Spotkania w Stole Powszechnym >

CIAŁO
cykl spotkań o cielesności
poniedziałki – raz w miesiącu:
20 listopada 2017, 4 grudnia 2017, 8 stycznia 2018, 5 lutego 2018
godz. 19.00-21.00

Zapraszamy na jesienno-zimową kontynuację cyklu spotkań „Ciało w ogrodzie”. Z zaproszonymi gośćmi/gościniami będziemy rozmawiać o społecznej, biologicznej i medialnej roli ciała. O jego symbolicznej pozycji w (pop)kulturze i realnej w przestrzeni publicznej. Wspólnie przeanalizujemy ciało jako narzędzie polityczne, socjologiczne, kulturowe i fizyczne. Postaramy się spojrzeć na ciało z wielu perspektyw, w czym pomogą nam zaproszone do rozmowy osoby, reprezentujące różne środowiska: naukowe, kuntrkulturowe, artystyczne, społeczne czy polityczne. Teoretycy i praktyczki.

Prowadzenie:
Łukasz Wójcicki – edukator antyprzemocowy i genderowy. Zgłębia temat relacji pomiędzy męską przemocą i płcią. Aktywista Ekipy Antyprzemocowej, działacz stowarzyszenia Głosy Przeciw Przemocy. Z ciałem pracuje jako performer (m.in. związany z Komuną/Warszawa), tancerz i artysta sztuk walki. Prowadzi bloga:www.lukaszwojcicki.noblogs.org

FILOZOFIA W OGRODZIE
środy, co dwa tygodnie,
pierwsze spotkanie 8 listopada 2017
godz. 19.00-21.00

Cykl spotkań poświęcony jest najbardziej fundamentalnym problemom filozoficznym i egzystencjalnym, które wciąż pozostają uniwersalnymi wymiarami doświadczenia człowieka i stanowią dla niego wyzwanie. Dzielą się na dwie części – rozmowę Tomasza Stawiszyńskiego z zaproszonym gościem oraz dyskusję z udziałem uczestników spotkania. Do tej pory rozmawialiśmy m.in. o ekologii, fizyce kwantowej, podświadomości czy o polskości.

Prowadzący:
Tomasz Stawiszyński – absolwent Instytutu Filozofii UW, eseista, publicysta. W latach 2006-2010 prowadził w TVP Kultura „Studio Alternatywne” i współprowadził „Czytelnię”. Był m.in. redaktorem działu kultura w Dzienniku oraz szefem działu krajowego i działu publicystyki w Newsweeku. W Polskim Radiu RDC prowadził autorską audycję „Niedziela Filozofów czyli potyczki z życiem” (2013-2016). Artykuły, wywiady i opowiadania publikował w wielu pismach i gazetach. Autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013). Wciąż ma nadzieję, że jednak ukończy pracę doktorską o filozoficznym rozumieniu pojęcia zaburzeń psychicznych. Obecnie związany z Radiem Tok Fm oraz Magazynem „Przekrój“.

FIZYKA
środy, co dwa tygodnie,
pierwsze spotkanie 15 listopada 2017
godz. 19.00-21.00

Założeniem tego cyklu spotkań jest przedstawienie zarysu najważniejszych teorii fizycznych. Spotkania przeznaczone są dla zupełnych laików – poza ciekawością świata do ich zrozumienia potrzebna jest, co najwyżej, umiejętność dodawania i mnożenia. Jak jeden obraz wart jest tysiąca słów, tak jedno równanie warte jest tysiąca obrazów. Metodycznie omówimy m.in. zasady mechaniki Newtonowskiej i szczególnej teorii względności. Wprowadzimy liczby zespolone, porozmawiamy o tym, czym jest równanie falowe i równanie Schroedingera oraz skąd biorą się w nim koty.

Prowadzący:
dr hab. Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową.
dr Grzegorz Lach – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się elektrodynamiką kwantową, chemią kwantową i szeroko pojętą fizyką obliczeniową.

DEMOKRACJA!
czwartki – co dwa tygodnie
pierwsze spotkanie 9 listopada 2017
godz. 19.00-21.00

Spotkania poświęcone edukacji demokratycznej. Razem z prawnikami, dziennikarzami i aktywistami rozmawiać będziemy o tym, po co nam wolne sądy, wolne wybory i wolne media. Demokracja potrzebuje zaangażowania obywateli, żeby mogła dobrze funkcjonować, dlatego nasze spotkana będą miały swoją część warsztatową, w której metodami improwizacji teatralnej oraz technikami kreatywnego pisania przepracowywać będziemy tematy danego spotkania.

POLITYKA W OGRODZIE
czwartki – co dwa tygodnie
pierwsze spotkanie 16 listopada 2017
godz. 19.00-21.00

Cykl spotkań wokół oddolnie tworzonej polityki – na ulicy, w puszczy, w internecie. Rozmawiamy o różnorodnych formach samoorganizacji i mobilizacji ludzi do pokojowego oporu wobec represyjnych mechanizmów władzy państwa i kapitału. Do tej pory gościliśmy m.in. Martę Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, aktywistki i aktywistów Obozu Dla Puszczy czy Sebastiana Słowińskiego, aktywistę Obywateli RP.

Prowadzący:
Tomasz Gromadka – dramatopisarz, animator kultury, okazjonalnie poeta. Dramaturg wielu projektów fundacji Strefa WolnoSłowa, m.in. projektu Azyl Warszawa, autor tekstów, m.in. do spektakli “Rozgubieni”, “Mówię do ciebie o Polsce”, „Nie minęliśmy jeszcze wszystkiego, co można minąć“. Prowadzi warsztaty pisarskie i teatralne dla różnych grup wiekowych oraz różnych środowisk społecznych. Jego sztuki „Deportacja” i „Strajk arabskich pielęgniarek” drukowane były w miesięczniku „Dialog”.

REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI STREFY WOLNOSŁOWEJ
soboty – raz w miesiącu:
18 listopada 2017, 16 grudnia 2017, 13 stycznia 2018, 17 lutego 2018;
godz. 11.00-13.00

Co miesiąc wybieramy reportaże, które ciekawią, inspirują, wzburzają, intrygują, skłaniają do refleksji i działania. Czytamy o świecie, migracji, ważnych wydarzeniach historycznych i tych, które dotykają codzienności w Polsce, Europie i poza jej granicami. Książki odnoszące się do konkretnych wydarzeń i opowiadające indywidualne historie stają się dla nas pretekstem do dyskusji nie tylko o literaturze, ale przede wszystkim o świecie, w którym żyjemy. O tym, jak historie ludzkie splatają się z wielką historią. Spotkania organizowane we współpracy m.in. z Wydawnictwem „Czarne” i magazynem „Podróże”.

Prowadzenie:
Joanna Szyndler – redaktorka naczelna miesięcznika „Podróże”, członkini zarządu fundacji Strefa WolnoSłowa. Studiowała turystykę w Polsce, Finlandii i Wietnamie. W 2016 r. ukończyła Polską Szkołę Reportażu. Publikowałą w prasie turystycznej i Dużym Formacie.