PROGRAM STOŁU POWSZECHNEGO 2019 >

program kawiarni i przestrzeni warsztatowej
Fundacji Strefa WolnoSłowa
w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hubnera

wrzesień – grudzień 2019
wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

O STREFIE WOLNOSŁOWEJ

Strefa WolnoSłowa od siedmiu lat tworzy spektakle, których bezpośrednimi twórcami są osoby o różnym pochodzeniu kulturowym, religijnym, z rozmaitych grup społecznych i w różnym wieku. Spektakle Strefy powstają jako rezultaty wspólnej wielomiesięcznej pracy grup warsztatowych: teatralnej, muzycznej i  wizualnej. Wszyscy uczestnicy zaangażowani są w tworzenie rezultatu działań pisząc, improwizując, komponując. Przedstawienia angażują tym samym każdorazowo około 50-60 twórców z różnych krajów, zarówno Polaków, jak i migrantów i uchodźców. Pokazywane były zarówno w Warszawie, jak i w Poznaniu, Gdańsku, Ostrołęce, Berlinie, Bolonii, Paryżu i innych miastach europejskich. Strefa WolnoSłowa od początku swojego działania współpracuje z licznymi organizacjami i instytucjami polskimi i międzynarodowymi realizując projekty nastawione na włączanie w aktywne działania twórcze migrantów i uchodźców, na edukację wielokulturową, odkrywanie i opowiadanie historii uchodźczych czy pogłębianie, poprzez działania artystyczne, świadomości społecznej dotyczącej fenomenu migracji i uchodźctwa. Wspólnie z Fundacją Batorego i Chlebem i Solą zainicjowaliśmy powstanie portalu uchodźcy.info, który stał się podstawowym źródłem wiedzy o uchodźcach w Polsce. Zrealizowaliśmy międzynarodowe projekty artystyczne „The City Ghettos of Today”, „Migrating Theater”, „The History Atlas Under Construction” czy „Beyond Theater”, w których byliśmy pomysładowcami i koordynatorami działań, prowadziliśmy warsztaty teatralne z grupami profesjonalistów i amatorów w Iranie, Urugwaju, Palestynie.  Nasze projekty międzynarodowe zawsze są silnie osadzone w tym, co lokalne. Od 2015, razem z Teatrem Powszechnym, prowadzimy Stół Powszechny, który dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu “Stół Powszechny – miejscem spotkań twórczych” jest przestrzenią warsztatów artystycznych, projektów kulturalno-społecznych oraz licznych wydarzeń skierowanych do lokalnej społeczności: debat, spotkań, projekcji filmów, dyskusji, warsztatów. Stół Powszechny z czasem stał się również Miejscem Aktywności Lokalnej, dzięki czemu otwarty jest na rozmaite inicjatywy mieszkańców czy na projekty artystyczno-społeczne innych organizacji i grup nieformalnych.

Więcej informacji: www.strefawolnoslowa.pl, FB: Strefa WolnoSłowa, Stół Powszechny, Teatr Powszechny

poniedziałek

 • godz. 19.30
  PROJEKCJE FILMÓW
  we współpracy z Millennium Docs Againts Gravity
  9, 16, 23 września
 • godz. 19.00
  WARSZTATY MUZYCZNE
  październik-grudzień

wtorek

 • godz. 19.00
  PISANIE CO WTOREK
  wrzesień-grudzień
 • godz. 18.00
  JOGA

środa

 • godz. 19.00
  FILOZOFIA W OGRODZIE
  16 i 30 października, 13 i 27 listopada, 4 i 18 grudnia
 • godz. 19.00
  LUDOWA HISTORIA POLSKI
  9 października, 6 listopada, 11 grudnia

czwartek

 • godz. 19.00
  MÓWIENIE/IMPROWIZACJE
  wrzesień-grudzień

piątek

 • godz. 20.00
  SLAMY
  październik-listopad

sobota i niedziela

 • godz. 11.00
  REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI
  raz w miesiącu
 • godz. 13.00
  WIELOKULTUROWE WARSZTATY RĘKODZIELNICZE
  14, 21, 28 września, 5 października
 • WARSZTATY WIZUALNE
  14 i 15 grudnia, godz. 11.00-17.00
  17 i 18 grudnia, godz. 18.00-21.00

 

OPISY WARSZTATÓW I SPOTKAŃ:

SPOTKANIA
FILOZOFIA W OGRODZIE
“ŚMIERĆ”

W latach 50. XX wieku amerykański antropolog Geoffrey Gorer opublikował słynny esej „The Pornography of Death”. Postawił w nim tezę, że śmierć jest we współczesnej zachodniej kulturze tym, czym był seks w epoce wiktoriańskiej – wielkim tabu. Nie rozmawia się o niej, unika, odczuwa przed nią paniczny lęk. Jednym z przejawów tego procesu jest medykalizacja – ludzie umierają najczęściej w szpitalach, za parawanami, poddawani rozmaitym medycznym procedurom, nie zaś, jak bywało dawniej, w otoczeniu bliskich, we własnych łóżkach i domach.
Od publikacji tego tekstu minęło sporo ponad pół wieku, ale wydaje się, że jest wciąż aktualny. Śmierć – ale także starość czy słabość – to jedno z najbardziej zrepresjonowanych we współczesnym świecie zjawisk. Oczywiście, fascynujemy się nią i oglądamy ją nieustannie na ekranach telewizorów czy komputerów, ale zarazem wydaje się, że jesteśmy wobec niej kompletnie bezbronni. I że za wszelką cenę staramy się nie pamiętać, że dotyczy ona także nas i naszych bliskich. Reklamy, przemysł kosmetyczny, medycyna estetyczna, nowe technologie – to tylko wybrane obszary współczesnej kultury, które starają się wzbudzać w nas przekonania, że śmierć nas albo nie dotyczy, albo jest tylko przygodną niedyspozycją, którą już wkrótce uda się wyeliminować. Ma to ogromne konsekwencje dla naszego życia. Dla sposobu w jaki podchodzimy zarówno do siebie, jak i do innych. Konsekwencje w przeważającej mierze negatywne.
W jesienno-zimowej odsłonie „Filozofii w Ogrodzie” zmierzymy się z tematyką śmierci. Postaramy się zdjąć z niej odium kulturowego tabu. Porozmawiamy o niej i o wszystkim co się z nią wiąże – o lęku przed własną śmiercią, o rozpaczy z powodu śmierci bliskich – w otwarty, pozbawiony uprzedzeń sposób. Zaprosimy lekarzy, biologów, psychoterapeutów, teologów, duchownych różnych wyznań, filozofów i socjologów, żeby naświetlić zagadnienie śmierci z maksymalnie wielu punktów widzenia. Zapraszamy do udziału wszystkich, bez wyjątku. Bo przecież wszyscy, bez wyjątku, umrzemy.

Prowadzenie:
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, związany z Radiem TOK FM i Kwartalnikiem Przekrój
dr Paweł Boguszewski – neurofizjolog z Instytutu Nenckiego PAN.

 

LUDOWA HISTORIA POLSKI

Cykl wykładów i seminariów stawia sobie za cel odzyskanie pamięci o dziejach 90% populacji naszego kraju. Dlaczego zwracamy się ku przeszłości? Ponieważ historia jest dziś polem bitwy. W walce o obraz przeszłości decyduje się kształt teraźniejszości. Historia dostarcza legitymizacji jednym projektom politycznym, a odbiera prawomocność innym. Jest to jeden z powodów, dla których potrzebujemy ludowej historii Polski. Nie jedyny jednak. Obok konieczności przełamania monopolu nacjonalistycznej opowieści prawicy, który stał się filarem jej ideologicznej hegemonii, obok konieczności odzyskania historycznej prawdy (dostępnej w doświadczeniu podporządkowanych) jest jeszcze co najmniej jedna przyczyna. Otóż dziś, bez odzyskania historii klas ludowych, trudno sobie wyobrazić odbetonowanie teraźniejszości, a zarazem otwarcie jej na przyszłość. Projekt historii ludowej, który wyłania się z różnych przyczynków pojawiających się od jakiegoś czasu, łączy w sobie funkcje tożsamościowe, poznawcze i utopijne. Odzyskuje wymazane doświadczenia, marzenia i walki, otwierając drogę do innej przyszłości. Jest z definicji wywrotowy, bo artykułuje się w epizodach podmiotowości wydartych panującym reżimom podporządkowania przez ich ofiary, w trwaniu oporu i pęknięciach wyrąbanych przez bunty i rebelie na gładkiej powierzchni dziejów oficjalnych.

Prowadzenie:
Przemysław Wielgosz
- dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny miesięcznika Le monde diplomatique edycja polska oraz serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych.
REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI

Nasze comiesięczne spotkania przy kawie i książce to doskonała okazja do spokojnej rozmowy o otaczającej nas rzeczywistości, kondycji dzisiejszego człowieka, współczesnej polskiej i światowej literaturze, istotnych wydarzeniach historycznych oraz o zwykłej codzienności w różnych zakątkach świata. Czytamy reportaże skłaniające do refleksji i dyskusji, których tematy często pomijane są w ogólnej debacie publicznej. Lektury wybieramy ze spotkania na spotkanie. W maju czytamy “Miłość made in China. Jak kochają Chińczycy?” Doriana Malovica.

————————————————————————–
WARSZTATY

WARSZTATY MUZYCZNE

Od października rusza nowa edycja warsztatów muzycznych pod batutą Ray’a Dickaty’ego. Oprócz co poniedziałkowych spotkań odbędą się również próby założonej przez uczestników warsztatów grupy – Sound in Space Orchestra. Kalendarz prób i koncertów Sound in Space dostępny będzie na stronie strefawolnoslowa.pl i FB Strefy WolnoSłowej i Stołu Powszechnego. W muzycznej grupie warsztatowej Strefy WolnoSłowej działają zarówno muzycy, jak i osoby nie zajmujące się zawodowo muzyką pochodzące z różnych środowisk i kultur. W produkcji dźwięku oprócz głosu w głównej mierze wykorzystujemy niestandardowe obiekty, m.in. akcesoria kuchenne, miski, kieliszki i naczynia ceramiczne – w zasadzie wszystko, co wydaje ciekawy dźwięk. Jeżeli masz taki przedmiot, koniecznie przynieś go na warsztaty! Jeżeli masz instrument muzyczny, również przynieś go na zajęcia wraz z ewentualnym wzmacniaczem.
Pracujemy z ciszą i dźwiękiem, łącząc i przeciwstawiając dźwięki. Czasem wykorzystujemy nasze głosy, czasem rytm.
Wykorzystując określone instrumenty – tradycyjnie i w połączeniu z dźwiękami innych przedmiotów – poznajemy, czym jest muzyka, oraz w jaki sposób można ją tworzyć i postrzegać jako „dźwięk w przestrzeni”. Duża część zajęć polega na dążeniu do lepszego zrozumienia, czym tak naprawdę jest „słuchanie” w porównaniu ze „słyszeniem”, opierając się na dorobku Pauline Oliveros.
Poprzez szereg aktywności członkowie grupy dowiedzą się, jak ważne jest dbanie o to, by każdy wydawany dźwięk miał sens, by nadać dźwiękom celowości, żeby nie wydawać ich dla samego brzmienia, a także zobaczą, że cisza może być przydatna jako pozytywny komunikat w improwizacji służący uniknięciu przypadkowości, chyba że taka przypadkowość jest pożądana.
Uczestnicy warsztatów nauczą się nadawać kontekst i słuchać z większą świadomością, jak poszczególne dźwięki mogą współgrać ze sobą w przestrzeni i tworzyć muzykę – czy to abstrakcyjną, czy melodyjną, czy to rytmiczną, czy pozbawioną jakiejkolwiek struktury rytmicznej, czy to ze słowami, czy bez nich.
To nieidiomatyczna improwizacja, więc staramy się unikać wszelkich powszechnie rozpoznawalnych form muzycznych. To często sprawia, że członkowie grupy faktycznie słyszą „chaotyczne interakcje dźwięków”, które nierzadko otaczają nas w naszym codziennym życiu, a po wyjściu ze strefy warsztatowej i ponownym wkroczeniu do namacalnego świata tak poprawiony zmysł słuchu prowadzi do niezwykłych odkryć. Uczymy się prawdziwie  SŁUCHAĆ.

Prowadzenie:
Ray Dickaty
- saksofonista i kompozytor. Ma w dorobku ponad 60 nagrań z różnymi składami. Brał udział w licznych trasach koncertowych i występował w programach telewizyjnych i radiowych na całym świecie. Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej, członkiem Trifonidis Free Orchestra i założycielem Warsaw Improvisers Orchestra.

PISANIE CO WTOREK

Spotykamy się, żeby pisać i gadać o tym, co napisaliśmy/łyśmy. Piszemy o tym, co nas śmieszy, smuci, wkurza. O tym, co się dzieje wokół. Piszemy o naszych pragnieniach, lękach, żądaniach, fantazjach. Piszemy pojedynczo, w duetach, tercetach i grupach. Za każdym razem próbujemy sił w nowej formie. Często tworzymy teksty na podstawie pomysłów innych uczestników/czek. Na spotkania można przychodzić ciągle, można przyjść tylko raz, można dołączyć później.

Moderator:
Tomasz Gromadka
- animator kultury, poeta, dramatopisarz, członek kolektywu Autonomiczna Przestrzeń Edukacyjna. Organizator i prowadzący slamów oraz warsztatów twórczych w Stole Powszechnym i Kuchni Konfliktu. Prowadzi zajęcia z pisania i improwizacji słownych w szkołach, aresztach i skłotach. Zaangażowany w Obóz dla Klimatu.

JOGA

Zajęcia gwarantują świadomą pracę z ciałem, której konsekwencją jest poprawa sylwetki i samopoczucia. Dzięki zindywidualizowanemu charakterowi Vinyasa Yogi, praktyka dedykowana jest każdej i każdemu. W zależności od nastroju i potrzeb grupy, ćwiczenia są modyfikowane – na pewno doświadczysz rozciągnięcia i wzmocnienia, niezależnie od tego, jakie są aktualne możliwości Twojego ciała.

Do zajęć potrzebujemy luźnego stroju i maty.

Prowadzenie:
Klaudia Szott
- ukończyła 200-godzinny kurs instruktorski organizowany przez klub MoyaYoga w Gdyni. W związek z jogą weszła 6 lat temu. Była to miłość od pierwszego doświadczenia – zajęcia pokazały jej zupełnie inne podejście do fizyczności – cierpliwe, świadome i akceptujące.

MÓWIENIE / IMPROWIZACJE

Będziemy improwizować słownie na styku naszej prywatności i relacji ze światem, innymi osobami, rzeczami, przyrodą. Aby wesprzeć się w mówieniu na każdym spotkaniu wspólnie wykreujemy bazę tematów, inspiracji, motywacji do opowiadania czy snucia fantazji.

Moderator: Tomasz Gromadka

WIELOKULTUROWE WARSZTATY RĘKODZIELNICZE

Dawniej kobiety spotykały się przy darciu pierza. Chcemy powrócić do tej tradycji, ale gęsi zostawmy żywe – zapraszamy na sobotnie warsztaty rękodzieła. Naszymi nauczycielami będą mieszkające w Warszawie migrantki i migranci, którzy nauczą nas tego, co w ich kulturze najciekawsze.

Zapisy: projekt.czujczuj@gmail.com

Prowadzenie:
Olga Ślepowrońska
- psycholożka, animatorka kultury. Od kilkunastu lat działa w projekcie CzujCzuj w ramach którego działa z osobami wykluczonymi społecznie na ich potencjale.

WARSZTATY WIZUALNE
praca nad instalacją na Międzynarodowy Dzień Migrantów 18 grudnia 2019

Warsztaty łączyć będą opowiadanie historii z tworzeniem form wizualnych poprzez użycie wideo, kolaży i krótkich form performatywnych w przestrzeni. Inspirując się pracami wybranych artystów, tekstami kultury oraz prawdziwymi historiami stworzymy wspólnie instalację na Międzynarodowy Dzień Migrantów.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: a.borkowska@strefawolnoslowa.pl

Prowadzenie:
Alicja Borkowska
- reżyserka, animatorka kultury, założycielka i prezeska fundacji Strefa WolnoSłowa, koordynatorka projektów.
Weronika Chinowska
- producentka większości spektakli teatralnych Strefy WolnoSłowej, prowadząca warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży.

————————————————————————–
WYDARZENIA

POKAZY FILMÓW

We wrześniowe poniedziałki, wspólnie z Docs Against Gravity zapraszamy na projekcje najlepszych filmów dokumentalnych. Szczegółowy program projekcji dostępny na FB Stołu Powszechnego.

SLAMY W STOLE!

Zapraszamy na tematyczne slamy, podczas których możecie przeczytać swoje teksty, a jeśli spodobają się publiczności przejść do dalszych etapów i otrzymać niezwykłe nagrody. Tematy slamów będą ogłaszane na profilu FB Stołu Powszechnego!

—————————————————————
STREFA WOLNOSŁOWA: http://strefawolnoslowa.pl/
TEATR POWSZECHNY: www.powszechny.com

Program współfinansuje m.st. Warszawa w ramach projektu „Stół Powszechny – miejsce spotkań twórczych”.

Grafika_Stół Powszechny tp-miasto loga patronow ZNAK_PROMOCYJNY_FC_PL-01