Grafika dobra Stół

STÓŁ POWSZECHNY /listopad2017-luty2018/ >

STÓŁ POWSZECHNY

działania przygotowane przez fundację Strefa WolnoSłowa
na sezon 2017/2018

Strefa WolnoSłowa zaczyna trzeci rok działalności pod dachem Teatru Powszechnego. Również w tym sezonie jesienno-zimowe wieczory wypełni oferta spotkań dyskusyjnych, warsztatów i pokazów filmów – wydarzeń zaangażowanych społecznie i poruszających ważne dla nas tematy.

Od listopada w Stole Powszechnym odbywać się będą regularnie spotkania wokół zagadnień filozoficznych, czyli słynny już cykl “Filozofia w ogrodzie”, w ramach którego Tomasz Stawiszyński rozmawia z zaproszonymi gośćmi o zagadnieniach dotyczących podświadomości, ekologii, przyszłości, sensu. W tym samym miesiącu powróci również, zainicjowany w czasie ostatniego sezonu Ogrodu Powszechnego cykl “Ciało w Ogrodzie”, gdzie osoby związane ze światem sztuki, aktywiści i aktywistki, antropolożki i socjologowie w rozmowie z Łukaszem Wójcickim, performerem i edukatorem antyprzemocowym oraz z uczestnikami spotkania zgłębiają tematy związane z ciałem i cielesnością w przestrzeni publicznej, sztuce, życiu codziennym.

Do cyklicznych wydarzeń tej jesieni dołączy również, ciesząca się dużym zainteresowaniem tego lata “Fizyka w Ogrodzie” uzupełniająca ofertę spotkań dyskusyjnych dla prawdziwych ludzi renesansu. Założeniem tego cyklu spotkań prowadzonych przez dr hab Jana Chwedeńczuka oraz dr Grzegorza Lacha związanych z Wydziałem Fizyki UW jest przedstawienie zarysu najważniejszych teorii fizycznych. Spotkania przeznaczone są dla zupełnych laików – poza ciekawością świata do ich zrozumienia potrzebna jest, co najwyżej, umiejętność dodawania i mnożenia. Metodycznie, w ramach spotkań omówione zostaną m.in. zasady mechaniki Newtonowskiej i szczególnej teorii względności. Porozmawiamy o tym, czym jest równanie falowe i równanie Schroedingera oraz skąd biorą się w nim koty.

Jesień to również początek dwóch nowych cykli spotkań w naszej przestrzeni nawiązujących bezpośrednio do wydarzeń ostatnich miesięcy, a zatem cykl „Polityka w Ogrodzie“ oraz  „Demokracja!“. „Polityka“ to spotkania poświęcone polityce tworzonej oddolnie – na ulicy, w puszczy, w internecie. W ramach spotkań rozmawiać będziemy o różnorodnych formach samoorganizacji i mobilizacji ludzi do pokojowego oporu wobec represyjnych mechanizmów władzy państwa i kapitału. Zamiennie ze spotkaniami z tego cyklu organizować będziemy dyskusje połączone z elementami warsztatowymi pod szyldem „Demokracja“. Obydwa cykle poprowadzi Tomasz Gromadka, dramaturg, animator kultury z fundacji Strefa WolnoSłowa.

Poza spotkaniami dyskusyjnymi na ten sezon przygotowaliśmy, wspólnie z Millennium Doc Against Gravity wybór najlepszych dokumentów z ostatnich lat. I tak na jesieni będziemy mogli obejrzeć m.in. „Beuys. Sztuka to rewolucja” w reż. Andres Veiel, opowieść o charyzmatycznym niemieckim artyście, teoretyku sztuki, pedagogu, aktywiście i społeczno-politycznym reformatorze, jak również “Brakujące zdjęcie”, w którym reżyser Rithy Panh przy pomocy glinianych figurek, archiwalnych materiałów i narracji odtwarza zbrodnie popełnione przez Czerwonych Khmerów w latach 1975-1979.

Będziemy oglądać najlepsze filmy dokumentalne, ale i czytać dobre reportażowe książki – przed nami już trzeci sezon Reportażowego Klubu Książki Strefy WolnoSłowej, prowadzonego przez Joannę Szyndler, dziennikarkę  i redaktor naczelną miesięcznika „Podróże“, absolwentkę Instytutu Reportażu. Co miesiąc wybierać będziemy reportaże, które ciekawią, inspirują, wzburzają, intrygują, skłaniają do refleksji i działania. Będziemy czytać o świecie, migracji, ważnych wydarzeniach historycznych i tych, które dotykają codzienności w Polsce, Europie i poza jej granicami.

Na jesieni ruszają również warsztaty muzyczne z Rayem Dickatym i muzykami Warsaw Improvisers Orchestra – otwarte dla wszystkich zajęcia z improwizacji muzycznej oraz „Pisanie co wtorek“ – warsztaty z kreatywnego pisania z Tomaszem Gromadką, w ramach których uczestnicy eksperymentują z różnymi formami literackimi.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia „Bliskość w ruchu“, gdzie pod okiem Katarzyny Burzyńskiej, psycholożki i performerki -rodzice, razem ze swoimi pociechami, zaproszeni zostają do dobrej zabawy poprzez eksplorację wspólnego ruchu.

Wydarzenia artystyczne planowane przez Stół Powszechny, to m.in. „Projekt: Iran“ w reż. Alicji Borkowskiej, koordynatorki działań Strefy WolnoSłowej. Spektakl pokazany zostanie 15, 16 i 17 grudnia na Małej Scenie Teatru Powszechnego. Spektakl bazuje na biografiach i opowieściach Polaków – uchodźców w Iranie po II Wojnie Światowej. Wywiady z osobami, które razem z Armią Andersa pod koniec wojny uciekły z Sybiru na Bliski Wschód zgromadzone zostały przez Dom Spotkań z Historią w Archiwum Historii Mówionej. Wykorzystane następnie przez Artura Pałygę do napisania tesktu stały się inspiracją do pracy w polsko-irańskiej grupie artystów. Pierwszy etap pracy odbył się pod koniec 2016 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie oraz w Teheranie i kontynuowany jest w tym roku w gronie artystów z Polski, Iranu oraz Irańczyków mieszkających w Warszawie. Opowieści Polaków o Iranie przeplatają się z obrazami współczesnego życia w tym kraju. Stają się pretekstem do opowieści o styku dwóch kultur, o historycznej gościnności, jak również o współczesnej opresji państwa i religii.

Z początkiem 2018 roku, w ramach międzynarodowego  i wielokulturowego projektu Beyond Theater, ruszy nabór do nowego interdyscyplinarnego tryptyku teatralnego Strefy WolnoSłowej: „Zwierzęta / Ludzie / Bogowie“ będzie miał swoją premierę w czerwcu 2018 w ramach Festiwalu Miasto Szczęśliwe. Tryptyk, poświęcony prawom wszystkich istot, czerpać będzie z kilkumiesięcznego researchu, akcji performatywno-dokumentalnych, rezydencji artystycznej w Scenie Roboczej w Poznaniu, współpracy artystów i amatorów oraz z pracy w ramach kilkumiesięcznych warsztatów teatralnych, tanecznych, muzycznych i wizulanych z udziałem Polaków, migrantów i uchodźców.

Więcej informacji: strefawolnoslowa.pl, FB Strefa WolnoSłowa, FB Stół Powszechny.
Koordynacja działań: Alicja Borkowska, a.borkowska@strefawolnoslowa.pl
Zapisy na warsztaty: Magda Duszyńska, duszynska.magda@gmail.com