie pisze m.in. dla “Przekroku”. Autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013).

CZWARTEK

LUDOWA HISTORIA POLSKI

Cykl wykładów i seminariów stawia sobie za cel odzyskanie pamięci o dziejach 90% populacji naszego kraju. Dlaczego zwracamy się ku przeszłości? Ponieważ historia jest dziś polem bitwy. W walce o obraz przeszłości decyduje się kształt teraźniejszości. Historia dostarcza legitymizacji jednym projektom politycznym, a odbiera prawomocność innym. Jest to jeden z powodów, dla których potrzebujemy ludowej historii Polski. Nie jedyny jednak. Obok konieczności przełamania monopolu nacjonalistycznej opowieści prawicy, który stał się filarem jej ideologicznej hegemonii, obok konieczności odzyskania historycznej prawdy (dostępnej w doświadczeniu podporządkowanych) jest jeszcze co najmniej jedna przyczyna. Otóż dziś bez odzyskania historii klas ludowych trudno sobie wyobrazić odbetonowanie teraźniejszości, a zarazem otwarcie jej na przyszłość. Projekt historii ludowej, który wyłania się z różnych przyczynków pojawiających się od jakiegoś czasu łączy w sobie funkcje tożsamościowe, poznawcze i utopijne. Odzyskuje wymazane doświadczenia, marzenia i walki, otwierając drogę do innej przyszłości. Jest z definicji wywrotowy, bo artykułuje się w epizodach podmiotowości wydartych panującym reżimom podporządkowania przez ich ofiary, w trwaniu oporu i pęknięciach wyrąbanych przez bunty i rebelie na gładkiej powierzchni dziejów oficjalnych.

W cyklu wykładów i seminariów interesować nas będą dzieje chłopów i robotników, ludzi luźnych i kobiet, różnych mniejszości i migrantów. Przyjrzymy się mniej lub bardziej znanym epizodom plebejskiego wdzierania się w sferę politycznej widzialności, jak w 1794, 1846 czy 1905 r. Inaczej opowiemy historię XX wieku, odzyskując pamięć o socjalistycznych wyspach innej niepodległości z jesieni 1918 i ludowych powstaniach z dwudziestolecia międzywojennego, a także o fabrycznych samorządach, parcelacjach pańskiej ziemi, oddolnej odbudowie i chłopskich migracjach do miast po 1945 r.

Prowadzenie:
Przemysław Wielgosz – dziennikarz i publicysta, jest redaktorem naczelnym polskiego wydania miesięcznika Le monde diplomatique edycja polska oraz redaktorem naczelnym serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych.

MÓWIENIE / improwizacje słowne

Zapraszamy na nasz nowy cykl spotkań – na mówienie na siedząco, na leżąco, w ruchu. Będziemy improwizować słownie na styku naszej prywatności i relacji ze światem, innymi osobami, rzeczami, przyrodą. Aby wesprzeć się w mówieniu na każdym spotkaniu wspólnie wykreujemy bazę tematów, inspiracji, motywacji do gadania.

Będzie:
Mówienie dadaistyczne bez ładu, składu i związku
Mówienie rewolucyjne w celu zmiany społecznej
Mówienie codzienne o zwykłych sprawach dnia i nocy
Mówienie opowieści, historii prawdziwych i fantastycznych
I wiele innych!
Wspólnie otworzymy się na wyrażanie tego, co prawdziwe, doświadczone i tego, co wymyślone, na rozmawianie o wszystkim na raz, na mówienie z sensem i bezsensu. Spotkania zaczynać będziemy od oddychania i rozgadywania się, następnie mówić zaczniemy w różnych konwencjach, na różne tematy, w parach, jednostkach i grupach.
Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść, wpaść, zawitać.

Prowadzący: (mówienie i pisanie)
Tomasz Gromadka – dramatopisarz, animator kultury, okazjonalnie poeta, członek Fundacji Strefa WolnoSłowa i kolektywu Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna. Prowadzi zajęcia pisarskie w szkołach, aresztach i skłotach. Publikował w „Dialogu”, „Wakacie”, „Codzienniku Feministycznym”, „Helikopterze”, „Dwutygodniku”, „Dzienniku Opinii”. Spektakle na podstawie tekstów Tomasza Gromadka wystawiane były m.in. w Warszawie, Poznaniu, Bolonii i Brukseli.

SOBOTA

REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI
STREFY WOLNOSŁOWEJ

Co miesiąc wybieramy reportaże, które ciekawią, inspirują, wzburzają, intrygują, skłaniają do refleksji i działania. Czytamy o świecie, migracji, ważnych wydarzeniach historycznych i tych, które dotykają codzienności w Polsce, Europie i poza jej granicami. Książki odnoszące się do konkretnych wydarzeń i opowiadające indywidualne historie stają się dla nas pretekstem do dyskusji nie tylko o literaturze, ale przede wszystkim o świecie, w którym żyjemy. O tym, jak historie ludzkie splatają się z wielką historią. Spotkania organizowane we współpracy m.in. z Wydawnictwem „Czarne” i magazynem „Podróże”.

__________________________________________________________________________________
STREFA WOLNOSŁOWA powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych, inicjatyw kulturalnych i artystycznych, pisaniem o teatrze, filmie, podróżach. Mamy na celu organizację działań artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych nastawionych na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Interesują nas inicjatywy na granicy sztuki i interwencji społecznej, poruszające aktualne problemy w Polsce, Europie i na świecie, działania artystyczne angażujące osoby z różnych grup społecznych, umożliwiające spotkanie poprzez sztukę, promujące czynną postawę wobec rzeczywistości społecznej. Poprzez artystyczne projekty międzynarodowe, działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski działamy na rzecz dialogu międzykulturowego i praw człowieka. Już od trzech lat, razem z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hubnera tworzymy wspólną przestrzeń kawiarniano-warsztatową STÓŁ POWSZECHNY.

—————————————————————————————————————————————-

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych