Projekcje filmów z Millennium Docs Againts Gravity >

PROJEKCJE FILMÓW
w lipcowe poniedziałki
godz. 20:30
we współpracy z Millennium Docs Againts Gravity

 
2 LIPCA 2018
Wielebny W.
(The Venerable W.)
Francja, Szwajcaria / France, Switzerland, 2017, 100 min.
Reżyseria / Directed by: Barbet Schroeder
Zdjęcia / Cinematography by: Victoria Clay
Producenci / Producers: Lionel Baier, Margaret Ménégoz
Produkcja / Production: Les Films du Losange, Bande à Part Films
Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards:  2017 – MFF Cannes / IFF Cannes, 2017 – MFF Nowy Jork / IFF New York, 2017 – IDFA Amsterdam / IDFA Amsterdam

Buddyzm u podstaw opiera się na niestosowaniu przemocy, pokoju, miłości i zrozumieniu. Najbardziej pokojowa religia świata ma jednak nawołujących do nietolerancji  kaznodziejów nienawiści. Wpływowa postać i szanowany mnich z Birmy, znany jako Wielebny Wirathu od lat rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści i podżega do etnicznych czystek. Film jest ostatnią częścią tzw. filmowej trylogii zła Barbeta Schroedera, rozpoczętej w 1974 roku filmem o generale Idi Aminie Dadzie („Idi Amin – autoportret”), a kontynuowanej w 2017 roku portretem kontrowersyjnego prawnika Jacquesa Vergèsa („Adwokat terroru”).

 

 

9 LIPCA 2018
Poetka z Arabii
(The Poetess)
Niemcy / Germany, 2017, 90 min.
Reżyseria / Directed by: Stefani Brockhaus, Andreas Wolff
Zdjęcia / Cinematography by: Tobias Tempel, Stefanie Brockhaus
Producent / Producer: Andy Wolff
Produkcja / Production: Brockhaus / Wolff Films GbR
Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2017 – IDFA Amsterdam / IDFA Amsterdam, 2017 – Dok Lipsk / Dok Leipzig, 2017 – MFF Locarno / IFF Locarno, 2017 – MFF Dubaj / IFF Dubai, 2017 – AAF Gdańsk / AAF Gdańsk

Bronią Hissa Hilal, domorosłej poetki, są słowa. Kobieta decyduje się wziąć udział w telewizyjnym show „Million’s Poet”, nadawanym w Abu Dhabi, największym konkursie poetyckim w świecie arabskim, zdominowanym przez mężczyzn. W swojej poezji Hilal krytykuje patriarchat i ekstremizmy. Nie widzimy przy tym jej twarzy, nie ma paszportu, nie może prowadzić samochodu, każda jej aktywność wymaga zgody męża. Jak zdobyła wiedzę i odwagę, aby zaryzykować swoje życie i wkroczyć na scenę? Oto jej historia.

 

 

16 LIPCA 2018
Człowiek delfin
(Dolphin Man)
Grecja, Kanada, Francja, Japonia / Greece, Canada, France, Japan, 2017, 80 min.
Reżyseria / Directed by: Lefteris Charitos
Zdjęcia / Cinematography by: Stelios Apostolopoulos GSC
Producent / Producer: Rea Apostolides, Yuri Averof, Ed Barreveld, Estelle Robin You
Produkcja / Production: Anemon Productions, Les Films du Balibari, Storyline Entertainment Inc.
Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards:  2018 – FF Miami / FF Miami, 2017 – FF Adelaide / FF Adelaide, 2017 – FF Tokio / FF Tokio, 2017 – FF Saloniki / FF Saloniki

Jacques Mayol to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit” (do którego Mayol współtworzył scenariusz). Oparty na unikalnym archiwum Mayola film portretuje jego życie i filozofię. Udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Mami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę, które w sposób znaczący wpłynęły na biografię Mayola. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w filmie „Wielki błękit”.

 

 

23 LIPCA 2018
Westwood: Punk, Icon, Activist
Wielka Brytania, 2018, 78 min.
Reżyseria: Lorna Tucker
Zdjęcia: James Moriarty, Sam Brown
Producent: Eleanor Emptage, John Battsek, Shirine Best, Nicole Stott
Produkcja: Finished Films, Passion Pictures
Wybrane festiwale i nagrody: 2018 – FF Sundance / FF Sundance, 2017 – FF True/False / FF True/False, 2018 – CPH:DOX Kopenhaga / CPH:DOX Copenhagen

Wywarła wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. Otrzymała od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi dla mody i Order Imperium Brytyjskiego za rozsławienie na świecie Wielkiej Brytanii. Angielska projektantka mody i biznesmenka Dame Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych stylizacji naszych czasów. Film jest portretem jednej z prawdziwych kulturowych ikon naszych czasów, która okazuje się wulkanem kreatywnej energii.

 

 

30 LIPCA 2018
Grace Jones
Irlandia, Wlk.Brytania / Ireland, Great Britain, 2017, 116 min.
Reżyseria / Directed by: Sophie Fiennes
Zdjęcia / Cinematography by: Remko Schnorr
Producent / Producer: Sophie Fiennes, Shani Hinton, Katie Holly, Beverly Jones
Produkcja / Production: Amoeba Film, Blinder Films, Sligoville
Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2017 – CAMERIMAGE, Bydgoszcz / CAMERIMAGE, Bydgoszcz

Grace Jones to ikona popkultury lat 70. i 80. XX wieku, piosenkarka, aktorka modelka, symbol oryginalnego stylu i wyrafinowanego smaku oraz Nowego Jorku końca ubiegłego wieku. Podziwiana za wizualną stronę występów i szatę graficzną płyt słynie z oryginalnego, androgynicznego wizerunku. Reżyserka stworzyła z życia Grace imponujące widowisko, ukazując zarówno fragmenty jej życia prywatnego, jak i zawodowego.

————————————————————————————————————————-

Projekt Ogród Powszechny został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku.

ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01